REKLAMA

Prezydent Kwaśniewski w Końskich. Relacja wideo

Prezydent Aleksander Kwaśniewski przybył do Końskich na zaproszenie działaczy: Roberta Plecha, Andrzeja Szejny i Sławomira Marczewskiego. Wielu mieszkańców przyszło na spotkanie z byłą głową Państwa i wszyscy oni do ostatnich chwil pobytu Prezydenta wsłuchiwali się w jego wystąpienie. 

REKLAMA

Kwaśniewski z Końskimi związany jest osobą swojego nieżyjącego już przyjaciela Zbigniewa Arczyńskiego, który był świadkiem na jego ślubie. -„Po pierwsze sentymenty, bo dawno tu nie byłem, a mam osobiste związki z Końskimi ze względu na mojego przyjaciela ze studiów, który odszedł w grudniu zeszłego roku, a po drugie to kampania wyborcza. Chciałbym bardzo by samorządność w Polsce się umacniała, także w woj. świętokrzyskim. Dobrze życzę Sojuszu Lewicy Demokratycznej, jego kandydatom, a więc jestem tu żeby ich wesprzeć.” – mówił nam Aleksander Kwaśniewski.

Aleksander Kwaśniewski doskonale pamiętał też swoją pierwszą wizytę w naszym mieście. Przypomnijmy, że dwadzieścia lat temu otwierał on konecką pływalnię. Do Świętokrzyskiego były prezydent w tym roku przyjeżdża także z innych względów – nasz region świętuje obecnie swoje dwudziestolecie. –„To była poważna dyskusja, bo propozycja jaka została przez rząd przyjęta to było 15 województw. Bez województwa świętokrzyskiego, bez województwa środkowopomorskiego. Ja stanąłem przed poważnym dylematem, ponieważ oba te regiony bardzo walczyły i zwracały się do mnie o pomoc postanowiłem pomóc woj. świętokrzyskiemu trochę składając na ołtarzu tej reformy moje rodzinne województwo środkowopomorskie. Decyzja nie była łatwa, ale po latach twierdzę, że była słuszna, a to dlatego że z radością obserwuję ile tutaj w woj. świętokrzyskim się udało osiągnąć.” – tłumaczył nam były prezydent.

REKLAMA

O tym, że świętokrzyskie potrafiło się znakomicie rozwijać dzięki Unii Europejskiej mówił też konecczanin Andrzej Szejna, były eurodeputowany. –„Kiedy w Polsce był normalny rząd, a więc rząd SLD i UP, a ministrem rolnictwa był Wojciech Olejniczak to jeśli chodzi o środki unijne województwo świętokrzyskie było najlepsze w Polsce. My te pieniądze wykorzystaliśmy, a dzisiaj są one w obiegu. To, że dziś mamy nowe drogi, budują się nowe szkoły to jest zasługa pana Prezydenta, SLD, Lewicy i wejścia Polski do Unii Europejskiej, bo jesteśmy w gronie Państw cywilizowanych. I na koniec powiem: chyba nie chcielibyśmy być Ukrainą, a wyobraźmy sobie że w 1989 roku Ukraina była stawiana na tym samym poziomie co Polska.” – mówił Szejna, a prezydent Kwaśniewski dodawał –„I była na tym samym poziomie, bo PKB na jednego obywatela takie samo, a dzisiaj nasze jest czterokrotnie większe. Dzisiaj tak naprawdę marzeniem Ukraińców jest być Polską.” – mówił dziennikarzom prezydent Kwaśniewski.

Więcej o Unii Europejskiej, o zjawiskach zdaniem prezydenta patologicznych, które występują w obecnej Polsce, a także o bardzo bliskim obecnie połączeniu państwa z kościołem Kwaśniewski mówił podczas spotkania z mieszkańcami. Tę część krótkim wystąpieniem otworzył gospodarz wydarzenia, szef Sojuszu Lewicy Demokratycznej w powiecie koneckim Robert Plech. –„Miałem przygotowane kilka słów, ale po briefingu prasowym i wywiadzie dla telewizji moje wystąpienie wyglądałoby tak jak wyjście na boisko po Cristiano Ronaldo, więc tylko powiem krótko: prezydent dwóch kadencji, w drugiej kadencji pan prezydent zdystansował wszystkich przeciwników wygrywając w pierwszej turze. Mamy tutaj też swoją zasługę lokalnie, bo nie wiem czy wszyscy wiedzą, ze pan prezydent wtedy uzyskał największe poparcie w całym kraju właśnie tutaj w powiecie koneckim i to było prawie 60 %. Dwa ważne fakty, które otworzyły drogę Polsce na cały świat: wejście w struktury NATO i otworzenie drogi do Wspólnoty Europejskiej. To dwie kluczowe sprawy dzięki którym nam żyje się lepiej i naszym dzieciom będzie żyło się lepiej. […] Jak wiemy rządy AWS-u pod przewodnictwem wtedy u nas p. Lipca, dzisiaj rządy PiSu też pod przewodnictwem p. Lipca wniosły projekt, które dzieliły Polskę w sposób całkiem inny. Pan prezydent nie patrzył na podziały geograficzne, tylko patrzył na ludzi i dzięki nam, ludziom ze świętokrzyskiego, którzy tak spodobali się prezydentowi powstało to szesnaste województwo: województwo świętokrzyskie. Dzięki temu możemy obchodzić to dwudziestolecie i za to dziękuję bardzo!” – mówił zapowiadając gościa Plech.

Potem głos należał już do samego Aleksandra Kwaśniewskiego.

Na zakończenie Aleksander Kwaśniewski otrzymał od naszych działaczy piękny bukiet róż, a także żeliwny kociołek symbolizujący nasze tradycje odlewnicze. Szef SLD w powiecie koneckim, który prowadził całe spotkanie serdecznie dziękował prezydentowi za wsparcie w trudnej, trwającej obecnie kampanii wyborczej.

Zdjęcia:

 

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *