REKLAMA

Profesor Waldemar Brola nagrodzony przez Ministra Nauki

Profesor Waldemar Brola to konecki lekarz, ordynator oddziału neurologicznego w Szpitalu im. św. Łukasza w Końskich i pracownik naukowy Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Kilka dni temu profesor odebrał nagrodę ministra podczas Gali Nauki Polskiej. 

REKLAMA

Foto: UJK Kielce

W auli Politechniki Warszawskiej odbyła się Gala Nauki Polskiej z okazji Dnia Nauki Polskiej. Wśród nagrodzonych naukowców jest dr hab. Waldemar Brola, prof. UJK.

Podczas gali minister Dariusz Wieczorek wręczył nagrody najbardziej wyróżniającym się przedstawicielom środowiska naukowego i akademickiego. Wśród nich jest dr hab. n. med. Waldemar Brola, prof. UJK, który został nagrodzony za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej.

REKLAMA

Prof. Waldemar Brola jest lekarzem neurologiem. W roku 1984 ukończył Wydział Lekarski Akademii Medycznej w Poznaniu. Jako lekarz swoją karierę zawodową związał z Oddziałem Neurologii z Oddziałem Udarowym Szpitala Specjalistycznego w Końskich, gdzie pracuje nieprzerwanie od ukończenia studiów, od 30 lat pełniąc funkcję kierownika oddziału. Równolegle z doskonaleniem umiejętności zawodowych (specjalizacje z neurologii: w 1989r. I stopnia i w 1992 r. II stopnia) prof. Waldemar Brola rozwijał swoje zainteresowania naukowe. W 1997r. uzyskał stopień doktora nauk medycznych, a w roku 2017 stopień doktora habilitowanego. Od 2017 roku jest zatrudniony na stanowisku profesora Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach w Instytucie Nauk o Zdrowiu i Instytucie Nauk Medycznych Collegium Medicum.

Osiągnięcia prof. Waldemara Broli w dziedzinie badań nad stwardnieniem rozsianym , w tym nad jego epidemiologią są wybitne. Jako współtwórca i koordynator ogólnopolskiego Rejestru Chorych ze Stwardnieniem Rozsianym (SM) istotnie przyczynił się do ustalenia liczby chorych na SM w Polsce, a w roku 2022 do oszacowania po raz pierwszy w Europie Środkowo-Wschodniej podstawowych wskaźników epidemiologicznych i profilu klinicznego polskiej kohorty dziecięcego stwardnienia rozsianego. Uzyskane wyniki mają istotny wpływ na rozwój opieki neurologicznej w naszym kraju. Prof. Waldemar Brola był też pomysłodawcą i koordynatorem ogólnopolskich badań nad wpływem pandemii COVID-19 i szczepień przeciwko SARS-CoV-2 na pacjentów chorujących na stwardnienie rozsiane i udar mózgu. Opracował on także koncepcję projektu badawczego i narzędzia badawcze służące do ewaluowania optymizmu, religijności i poczucia szczęścia polskich pacjentów z SM. Prof. Waldemar Brola prowadził swoje badania współpracując z licznymi ośrodkami krajowymi, a także w ramach współpracy międzynarodowej, w tym z Europejską Akademią Neurologii. Przeprowadzone badania zaowocowały w 2022 roku licznymi publikacjami, które ukazały się w cenionych czasopismach o zasięgu międzynarodowym.

Prof. Waldemar Brola od 2011 roku jest członkiem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Neurologicznego (ZGPTN), pełni też funkcję przewodniczącego Świętokrzyskiego Oddziału PTN. Jako członek ZG PTN uczestniczył w opracowaniu raportu „Stan polskiej neurologii i kierunki jej rozwoju w perspektywie do 2030 r.”. Z kolei jako członek Prezydium Sekcji Stwardnienia Rozsianego i Neuroimmunologii PTN aktywnie współuczestniczył w tworzeniu rekomendacji dotyczących diagnostyki i leczenia stwardnienia rozsianego.

Źródło: UJK Kielce.

REKLAMA

5 thoughts on “Profesor Waldemar Brola nagrodzony przez Ministra Nauki

  1. Max pisze:

    Bardzo dobry lekarz. Jestem mu bardzo wdzięczny za szybką konsultacje z dnia na dzień .
    Człowiek z ogromną wiedzą i szacunkiem do człowieka .
    Panie profesorze będę wdzięczny Panu do końca życia .

  2. Jarek pisze:

    Bardzo dobry lekarz, Jestem jego pacjentem od ponad 20 lat. Wspaniały człowiek, wyrozumiały, empatyczny.

  3. BRAWO! pisze:

    Gratuluję i dołączam do tłumu osób wdzięcznych za wyjątkowe podejście Pana Doktora do pacjentów. Wiedza, doświadczenie, cierpliwość, wrażliwość, szacunek do pacjenta i nieustanna profesjonalna gotowość do dzielenia się tym wszystkim z innymi. Takiej dawki okazanego bezinteresownie dobra nigdy się nie zapomina.

  4. Sm.pl pisze:

    Witam
    Z przyjemnością dołączam do grona zachwyconych kulturą, fachowością, empatią Pana Doktora. Zdecydowanie pod każdym względem jest wzorem dobrego człowieka i lekarza. Pozostaje nam życzyć żeby wychował dużo podobnych sobie następców.

  5. konecczanin pisze:

    Mimo ze nie znam człowieka i lekarza to te wpisy mówią WSZYSTKO , to o to w tym zawodzie chodzi ,gratulacje dla Pana doktora.

Dodaj komentarz