REKLAMA

Projekcja filmu Dewajtis z prelekcją i dyskusją z autorką [wideo]

Dewajtis to kontrowersyjny film opowiadający o losach Stanisława Janiszewskiego, partyzanta Armii Krajowej, który podczas II Wojny Światowej wykonywał wyroki. We wtorek w Końskich była okazja by go obejrzeć.

REKLAMA

Projekcja tego dokumentu odbyła się już podczas Koneckiego Września w Domu Kultury. Jednak w sali teatralnej DK-u zabrakło wtedy wolnych miejsc. Na pomysł by powtórzyć seans wpadły władze Zespołu Szkół w Stadnickiej Woli. We wtorek wieczorem wszystkich przybyłych przywitał najpierw dyrektor placówki Czesław Staciwa. Następnie postać „Dewajtisa” przedstawił zastępca dyrektora w Stadnickiej Woli – Marian Wikiera. Swoją prelekcję rozpoczął on od prezentacji zdjęć, w tle zaś mogliśmy usłyszeć wymowną muzykę tzn. piosenkę Michała Szpaka pt. „Jesteś Bohaterem”. –„Z kilku powodów ten film chcielibyśmy przedstawić Państwu w tej szkole. Szkoła nosi imię Armii Krajowej i nie sposób tego nie zauważyć i jeśli takie przedsięwzięcie miało miejsce w reżyserii p. Ani to aż się prosiło by ta projekcja u nas miała miejsce. Z kilku jeszcze innych powodów chciałbym ten film Państwu przedstawić. Nasza Ziemia Konecka jak mawiał nieżyjący już Janusz Skalski <<Lin>> była tą ziemią, która szczególnie była zroszona patriotyczną krwią.” – mówił Wikiera.

Następnie zastępca dyrektora Zespołu Szkół w Stadnickiej Woli opowiadał już o losach samego Dewajtisa, a wnioskiem z jego prelekcji był fakt, iż Stanisław Janiszewski pseudonim „Dewajtis” to ostatni wciąż żyjący partyzant z Końskich, który działał wspólnie ze Szwiecem „Robotem”.

REKLAMA

Po projekcji odbyła się dyskusja, w której każdy z widzów mógł zadać pytanie reżyserce i autorce scenariusza oglądanego wcześniej filmu – pochodzącej z naszego regionu Annie Kuśmieczyk.

 2016-10-15_122320

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *