REKLAMA

Projekt fotowoltaiczny już na ukończeniu! [wideo]

Staropolski Związek Miast i Gmin po wielu miesiącach starań nareszcie dopina na ostatni guzik projekt związany z dofinansowaniem dla mieszkańców gmin: Końskie, Radoszyce, Ruda Maleniecka, Fałków, Słupia Konecka i Smyków na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznych. Za kilka dni nastąpi podpisanie umowy z wykonawcą. Łącznie na naszym terenie powstanie ponad 400 instalacji. 

REKLAMA

Przetarg rozstrzygnięto kilka tygodni temu, ale potem wystąpiły niespodziewane problemy –„Jeden z uczestników przetargu zaskarżył rozstrzygnięcie wskazując na jego zdaniem występujące braki w ofercie, która przez nas została wskazana jako najbardziej korzystna. Chodziło o certyfikaty świadczące o odporności na amoniak. Wyjaśniliśmy ostatecznie tę kwestię. Dzisiaj jesteśmy już po rozstrzygnięciu, a odbyte przed chwilą Zgromadzenie Staropolskiego Związku Miast i Gmin dokonało zmian w wieloletniej prognozie finansowej i budżecie Staropolskiego Związku co umożliwi nam w ciągu kilku dni podpisanie umowy” – mówi Krzysztof Obratański, burmistrz miasta i gminy Końskie.

To oznacza, że jeszcze tej jesieni wykonawca zacznie montować instalacje na domach mieszkańców, którzy wyrazili zainteresowanie udziałem w projekcie. Łącznie przy udziale dużego dofinansowania unijnego powstanie ponad 400 instalacji we wspomnianych gminach powiatu koneckiego –„Ostatecznie dofinansowanie odbiegało od tego co było w przedmiocie zapowiedzi. Nie ma 80% dofinansowania, a jest 60%. Nie jesteśmy tym zachwyceni, podobnie jak nasi mieszkańcy. Jednak i tak w porównaniu do innych programów wsparcia takich instalacji jest to dla naszych mieszkańców atrakcyjne. Rządowy program wsparcia instalacji fotowoltaicznych zakłada dofinansowanie do 5 tysięcy złotych do instalacji. W naszym przypadku to dofinansowanie będzie sięgało kilkunastu tysięcy złotych, a to znaczy, że udział własny samego zainteresowanego będzie mieścił się w kwocie około 5 tysięcy złotych” – tłumaczy Krzysztof Obratański.

REKLAMA

Według obliczeń fachowców inwestycja włożona przez mieszkańców we wspomniany wkład własny przy założeniu obecnych cen energii elektrycznej zwróci się w mniej niż pięć lat. Biorąc jednak pod uwagę, że prawdopodobnie najbliższe lata przyniosą spore podwyżki cen energii to instalacje mogą zwrócić się o wiele szybciej.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *