REKLAMA

Przynieś odpady, odbierz sadzonkę! W piątek ekologiczna akcja w Końskich [wideo]

Akcja „Drzewko za surowce” odbędzie się w piątek 7 października od godziny 11:00 na Stadionie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Końskich przy ulicy Maratońskiej. Do rozdania jest ok. 4000 sadzonek drzew i krzewów ozdobnych. To już 5. edycja tego wydarzenia.

REKLAMA

-„Tym razem wyjątkowo zapraszamy w inne miejsce. To nie jest tradycyjnie koło Egipcjanki jak do tej pory – ze względów oczywistych. Doświadczenie z organizacją Dni Końskich na Stadionie OSiRu pokazało, że nie jest to wcale miejsce wyizolowane od Końskich. Czyli łatwo tam dotrzeć, a ma swój potencjał i daje takie możliwości organizacyjne, które trudno pobić, więc zapraszam Państwa na 7 października na akcję „Drzewko za odpady” na Stadion Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ulicy Maratońskiej, czyli dawniej oznaczony jako Stadion przy Południowej. Zasady są takie jak w ubiegłych latach, czyli określona ilość butelek PET, baterii lub puszek, pozwala na to by zamienić te odpady na drzewko (na sadzonkę)” – mówi Krzysztof Obratański, burmistrz Miasta i Gminy Końskie.

REKLAMA

Co należy zrobić by otrzymać sadzonkę? Wystarczy oddać: 10 zużytych baterii, 10 plastikowych butelek typu PET, albo 10 zgniecionych puszek. Początek wydarzenia w piątek 7 października o godzinie 11:00.

Organizatorzy, czyli Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, Lasy Państwowe oraz Urząd Miasta i Gminy w Końskich, przygotowali następujące rośliny do rozdania: tawuła szara, pęcherznica, irga, bluszcz, katalpa, berberys, liniowiec, cyprysik, rozchodnik, ostróżka, hortensja, trawy ozdobne, wierzba szczepiona, hibiskus, trzmielina, żurawka, aronia, agrest, porzeczki, malina, jeżyna, jabłoń, świerk, sosna, brzoza, dąb. Razem ok. 4000 sadzonek! (Tutaj link do zeszłorocznej 4. edycji akcji „Drzewko za surowce”).

Więcej o organizacji całej akcji opowiada burmistrz Krzysztof Obratański: -„Gmina i jej jednostki i przyjaciele, i gminy i tej idei, dlatego, że wystawią również swoje stoiska nadleśnictwa, które leżą na terenie Gminy Końskie, czyli Nadleśnictwo Barycz, Radoszyce i Stąporków, będą mieli tam również własne sadzonki do przekazania w takiej formule, ale główne ilości tych sadzonek pochodzą z Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej, które jest najbardziej zainteresowane żeby promować dobre obyczaje gospodarki odpadami, czyli segregacje, selekcję i staranne zbieranie, oddawanie tych odpadów. To jest rodzaj akcji informacyjnej, która w zeszłym roku była bardzo widoczna w postaci wycieczek dzieci i młodzieży na teren Regionalnej Instalacji Zagospodarowania Odpadów Komunalnych. To są konkursy, które przeszły przez szkoły i zaowocowały różnymi nagrodami dla zainteresowanych uczestniczących w konkursach, łącznie z największą – bodajże wycieczką ufundowaną przez PGK. W tym roku, podobnie jak i w poprzednich, do tego komponentu finansowego PGK dorzuciły się w skromnych ilościach inne spółki gminne, i w rezultacie razem z nadleśnictwami mamy w tym roku do rozdania ok. 4000 drzew i krzewów ozdobnych. Kiedy próbowałem sobie zrobić podsumowanie tych dotychczasowych edycji, to do tej pory rozdaliśmy ok. 10 000, teraz będzie kolejne 4 000. Jeżeli do czegoś to można odnieść, to proszę Państwa, duma naszego miasta – Park Miejski na 26 hektarach zawiera nieco ponad 2600 drzew . Jeżeli więc mówimy o 14 000 sadzonek, które w ciągu ostatnich lat i w tym roku znajda miejsce w rozmaitych miejscach na terenie miasta i gminy Końskie, to można powiedzieć, że zasadziliśmy kilka takich parków, jest to kwestia tylko tego, że nie jest to skoncentrowane, a rozproszone i, że to będzie dopiero rosło. Dopiero za lata pokaże taką urodę jaką możemy podziwiać w parku. ale to jest kilka parków miejskich w Końskich”. 

Przypominamy: termin w najbliższy piątek od godziny 11:00 na stadionie OSiR w Końskich przy ulicy Maratońskiej. Wystarczy 10 zużytych baterii, 10 plastikowych butelek typu PET, albo 10 zgniecionych puszek, by odebrać sadzonkę. Obowiązuje zasada: na jedną osobę przypada jedno drzewko.

Zapraszamy wszystkich mieszkańców Końskich  do wzięcia udziału w tym ekologicznym wydarzeniu!

REKLAMA

4 thoughts on “Przynieś odpady, odbierz sadzonkę! W piątek ekologiczna akcja w Końskich [wideo]

  1. Ps żubr pisze:

    Kret by lepsza lokalizację wyznaczył

  2. KRUP pisze:

    Mochery już stoją w cuglach żeby dostać jak najwięcej za free. Każdy z nich podejdzie z 10 razy i dla dzieci drzewek nie będzie.

  3. aaa pisze:

    biorą nawet jak im nie potrzebne bo taka ich natura za darmo to i ocet wypiją

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *