REKLAMA

Radoszyce: Kompleks szkolnych budynków przechodzi olbrzymią modernizację [wideo, zdjęcia]

Efekty prac związanych z termomodernizacją kompleksu budynków szkolnych w Radoszycach są już widoczne gołym okiem. Obecnie w jednym z obiektów wymieniane są wszystkie okna, oprawy oświetleniowe, grzejniki. Zaczynają się także pierwsze prace związane z elewacją. Przypomnijmy, że całość prac ma kosztować 4 miliony 100 tysięcy złotych, a aż 95% to dofinansowania zewnętrzne.

REKLAMA

„W tej chwili firma rozpoczęła już wymianę okien, izolację dachu i nadbudowę kominów. Rozpoczął się demontaż pieców w kotłowni. Praca wre, a chcemy by w tym roku już za nami był projekt przebudowy starego budynku gimnazjum, a od przyszłego roku dwa budynki: Szkoła Podstawowa w Radoszycach i budynek Hali Sportowej w Radoszycach” – mówi nam Michał Pękala, burmistrz miasta i gminy Radoszyce.

W całym projekcie chodzi nie tylko o odnowienie budynków, ale i o ekologię. Termomodernizacja ma miejsce również w środku obiektów. Trwa zmiana instalacji grzewczych, wodno-kanalizacyjnych i pomp ciepła. Zamontowana zostanie także fotowoltaika –„Oprócz gruntownej przebudowy, kotłowni, głębokiej termomodernizacji będzie to wszystko wspomagane panelami fotowoltaicznymi, pompami ciepła. Będzie też wymieniona instalacja elektryczna, oświetlenie na ledowe. Oczywiście też ocieplenie, które da inny wizerunek naszych trzech budynków, bo na końcu będą one malowane” – opowiada burmistrz Pękala.

REKLAMA

Warto nadmienić, że paradoksalnie tej inwestycji nieco „pomaga” epidemia koronawirusa. Jak wiadomo obecnie szkoły są puste. To zaś sprawia, że w Radoszycach nie trzeba dostosowywać robót do prowadzonego nauczania i te posuwają się o wiele szybciej niż zakładano. Zgodnie z umowami cały projekt ma być realizowany przez dwa lata, ale niewykluczone, że zakończą się one o wiele szybciej.

Koszt prac to 4 miliony 100 tysięcy złotych – 85% kwoty pochodzi z Unii Europejskiej, 10% ze Skarbu Państwa, a tylko 5% z budżetu gminy Radoszyce.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *