REKLAMA

Ranking szkół średnich: Nowy i Stary łeb w łeb, Ekonomik najlepszym technikum!

Cztery koneckie szkoły ponadgimnazjalne uplasowały się na miejscach rankingowych w prestiżowym rankingu miesięcznika Perspektywy. Tygrysi skok odnotował popularny „Stary Ogólniak”. 

REKLAMA
I LO po kilku latach nieobecności wskoczyło do pierwszej 500 rankingu.

I LO im. Komisji Edukacji Narodowej po kilku latach nieobecności wskoczyło do pierwszej 500 rankingu.

Perspektywy oceniają szkoły ponadgimnazjalne na trzech płaszczyznach. Po pierwsze specjaliści brali pod uwagę sukcesy w olimpiadach przedmiotowych. Punktowane są 44 największe ogólnopolskie konkursy wiedzy oraz 12 międzynarodowych. Ten wyznacznik stanowi 30 % sumy ogólnej punktów, które może zdobyć dana placówka. Kolejne 25 % to wyniki matur z przedmiotów obowiązkowych. Najwięcej punktów można było zgarnąć za dobre wyniki matur z przedmiotów dodatkowych – to aż 45 % całej punktacji. Co ważne: do rankingu brano pod uwagę tylko szkoły z wysoką zdawalnością matur w ogóle. Analizując rankingi ogólnopolskie odnaleźliśmy cztery szkoły z naszego powiatu. To I oraz II Liceum Ogólnokształcące z Końskich, a także ZSP nr 3 z Końskich oraz ZSP ze Stąporkowa.

Wśród Liceów Ogólnokształcących w ogólnopolskim zestawieniu najwyżej znalazło się II LO im. Marii Skłodowskiej-Curie. Szkoła zarządzana przez Beatę Salatę uplasowałą się na 373 pozycji i jest to jej awans z 428 miejsca w zeszłym roku. Tuż za Nowym znalazł się Stary Ogólniak. Placówka, której dyrektorem jest Wojciech Jasnos sklasyfikowana została na 389 pozycji. Tutaj warto zaznaczyć, że I LO im. KEN w tym roku zaliczyło olbrzymi skok w rankingu. Zarówno w roku 2015, jak i 2014 tej szkoły nie było w ogóle wśród najlepszych 500 ogólniaków w kraju. Różnica między I, a II koneckim liceum wynosi zaledwie 0,4 punktu. Tę minimalną dysproporcję doskonale obrazuje ranking wojewódzki. W Województwie Świętokrzyskim wygrało Liceum im. Królowej Jadwigi z Kielc, a nasze ogólniaki są obok siebie na 13 i 14 miejscu. Obu Perspektywy przyznały również brązowy znak jakości.

REKLAMA

Obok rankingu liceów ogólnokształcących opublikowano dziś także klasyfikację techników. Niestety żadna z naszych szkół nie znalazła się wśród najlepszych 300 w Polsce. Natomiast popularny „Ekonomik” oraz Technikum w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Stąporkowie zaistniały wśród najlepszych w Województwie Świętokrzyskim. Najlepszym w naszym regionie bezsprzecznie okazało się Technikum Leśne z Zagnańska. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 z Końskich znalazł się na 20 pozycji w województwie, a technikum ze Stąporkowa na 21.

Pełne rankingi szkół ponadgimnazjalnych Perspektywy 2016 (kliknij by zobaczyć całość):

  1. Ogólnopolski Ranking Liceów Ogólnokształcących
  2. Świętokrzyski Ranking Liceów Ogólnokształcących
  3. Ogólnopolski Ranking Techników 
  4. Świętokrzyski Ranking Techników

 

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *