REKLAMA

Raport strajkowy: Trzeci dzień protestu w koneckich szkołach

Kilka szkół zawiesiło strajk lub ma zrobić to od piątku, ale większość nauczycieli z powiatu koneckiego cały czas protestuje. Co więcej: belfrowie z podstawówek zapowiadają, że nie spoczną przynajmniej do okresu świątecznego, a Ci ze szkół ponadgimnazjalnych zamierzają walczyć o reformę edukacji nawet do matur. Wydaje się, że temat protestu nauczycieli teraz przeniesie się głównie na szkoły średnio – w nich już w przyszłym tygodniu powinny być wystawiane oceny końcowe maturzystom, a bez ocen i dyplomów nie ma możliwości przystąpienia do matury.

REKLAMA

Zdjęcie poglądowe.

Nauczyciele ze szkół ponadgimnazjalnych w powiecie koneckim są nieugięci, a w proteście wspierają ich także uczniowie – np. Ci z II LO już drugi dzień z rzędu zorganizowali swoim pedagogom słodki poczęstunek. W szkołach średnich naszego regionu wciąż strajkują całe lub prawie całe kadry –„U nas sytuacja jest jasna. Wszyscy deklarują, że strajkują dopóki ZNP nie ogłosi końca czy zawieszenia protestu. Tak naprawdę jesteśmy gotowi nawet na to by protest przeciągnąć do matur” – powiedziała nam nauczycielka z jednego z koneckich techników.

O godzinie 13:00 w czwartek liczba strajkujących w jednostkach dla których organem prowadzącym jest Starostwo Powiatowe wyglądała następująco: I LO – 20 osób strajkuje, II LO – 27 osób strajkuje, ZSP 1 – 32 osoby strajkują, ZSP 2 – 11 osób, ZSP 3 – 28 osób, ZSP Stąporków – 21 osób. SOSW – Barycz, Poradnia Psychologiczno Pedagogiczna – 2 osoby strajkują.

REKLAMA

W szkołach podstawowych i gimnazjach na terenie gminy Końskie w czwartek wciąż nie strajkowało tylko 26 nauczycieli (łącznie z dyrektorami). Natomiast do placówek przyszło 93 uczniów, w tym 66 w Modliszewicach, gdzie zakończyły się rekolekcje. W Szkole Podstawowej w Dziebałtowie zawieszono strajk. Nieoficjalne informacje mówią o tym, że  piątek strajk zawieszą dwa koneckie przedszkola – nr 4 oraz nr 6.

W Stąporkowie wciąż strajkują wszystkie jednostki. W PSP 1 pracowało dziś 2 nauczycieli (dane podajemy łącznie z dyrektorami), w PSP 2 7 nauczycieli, w PSP w Niekłaniu 6 nauczycieli, w PSP w Krasnej 5 nauczycieli, a w przedszkolu 2 nauczycieli.

Gmina Fałków to także dalsze strajki – w Czermnie protestuje połowa kadry, w Fałkowie zdecydowana większość. Pełen strajk trwa również w szkołach w gminie Gowarczów. Z kolei placówki w gminie Smyków (Miedzierza i Królewiec) pracują normalnie, podobnie szkoły w gminie Słupia Konecka. W Rudzie Malenieckiej zawieszono protest na czas egzaminów, ale niewykluczone że zostanie on wznowiony.

W gminie Radoszyce ze strajku wycofały się szkoły wiejskie: Kłucko, Grodzisko i Wilczkowice. Cały czas protestują nauczyciele w Górnikach i Kapałowie, ale przede wszystkim Ci z Radoszyc – w tamtejszej szkole podstawowej poza dyrekcją i katechetami nie pracuje nikt.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *