REKLAMA

Ruszyły prace nad przebudową ulicy Mostowej w Końskich! [wideo, zdjęcia]

W czwartek 5 grudnia władze gminy Końskie symbolicznym wbiciem łopaty rozpoczęły prace nad przebudową ulicy Mostowej w Końskich. Zakresem prac został objęty długi, 700-metrowy odcinek – od ul. Zielonej aż do ul. Odludnej w Rogowie, a także skrzyżowanie Zielonej i Młyńskiej. Projekt przebudowy nosi nazwę „Mostowa II”.

REKLAMA

 

„To jest droga, która istnieje od wieków, ale jako trakt wydeptany i wyjeżdżony na gruncie. Łączy ze sobą największe osiedle miasta Końskie – osiedle „Warszawska” – z Rogowem. Graniczny mostek oddziela miasto od największego sołectwa w gminie. Zawsze tutaj był ruch będący wynikiem podejścia ergonomicznego, czyli korzystania ze skrótu. Skoro mamy szansę skorzystać z Funduszu Dróg Samorządowych i mamy przygotowaną wcześniej dokumentację, pozwalającą nam na to, żeby wejść na plac budowy, to skorzystaliśmy ze zgłoszenia do konkursu na dofinansowanie w funduszu. Uzyskaliśmy dofinansowanie, ogłosiliśmy przetarg i dzisiaj mamy efekt, czyli rozpoczęcie budowy, która w ciągu 300 dni ma doprowadzić do połączenia tego miejsca z Rogowem. Ale najważniejszą częścią drogi jest tak naprawdę przebudowa skrzyżowania, która łączy ulice Zieloną z ulicą Mostową i ulicą Młyńską. To skrzyżowanie, które dzisiaj jest stosunkowo niebezpieczne, przybierze formę ronda. W ten sposób doprowadzimy do sytuacji, w której na wszystkich kierunkach rozjazdu będzie można bezpiecznie przejechać, bo co do zasady rondo jest takim elementem uspokajającym ruch, jednocześnie pozwalając na zachowanie płynności” – mówił nam burmistrz miasta i gminy Końskie Krzysztof Obratański.

REKLAMA

Koszt inwestycji wyniósł ponad 3,5 miliona złotych, w tym 60%, czyli prawie 2,2 miliona złotych to dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych.

O tym, jak ważna jest droga dla mieszkańców osiedla „Warszawska” opowiadał nam konecki radny Paweł Pisiałek –„Mieszkańcy mają swoje rodziny w Rogowie, oprócz tego, że można przejść piechotą, można też podjechać. Dalej mamy też Kuźnicę, można tam sobie w wakacje odpocząć. Do pracy tak samo – mieszkańcy Rogowa będą mieli krócej, nie muszą jechać na około […] W Kuźnicy jest zalew pięknie zrobiony, są ławeczki, parasole, można sobie odpocząć, wykąpać się, połowić rybki, tam też morsujemy” – mówił nam konecki radny, przedstawiciel osiedla „Warszawska” Paweł Pisiałek.

Według umowy gminy z wykonawcą zakres prac obejmuje: budowę ronda na skrzyżowaniu ulic Zielonej i Młyńskiej, chodnika wraz ze ścieżką rowerową, zjazdów, obiektu mostowego, oświetlenia drogowego oraz oznakowania poziomego i pionowego.

Zadanie realizuje Zakład Usług Remontowo-Budowlanych „ALBUD” Paweł Bednarczyk z Oblęgorka. Firma ta była odpowiedzialna także za projekt „Mostowa I”, który został ukończony ponad rok temu. Aby przypomnieć sobie zakres prac, jaki obejmował poprzedni projekt, zapraszamy TUTAJ.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *