REKLAMA

Samochody te same a OC różne – co wpływa na cenę?

Masz identyczny samochód jak znajomy, jednak płacicie składki na ubezpieczenie komunikacyjne w różnej wysokości? To całkowicie zrozumiałe, biorąc pod uwagę ryzyko ubezpieczeniowe uwzględniane przez ubezpieczycieli. Sprawdź, od czego jeszcze zależy cena obowiązkowej polisy OC.

REKLAMA

Wysokość składki na obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne zależy od wielu czynników. Można się o tym przekonać, przeprowadzając dowolną kalkulację za pomocą narzędzia dostępnego na stronie https://rankomat.pl/kalkulator/oc-ac/. Fakt, że jeden kierowca otrzymał atrakcyjną ofertę u danego ubezpieczyciela nie będzie oznaczać, że drugi kierowca może liczyć na podobną ofertę – mimo że oboje mają identyczne samochody.

REKLAMA

Czynniki wpływające na wysokość składki

 Długa jest lista czynników, które kształtują cenę obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego. Potwierdza to m.in. artykuł dostępny pod adresem https://rankomat.pl/samochod/co-wplywa-na-cene-oc.

·         Wiek i doświadczenie kierowcy

To dwa parametry, które mają duży wpływ na wysokość składki. Im starszy kierowca i im większe ma doświadczenie w prowadzeniu pojazdów, tym większa szansa na niższą cenę. Natomiast młodzi kierowcy, którzy prawo jazdy mają dopiero od niedawna, muszą liczyć się z wysokimi składkami – rzędu nawet kilku tysięcy złotych.

·         Miejsce zamieszkania

Są takie miasta, które – według towarzystw ubezpieczeniowych – wiążą się z większym ryzykiem wystąpienia zdarzenia drogowego. Dlatego mieszkańcy Warszawy, Wrocławia czy Gdańska muszą liczyć się z wyższym cenami OC w porównaniu np. do mieszkańców Opola.

·         Liczba kierowców

Samochód może mieć jednego właściciela oraz kilku użytkowników. W przypadku kalkulacji składki OC jest to dosyć istotne. Im większa liczba dodatkowych kierowców, tym większe ryzyko stłuczki. Dlatego cena ubezpieczenia rośnie.

Jak wybrać dobre ubezpieczenie OC?

Jeżeli chcesz wybrać dobrą ofertę towarzystwa ubezpieczeniowego, nie decyduj się pochopnie na propozycję, którą wybrał znajomy – nawet, jeśli macie identyczne pojazdy. Porównaj oferty we własnym zakresie – tylko wtedy wysokość składki będzie dopasowana indywidualnie do Ciebie.

Pamiętaj przy tym, że w przypadku ubezpieczenia OC liczy się przede wszystkim cena. Sprawdź więc, które towarzystwo oferuje najniższą składkę. Nie ma sensu przepłacać, skoro zakres ochrony oraz sumy gwarancyjne są jednakowe dla każdego ubezpieczyciela – niezależne od wysokości składki.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *