REKLAMA

Końskie: Gmina wprowadza karty seniora. Jest przyjazna seniorom! [wideo, zdjęcia]

Gmina Końskie samorządem przyjaznym dla seniorów tak naprawdę jest od wielu lat, ale od środy może pochwalić się specjalnym certyfikatem, który potwierdza to osiągnięcie. Dla seniorów zamieszkujących jej teren oznacza to choćby możliwość posiadania specjalnych kart, które uprawniają do zniżek w kilkudziesięciu firmach w regionie, ale i w ogromnej ilości przedsiębiorstw w całym kraju. Uroczysta gala rozpoczynająca projekt miała miejsce w auli Szkoły Podstawowej nr 1 w Końskich. 

REKLAMA

W środę podczas specjalnej sesji Rady Seniorów Miasta i Gminy Końskie uchwalono przyjęcie Ogólnopolskich Kart Seniora, a gmina rozpoczęła współpracę ze Stowarzyszeniem MANKO, które od wielu lat aktywizuje i animuje działania senioralne. Od środy gmina Końskie przystąpiła do Ogólnopolskiego Programu „Gmina Przyjazna Seniorom”, w którym dotychczas jest już 150 różnych jednostek samorządowych z całego kraju. O ogromnym znaczeniu grupy społecznej seniorów dla gminy Końskie podczas wydarzenia mówił Krzysztof Obratański, burmistrz miasta i gminy Końskie –„Generalnie w Końskich aktywność seniorów nie tylko skupia się na indywidualnym działaniu i samorealizacji w różnego rodzaju działaniach, w tym artystycznych, które są świetnie przyjmowane przez szeroką publiczność, ale również w inspirowaniu władz miejskich do działania. Ja sobie szczególnie chwalę aktywność Rady Seniorów, dlatego że to z ich inspiracji i ich podpowiedzi pewne rzeczy już się w Końskich dokonały i następne będą realizowane. To oni zasugerowali prace nad odnowieniem Komunikacji Publicznej w gminie, ale pracujemy też nad takim programem „Przyjaznej Przestrzeni Miejskiej”, czyli możliwości zainstalowania w różnych punktach na ciągach spacerowych ławek, ławeczek, miejsc spoczynkowych by tam się zatrzymać, odetchnąć albo też z kimś porozmawiać o ważnych sprawach. Tego rodzaju programy są wynikiem dyskusji na Radzie Seniorów, wynikiem zgłaszanych do rady problemów. Deklaruję, że tak jak do tej pory będziemy się z nimi mierzyć i starać się je rozwiązywać”  – tłumaczył wszystkim przybyłym burmistrz Krzysztof Obratański.

REKLAMA

Spotkanie otworzyła i poprowadziła przewodnicząca koneckiej Rady Seniorów Danuta Chwaszczyńska. Zaproszonych na nie przedstawicieli Stowarzyszenia MANKO szeroko przedstawił wiceburmistrz Końskich Krzysztof Jasiński, który też informował o programie. Do Końskich by mówić o Ogólnopolskiej Karcie Seniora oraz projekcie „Gmina Przyjazna Seniorom” przybyli: aktywny senior, maratończyk i współpracownik stowarzyszenia dr Marek Pilch oraz prezes Manko Łukasz Salwarowski. Ten drugi mówił o celach inicjatyw –„Wiemy o tym, że senior aktywny to senior zdrowszy i szczęśliwszy. Człowiek nieaktywny szybciej się starzeje, szybciej zapada na choroby i wiele konsekwencji to powoduje. Integracja wewnątrz pokoleniowo i między pokoleniowo oraz jak powiedziałem wcześniej poprawa wizerunku osób starszych w społeczeństwie i w mediach. To są cele” – tłumaczył Łukasz Salwaworski, prezes Stowarzyszenia Manko.

Oprócz wymienionych na miejscu obecni byli także między innymi: wiceburmistrz Końskich Marcin Zieliński, przewodniczący Rady Miejskiej Piotr Słoka, członkowie Uniwersytetu Trzeciego Wieku, radni Rady Seniorów oraz członkowie zrzeszeń emerytów i rencistów. Przedstawiciele wymienionych jednostek w auli Szkoły Podstawowej nr 1 w Końskich byli pierwszymi, którzy otrzymali w gminie Końskie Ogólnopolską Kartę Seniora. Taki dokument uprawnia do wielu zniżek – np. w restauracji, czy u fryzjera. W gminie Końskie partnerem seniorów chcą być już 33 firmy – ich przedstawiciele obecni byli w auli i odebrali specjalne certyfikaty –„Mamy kilkudziesięciu partnerów programu w samych Końskich, co myślę, że dobrze wróży na przyszłość. Sądzę, że partnerów będzie przybywać, a tych rzeczy do których będzie uprawniać karta seniora będzie przybywać”  – opowiada Krzysztof Obratański, burmistrz Końskich.

Karta seniora w przyszłości będzie oznaczać też zakup biletu na komunikację miejską z dużą zniżką. Jest honorowana także w różnych punktach w całym kraju, gdzie na osoby starsze także czekają stosowne zniżki. W sumie w gminie Końskie na ten moment 212 osób zadeklarowało chęć otrzymania karty seniora. Zainteresowani seniorzy, jak i firmy chcące włączyć się do programu powinny kontaktować się z Wydziałem Edukacji w Urzędzie Miasta i Gminy w Końskich.

Burmistrz Końskich Krzysztof Obratański nie kryje satysfakcji z możliwości wręczenia seniorom specjalnych kart, przedsiębiorcom certyfikatów, a także z możliwości odbioru dla swojego samorządu certyfikatu „Gmina Przyjazna Seniorom” –„Dzisiejszy dzień jest ukoronowaniem początków, które miały miejsce jeszcze w ubiegłym roku. Zaczęło się od wizyty zarządu pomysłodawcy tego zdarzenia tj. Uniwersytetu Trzeciego Wieku, który przybył z materiałem zdobytym podczas jednym ze swoich eskapad i zainspirował nas by nawiązać kontakt ze Stowarzyszeniem i sięgnąć po certyfikaty, uprawnienia i karty, które są związane z członkostwem w tym nobilitującym gronie gmin Przyjaznych Seniorom” – przemawiał włodarz.

Podczas wydarzenia w imieniu wszystkich starszych mieszkańców regionu dziękowała pomysłodawczyni sprowadzenia programu i kart seniora do naszego regionu – członkini Zarządu Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Końskich – Teresa Dunajska.

Dodajmy, że oprócz ulg i zniżek uczestnictwo w programie przygotowywanym przez Stowarzyszenie Manko dla gminy oraz naszych seniorów oznacza choćby możliwość udziału w  Senioriadach, specjalnych integracyjnych imprezach tej grupy społecznej, czy konkursach. Tego typu wydarzenia mogą być także organizowane przez nowego partnera na terenie gminy Końskie.

Zdjęcia (A. Góral):

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *