REKLAMA

Siłowniki pneumatyczne – czy można stosować je w przemyśle farmaceutycznym?

Przemysł farmaceutyczny ciągle się rozwija. Jednocześnie należy szukać takich rozwiązań, które w znaczący sposób przyspieszą pracę, choćby na liniach produkcyjnych leków. Wyobraźcie sobie, że tutaj zastosowanie ma inżynieria pneumatyczna, która zapewnia nowoczesne rozwiązania w przemyśle. Świetnym tego przykładem są siłowniki pneumatyczne. Warto na ich temat dowiedzieć się więcej.

REKLAMA

Siłownik pneumatyczny jako część układu pneumatycznego

Siłownik pneumatyczny jest niewątpliwie najważniejszą częścią całego układu pneumatycznego. Można określić go mianem elementu wykonawczego, który przetwarza medium sprężonego powietrza na siłę. W ten prosty sposób napędza maszyny. Takie rozwiązanie niewątpliwie jest maksymalnie efektywne, ale też bezpieczne. Efektywne z tego powodu, gdyż zapewnia powtarzalność, ale i obniża ryzyko błędu. Z kolei bezpieczne, dlatego że medium sprężonego powietrza jest medium czystym, w pełni neutralnym dla środowiska, jednocześnie nie zwiększa zagrożeń dla pracowników. Warto jeszcze pamiętać o jednej bardzo ważnej rzeczy, a mianowicie, wykorzystując czyste sprężone powietrze zmniejszacie ryzyko zanieczyszczeń siłowników, co oczywiście zmniejsza ryzyko awarii, które wiążą się z przestojami w pracy.

REKLAMA

Wytworzenie siły odbywa się w bardzo prostym procesie. Siłownik przesuwa tłoczyska wewnątrz cylindra pneumatycznego. Na tłoczysku oczywiście zamocowany jest tłok pneumatyczny, który dzieli przestrzeń cylindra na dwie komory. Do jednej wpuszczane jest powietrze, co powoduje przesunięcie tłoka. Na końcu dochodzi do wysuwu bądź wsuwu tłoczyska. Takie rozwiązanie w branży farmaceutycznej jest rzeczywiście często stosowane. Należy zdawać sobie sprawę, że wyróżniamy różne rodzaje siłowników pneumatycznych, wśród których możemy wymienić jednostronnego i dwustronnego działania, a także siłowniki okrągłe, profilowe, liniowe, obrotowe, czy dociskowe okrągłe. Tego typu modele oferuje producent siłowników pneumatycznych. Warto zapoznać się z ofertą na stronie pneumatig.eu.

Jakie siłowniki najlepiej sprawdzają się w branży farmaceutycznej?

Branża farmaceutyczna jest specyficzną branżą, w której należy stosować takie rozwiązania, które zapewniają bezpieczeństwo produkcji. Z tego też powodu na szeroką skalę można wykorzystywać siłowniki pneumatyczne. Pomimo swoich relatywnie niewielkich rozmiarów są w stanie wytworzyć naprawdę dużą siłę, jednocześnie ewentualny wyciek nie powoduje żadnych szkód. Nie wymagają smarowania ani żadnej innej konserwacji. Z tego powodu koszty obsługi nie są wysokie. Oczywiście należy pamiętać, że w przypadku siłowników wykorzystywanych w branży farmaceutycznej należy stosować takie modele, które posiadają właściwą certyfikację. Siłownik pneumatyczny wykorzystywany w farmacji powinien posiadać certyfikat FDA. Polecamy tutaj model, który wyposażony jest w uszczelnienia z poliuretanu, a dokładnie P5600. Dzięki temu siłownik pneumatyczny może pracować w temperaturze od minus 20 do 80 stopni Celsjusza. Takie modele możecie znaleźć w ofercie producenta siłowników.

Pamiętajcie o jeszcze jednej bardzo ważnej rzeczy, a mianowicie o długości skoku. Zasada w tym przypadku jest jedna, im większy skok, tym większe koszty, wszak rośnie pobór sprężonego powietrza. Nie bez znaczenia jest też fakt, że zbyt duży skok obciąża mechanicznie tłoczyska oraz tuleje, co z kolei przekłada się na konieczność stosowania większych średnic tłoczyska i dłuższych pierścieni ślizgowych. Polecamy też wybór najwyższej jakości sprężonego powietrza, gdyż potencjalne zanieczyszczenia, które się w nim znajdują, mają wpływ na siłownik pneumatyczny, powodując jego szybsze zużycie. Najlepiej więc wybierać sprężone powietrze klasy V.

Siłowniki pneumatyczne – rodzaje, które warto znać

Wybierając siłowniki pneumatyczne, trzeba zwrócić uwagę na samą średnicę siłownika pneumatycznego i dobrać ją pod kątem pracy. Warto też zwrócić uwagę na rodzaj zastosowanego uszczelnienia, które również powinno być dobrane pod kątem środowiska pracy. Biorąc pod uwagę rodzaj ruchu roboczego, możemy wyróżnić następujące rodzaje siłowników: jednostronnego i dwustronnego działania. W tych pierwszych stosuje się sprężyny. Dzięki temu zużycie sprężonego powietrza jest niższe. Największą popularnością cieszą się jednak siłowniki dwustronnego działania. W tego typu urządzeniach sprężone powietrze doprowadzane jest naprzemiennie do jednej i do drugiej komory. W tym samym czasie dochodzi do odpowietrzenia komór cylindra. Medium działa na tłok, co powoduje wysunięcie tłoczyska.

artykuł sponsorowany

REKLAMA

Dodaj komentarz