REKLAMA

Strażacy z gminy Końskie obchodzili swoje święto w Modliszewicach [wideo, zdjęcia]

Tegoroczny Dzień Strażaka w gminie Końskie odbył się w niedzielę w Modliszewicach. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele jednostek OSP z całej gminy. Miejscem spotkania były Modliszewice, ponieważ tamtejsza jednostka świętowała 60-lecie założenia oraz otrzymanie wozu strażackiego. Należy jednak pamiętać, że było to spotkanie poświęcone wszystkim strażakom ochotnikom z gminy Końskie. Niebawem przygotujemy wideorelację z tegorocznego święta strażaków z gminy Końskie.

REKLAMA

„Święty Florian jest patronem wszystkich strażaków, a dzisiejsze spotkanie ma ten walor, że reprezentowane są wszystkie jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych. 12 jednostek, które działają na terenie miasta i gminy Końskie ma tu swoich przedstawicieli w osobach, które pełnią funkcję w zarządach poszczególnych jednostek. Są również dwa poczty standardowe, ale clue tego programu to jest to możliwość pogratulowania strażakom za ich osiągnięcia i podziękowania za ich dokonania” – mówi nam burmistrz miasta i gminy Końskie Krzysztof Obratański.

Wydarzenie rozpoczęło się mszą świętą o godzinie 14:00, którą celebrował proboszcz parafii w Modliszewicach ks. Marek Rosiński, a towarzyszył mu kapelan strażaków z powiatu koneckiego, ks. Tomasz Janicki. Następnie przemaszerowano na parking przed kościołem parafialnym. Zgromadzonych strażaków przywitał prezes Zarządu Miejsko-Gminnego Związku OSP w Końskich, burmistrz miasta i gminy Końskie Krzysztof Obratański.

REKLAMA

Kolejnym punktem obchodów było odegranie hymnu Straży Pożarnych i wciągnięcie flagi na maszt, po czym przedstawiono historię jednostki OSP Modliszewice.

Jednostka z Modliszewic nowy wóz otrzymała w 2019 roku, jednak ze względu na epidemię niemożliwym było zorganizowanie oficjalnego przekazania pojazdu. Ks. Tomasz Janicki oraz proboszcz parafii w Modliszewicach Marek Rosiński poświęcili wóz, po czym trzej burmistrzowie Końskich – Krzysztof Obratański, Krzysztof Jasiński i Marcin Zieliński uroczyście przekazali klucze do pojazdu naczelnikowi i kierowcy jednostki.

„Jest to dla nas wielkie święto, gdyż otrzymaliśmy nowy samochód ratowniczo-gaśniczy marki Volvo, obchodzimy też 60-lecie powstania naszej straży. Ten wóz przyda się naszej jednostce, jesteśmy najbardziej mobilną jednostką na terenie miasta i gminy Końskie, mamy najwięcej wyjazdów i ten wóz jest po prostu niezbędny. Wóz nie został przekazany do tej pory ze względu na epidemię, służy już nam od dwóch lat, cieszymy się bardzo, a dziś został oficjalnie przekazany” – opowiada nam prezes OSP Modliszewice Marcin Rożnowski.

Na gminne obchody Dnia Strażaka przybyło wielu gości. Wśród nich oprócz wspomnianych włodarzy Końskich pojawili się między innymi wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP Ireneusz Żak, prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP Jerzy Rąbalski oraz komendant Powiatowej Straży Pożarnej w Końskich mł. bryg. Ryszard Stańczak.

W związku z jubileuszem 60-lecia OSP Modliszewice byli prezesi wręczyli upominki na ręce obecnego. Podczas przemowy  prezes Marcin Rożnowski dziękował za zakup i przekazanie nowego wozu, a także skierował ciepłe słowa do osób, które działały na rzecz jednostki.

„Bardzo dziękujemy włodarzom miasta i gminy oraz radnym Rady Miejskiej w Końskich za ogromny wkład finansowy na to przedsięwzięcie. Dziękujemy burmistrzowi za piękny prezent, jaki dziś otrzymaliśmy, znaczy wentylator oddymiający i detektor wielogazowy. Z tego miejsca chciałbym podziękować pożarniczym władzom wojewódzkim, powiatowym i miejsko-gminnym za docenienie naszego trudu w niesieniu pomocy innym oraz za wsparcie finansowe w realizacji zadań statutowych. Dziękuję również funkcjonariuszom PSP za wspieranie naszych działań operacyjnych i pomoc w szkoleniu” – przemawiał Marcin Rożnowski.

Następnie Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza z Modliszewic złożyła uroczyste ślubowanie, po czym przyznano odznaczenia osobom, które działały na rzecz Ochotniczych Straży Pożarnych.

Obchody Dnia Strażaka w gminie Końskie to już tradycja. O znaczeniu tego święta dla jednostek OSP i lokalnej społeczności mówił nam burmistrz Końskich.

„To nie jest taka jak inne organizacja pozarządowa, społeczna, choć mieści się w tej kategorii. Ale tutaj jest jeden element, który wydaje mi się niezwykle ważny – to jest kwestia munduru, orła, sztandaru, kwestia pewnego ceremoniału odwołującego się do dawnej, rycerskiej tradycji honoru, szacunku dla innych, to jest ślubowanie, które dziś składała MDP deklarując gotowość do udziału w akcjach, które będą służyć obronie zdrowia i mienia ludzi” – przyznaje Krzysztof Obratański.

Wydarzenie zakończyło złożenie raportu, po czym zgromadzeni udali się na poczęstunek.

Lista odznaczonych:

Złoty Znak Związku OSP RP:

 1. Jan Błachowicz – OSP Modliszewice
 2. Janina Świeboda – OSP Nieświń

Medal Honorowy im. Bolesława Chomicza:

 1. Jan Chrabąszcz – OSP Pomorzany
 2. Kazimierz Serek – OSP Wąsosz

Złoty Medal „Za zasługi dla Pożarnictwa”:

 1. Rafał Orman – OSP Końskie
 2. Marcin Rożnowski – OSP Modliszewice
 3. Łukasz Kowalski – OSP Modliszewice
 4. Tadeusz Pilarski – OSP Modliszewice
 5. Paweł Wiśniewski – OSP Nieświń
 6. Łukasz Wasilewski – OSP Pomorzany
 7. Andrzej Woźniakowski – OSP Proćwin
 8. Witold Nawrocki – OSP Proćwin
 9. Andrzej Nawrocki – OSP Proćwin
 10. Grzegorz Fidor – OSP Wasosz

Srebrny Medal „Za zasługi dla Pożarnictwa”:

 1. Małgorzata Augustyniak – OSP Bedlenko
 2. Tomasz Zawisza – OSP Bedlenko
 3. Daniel Rąbalski – OSP Kornica
 4. Grzegorz Maciejewski – OSP Końskie
 5. Krzysztof Szmit – OSP Modliszewice
 6. Zdzisław Wiśniewski – OSP Nieświń
 7. Michał Nowak – OSP Wąsosz
 8. Robert Matynia – OSP Wąsosz
 9. Andrzej Kudłacz – OSP Wąsosz

Brązowy Medal „Za zasługi dla Pożarnictwa”:

 1. Mariusz Kozieł – OSP Bedlenko
 2. Piotr Augustyniak – OSP Bedlenko
 3. Rafał Tomczyk – OSP Bedlenko
 4. Łukasz Ferensztajn – OSP Bedlno
 5. Artur Pieróg – OSP Bedlno
 6. Piotr Nowak – OSP Dziebałtów
 7. Zbigniew Krawiec – OSP Dziebałtów
 8. Zbigniew Kucharski – OSP Końskie
 9. Sebastian Giermak – OSP Modliszewice
 10. Dariusz Kijewski – OSP Modliszewice
 11. Jolanta Turalska – OSP Pomorzany
 12. Rafał Giermak – OSP Sworzyce
 13. Mirosław Szustak – OSP Wąsosz
 14. Michał Gontek – OSP Wąsosz

Odznaka „Strażak Wzorowy”:

 1. Jakub Natkański – OSP Bedlenko
 2. Bartłomiej Słowiński – OSP Bedlno
 3. Robert Sękowski – OSP Bedlno
 4. Albert Knez – OSP Dziebańtów
 5. Daniel Prasał – OSP Nieświń
 6. Dominika Stefańczyk – OSP Proćwin
 7. Patrycja Chochulska – OSP Proćwin
 8. Paweł Nowakowski – OSP Sworzyce
 9. Barbara Zbróg – OSP Wąsosz
 10. Renata Moczarska – OSP Wąsosz
 11. Aneta Nowak – OSP Wąsosz
 12. Anna Adach – OSP Wąsosz

Zdjęcia (własne, Wojciech Piłat):

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *