REKLAMA

Szachowe zmagania w MGDK Końskie [zdjęcia]

Marcin Pomagalski z Radomia reprezentujący klub Miejskiego Centrum Kultury w Skarżysku – Kamiennej to zwycięzca niedzielnego turnieju Szachowe Przebiśniegi’2023 zorganizowanego przez Miejsko – Gminny Dom Kultury w Końskich. Świetnie spisali się także zwycięzcy w swych kategoriach wiekowych: junior starszy Jakub Herka ze Skarżyska – Kamiennej i junior młodszy Damian Stryjak z Szydłowca.

REKLAMA

Szachowe Przebiśniegi’2023 to nazwa turnieju, jaki odbył się w niedzielę 19 marca w Miejsko – Gminnym Domu Kultury w Końskich w ramach Koneckich Spotkań Szachowych’2023. Wzięło w nim udział 42 zawodników, którzy przybyli nie tylko z Końskich, ale także z Kielc, Radomia, Szydłowca, Opoczna, Przysuchy, Skarżyska – Kamiennej, Starachowic, Miedzianej Góry, Krakowa, Zabrza. Najmłodszym był sześcioletni Miłosz Morytko z Zabrza.

REKLAMA

Zawodnicy rozpoczęli swe zmagania o godzinie 9.30 i trwały do godziny 16. Rozegrali dziewięć rund. Sędziami turnieju byli: Jacek Sieczkowski i Wojciech Bednarczyk, zaś funkcję dyrektora turnieju pełnił Włodzimierz Grabowski. Głównym organizatorem był Klub Szachowy z Miejsko – Gminny Dom Kultury w Końskich. Jak podkreślali zarówno sędziowie jak i zawodnicy, poziom turnieju był bardzo wysoki.

Trzej najwyżej sklasyfikowani zawodnicy w klasyfikacji głównej otrzymali pamiątkowe medale oraz nagrody finansowe. Najwyżej sklasyfikowany zawodnik w grupie rankingowe otrzymał nagrodę rzeczową. Upominki otrzymali także trzej najwyżej sklasyfikowani juniorzy. Nagrody, medale i dyplomy wręczali: dyrektor MGDK Piotr Salata i dyrektor turnieju Włodzimierz Grabowski.

Zwycięzca turnieju Marcin Pomagalski

„Cieszy nas fakt, że od kilku lat działa przy naszym domu kultury koło szachowe” – mówi dyrektor Piotr Salata. – „To świetny sport rozwijający intelekt, uczy rozwiązywania problemów, podejmowania decyzji. Zawsze chętnie organizujemy turnieje, na które przyjeżdżają szachiści nie tylko z naszego województwa, ale także z innych regionów kraju”.

Zwycięzca turnieju Marcin Pomagalski ma 42 lata, mieszka w Radomiu, gra w klubie Miejskiego Centrum Kultury w Skarżysku -Kamiennej. W szachy zaczął grać w wieku 10 lat. Do tej pory królewska gra to jego największe hobby. Na co dzień pracuje w branży metalowej.

Najlepszy junior starszy, Jakub Herka, ma 16 lat. Mieszka w Skarżysku – Kamiennej. Reprezentuje klub Gens Una Sumus Kraków. Jest uczniem pierwszej klasy Zespołu Szkół Technikcznych w Skarżysku – Kamiennej. Gra w szachy od siedmiu lat, a do gry namówił go tata Daniel.

Najlepszy junior młodszy, Damian Stryjak, ma 14 lat, chodzi do Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Szydłowcu. Reprezentuje Klub Sportowy Alternatywa w Szydłowcu. Gra w szachy od pięciu lat.

A oto lista laureatów turnieju:
1 miejsce – Marcin Pomagalski z klubu Miejskiego Centrum Kultury w Skarżysku – Kamiennej
2 miejsce – Robert Karpeta
3 miejsce Jakub Herka
1 miejsce w grupie do 1800 pkt PZSzach – Ernest Wilk z Końskich
Juniorzy starsi:
1 miejsce – Jakub Herka ze Skarżyska Kamiennej, reprezentant Gens Una Sumus Kraków
2 miejsce Oskar Bugała
3 miejsce Szymon Żurek
Juniorzy młodsi:
1 miejsce – Damian Stryjak z Szydłowca z Klubu Sportowego Alternatywa Szydłowiec
2 miejsce – Artem Morozow
3 miejsce – Oliwier Morytko
Dyplomy otrzymali także najmłodsi: sześcioletni Miłosz Morytko z Zabrza i ośmioletni Kacper Stańczyk z Końskich.

Zdjęcia (MGDK Końskie):

REKLAMA

Dodaj komentarz