REKLAMA

To był dzień poświęcony Tadeuszowi Kościuszce [wideo, zdjęcia]

W ostatni piątek Muzeum Regionalne PTTK w Końskich oraz Komisja Opieki nad Zabytkami działająca przy Oddziale PTTK zorganizowały sesję muzealną w pełni poświęconą Tadeuszowi Kościuszce. 

REKLAMA

„Nowa inicjatywa i trochę okazjonalna, bo w 2017 roku przypadała dwusetna rocznica śmierci Tadeusza Kościuszki i stąd chcieliśmy konecczanom przybliżyć postać tej wielce zasłużonej osoby dla Narodu Polskiego i Amerykańskiego.” – opowiadał nam Wojciech Pasek, organizator sesji.

Uczestnicy wspomnieniowego spotkania najpierw złożyli symboliczne róże przy pomnikach Tadeusza Kościuszki, które znajdują się w Końskich, a przypomnijmy że są takie dwa: jeden na skwerku, drugi zaś przy wejściu do Parku Miejskiego od strony ulicy Mieszka I-go. Potem wszyscy przenieśli się do sali kawiarnianej Domu Kultury. –„Zaprosiliśmy do naszej sesji również kolekcjonerów z Kielc, prezesów Polskiego Towarzystwa  Numizmatycznego i Polskiego Związku Filatelistów. Oni wystawili tutaj swoje skromne zbiory, ale wszystkie nawiązujące do Tadeusza Kościuszki, insurekcji kościuszkowskiej, jego działalności w Stanach Zjednoczonych. Niespodzianką jest test wiedzy o działalności Tadeusza Kościuszki, obejrzymy też film historyczny, a później mam nadzieję, że wywiąże się ciekawa dyskusja dotycząca zawiłej historii dwóch naszych koneckich pomników Kościuszki.” – tłumaczył na Wojciech Pasek.

REKLAMA

Konferencja cieszyła się sporym zainteresowaniem mieszkańców Końskich. Wzięło w niej udział przynajmniej kilkadziesiąt osób, a wśród nich znalazł się także wiceburmistrz Końskich Krzysztof Jasiński.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *