REKLAMA

Trwa referendum [aktualizacje na żywo]

Rozpoczęło się ogólnokrajowe referendum dotyczące odpowiedzi na trzy pytania. W powiecie koneckim głosowanie odbywa się w 74 obwodach. 

REKLAMA
Referendum trwa od 6 do 22.

Referendum trwa od 6 do 22.

Do godziny 22. nie możemy podać Państwu nawet szacunkowych danych dotyczących frekwencji. 

21:40 Referendum w niezwykle spokojnej atmosferze zbliża się ku końcowi. O godzinie 22. lokale wyborcze zostaną zamknięte, a do gminnych i wojewódzki komisji zaczną spływać pierwsze informacje dotyczące frekwencji.

REKLAMA

20:20 Dostajemy informacje, że wiele osób spośród głosujących ma problem z umieszczeniem podpisu na liście wyborców. Wszystko przez nowe nakładki zakrywające nazwiska osób sąsiadujących na liście. Szpary w nich często są za krótkie i niektórym trudno w wyznaczonym miejscu zmieścić swój podpis. 

18:50 – Referendum przebiega niezwykle spokojnie. Do tej pory nie odnotowano żadnych incydentów. Komisja z Domu Kultury w Końskich została przeniesiona do Biblioteki Publicznej znajdującej się w Parku. Spowodowane to jest obchodami Koneckiego Września. 

16:15 – Nie odnotowano żadnych incydentów związanych z łamaniem ciszy wyborczej. 

Jak poinformowano nas w kieleckiej delegaturze Krajowego Biura Wyborczego od rana w powiecie koneckim nie zanotowano żadnych nieprawidłowości. Wszystkie lokale zostały otwarte na czas, nikt nie dopuścił się agitowania, ani w żaden inny sposób nie łamał ciszy referendalnej. Głosowanie w naszym powiecie odbywa się w podziale na 74 obwody. 71 komisji jest stałych, 3 są zamknięte (2 w Końskich, 1 w Słupi Koneckiej).

W związku z ciszą referendalną nie możemy podawać nawet informacji o frekwencji, bowiem jej stan jest decydujący dla ważności referendum. Po godzinie 22. postaramy się zaprezentować Państwu pierwsze szczątkowe informacje dotyczące frekwencji oraz tego jak głosowali Konecczanie.

Państwowa Komisja Wyborcza podała informacje, iż nie będzie publikować wyników cząstkowych. Kolejny briefing prasowy PKW ma zostać zorganizowany około godziny 22.15. Natomiast wyniki głosowania, jak i te dotyczące frekwencji mają być podane dopiero jutro w godzinach popołudniowych.

W lokalu referendalnym otrzymamy jedną kartę z trzema pytaniami. Przy każdym pytaniu możemy postawić tylko jeden znak X: w kratce z odpowiedzią „TAK”, albo w kratce z odpowiedzią „NIE” – wówczas nasz głos w zakresie tego pytania będzie ważny.

Na karcie znajdują się trzy pytania:

„Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej?”.

„Czy jest Pani/Pan za utrzymaniem dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa?”.

„Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem zasady ogólnej rozstrzygania wątpliwości co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika?”.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *