REKLAMA

Uczczą 230. rocznicę uchwalenia konstytucji rajdem rowerowym [wideo]

W pierwszy poniedziałek maja będziemy obchodzić 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Tegoroczne powiatowe obchody tego święta będą poświęcone jednemu z ojców konstytucji, związanemu z koneccyzną marszałkowi Stanisławowi Małachowskiemu. Z tej okazji odbędzie się rajd rowerowy oraz plenerowa wystawa. Zapisy na sportowe wydarzenie trwają tylko do piątku – zgłosić się można drogą mailową pisząc na adres [email protected].

REKLAMA

„W tym roku przypada 230 lat od chwili, kiedy uchwalono Konstytucję 3 Maja. Tak się składa, że współtwórcą tej Konstytucji i jej orędownikiem do samego końca był Stanisław Małachowski – jak ja to mówię „konecki rodak”, bo tu się urodził, tu się kształcił, stąd pozwalamy sobie przywołać tę postać i nazwać ją „Konecki Ojciec Konstytucji Majowej”” – opowiada nam naczelnik Wydziału Promocji i Kultury powiatu koneckiego Marian Wikiera.

Preludium do powiatowych obchodów dnia uchwalenia Konstytucji 3 Maja jest konkurs online pt. „Konecki Ojciec Majowej Konstytucji. Marszałek Stanisław Małachowski” (więcej o tym – TUTAJ). Podczas jego finału w piątek 30 kwietnia w I Liceum Ogólnokształcącym w Końskich zostanie odsłonięta tablica poświęcona rodzinie Małachowskich z okazji 230. rocznicy uchwalenia konstytucji.

REKLAMA

Głównym punktem tegorocznych obchodów będzie wydarzenie sportowe.

„Szykujemy rajd rowerowy szlakiem Małachowskich, który rozpoczyna się od gniazda rodowego, czyli w parku przy Pałacu Małachowskich. Pojedziemy rowerami w stronę Białaczowa, po drodze Ruda Białaczowska, gdzie kiedyś była huta Małachowskich, z Białaczowa udamy się do kościoła w Petrykozach. Przypomnę, że kościół ten ufundował Stanisław Małachowski jako wotum dziękczynne za uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Tam przewidujemy uroczystą mszę świętą i wracamy do Końskich” – informuje nas Marian Wikiera.

Od lewej: starosta konecki Grzegorz Piec, starosta opoczyński Marcin Baranowski, naczelnik Wydziału Promocji, Kultury i Sportu powiatu koneckiego Marian Wikiera. Fot. konecki.powiat.pl.

Jest to wspólna inicjatywa powiatów koneckiego i opoczyńskiego. Zbiórka uczestników w koneckim parku przewidywana jest na godzinę 8:30, a o godzinie 12 odbędzie się uroczysta msza w kościele w Petrykozach. Ponadto każdy z uczestników obchodów otrzyma okolicznościowy medal.

Zapisy na rajd rowerowy trwają tylko do piątku – zgłosić się można drogą mailową pisząc na adres [email protected]. Udział bezpłatny, liczba miejsc ograniczona – maksymalnie 40 osób.

W dniach 2-3 maja będzie można także oglądać wystawę ustawioną przed Kolegiatą św. Mikołaja w Końskich tematycznie związaną ze świętem uchwalenia konstytucji. Ponadto w poniedziałek o godzinie 12:15 w koneckiej kolegiacie odbędzie się uroczysta msza święta.

„Serdecznie zapraszamy mieszkańców Końskich, tych, którzy są chętni czy to w sposób czynny przywołać pamięć Konstytucji i tego, co się z tym wiąże, postaciami – szczególnie Małachowskich, zacnego Stanisława, a także obejrzeć wystawę, którą możemy oglądać w niedzielę lub poniedziałek przed Kolegiatą św. Mikołaja w Końskich” – zaprasza Marian Wikiera.

REKLAMA

Dodaj komentarz