REKLAMA

Uczniowie rozpoczęli wakacje! Zobaczcie zakończenia roku w czasie epidemii [wideo, zdjęcia]

Około 9 tysięcy uczniów przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych z powiatu koneckiego właśnie rozpoczęło wakacje. Tegoroczne uroczystości zakończenia roku szkolnego wyglądają jednak zupełnie inaczej niż w poprzednich latach ze względu na sytuację epidemiczną. Odwiedziliśmy dziś kilka placówek oświatowych z naszą kamerą.

REKLAMA

Rok szkolny w powiecie koneckim zakończyło 7061 uczniów przedszkoli i szkół podstawowych. Najwięcej było ich w gminie Końskie – 3182. W gminie Stąporków wakacje rozpoczęło 1131 dzieci, w gminie Radoszyce – 1005, Gowarczów – 405, Smyków – 399, Fałków – 364, Słupia Konecka – 298 i najmniej w gminie Ruda Maleniecka – 277.

W większości placówek zakończenie roku odbywało się w formie rotacyjnych spotkań z wychowawcami, podczas których uczniowie sami odbierali swoje świadectwa ze stolika. Było tak między innymi w Szkole Podstawowej nr 2 w Końskich, co uchwyciła nasza kamera.

REKLAMA

Rozpoczęcie wakacji znacząco różniło się w Zespole Placówek Oświatowych w Kazanowie. Dyrektor Paweł Milcarek oraz wychowawczyni klasy Elżbieta Ilska pragnęli podziękować ósmoklasistom za wspólnie spędzony czas.

„To zakończenie roku jest szczególne i zostanie zapamiętane na bardzo długo, niestety nie w tej formie, w jakiej byśmy chcieli. Zostanie zapamiętane jako to zakończenie roku epidemiczne, pandemiczne, ale bardzo się cieszę, że mimo tego udało się nam dzisiaj spotkać i przynajmniej w takiej formie uczcić zakończenie waszej edukacji w szkole podstawowej” – przemawiał dyrektor Paweł Milcarek.

Ósmoklasistów opuszczających mury ZPO w Kazanowie uhonorowali także uczniowie klasy siódmej, którzy przygotowali dla nich pamiątkowe statuetki. W skutek sytuacji epidemicznej nie doszło do wystawienia delegacji siódmoklasistów, w ich imieniu pamiątki wręczała wychowawczyni Aldona Młodzińska.

„Bardzo dziękuję klasie siódmej i reprezentującej ich wychowawczyni Aldonie Młodzińskiej, którzy przygotowali dla was pewną niespodziankę w postaci statuetek absolwenta. Niestety wasi koledzy z klasy siódmej nie mogli przyjść osobiście i was pożegnać, ale myślę, że pani Aldona godnie ich zastąpi” – mówił Paweł Milcarek.

Paweł Milcarek zapowiedział, że to jeszcze nie koniec nagród i pamiątek, które otrzymają ósmoklasiści. Zostaną oni zaproszeni we wrześniu, by odebrać egzemplarze książki „Żyrafa ma długą szyję, a słoń trąbą wodę pije… Ilustrowane wiersze dla dzieci”, do której powstania sami się przyczynili.

„Przypominam, że została jeszcze jedna rzecz, której dziś nie uda się zrobić, czyli wręczenie nagród. Chciałbym wręczyć wam nagrody we wrześniu, a będzie to rzecz bardzo szczególna – książka z wierszami, która powstała w tym roku w naszej szkole. Jest ona w tym momencie w druku, mam nadzieję, że we wrześniu ujrzy ona światło dzienne” – informował ósmoklasistów dyrektor.

Dyrektor skierował także kilka ciepłych słów w stronę rodziców, których znaczna część towarzyszyła swoim pociechom podczas uroczystości.

„Bardzo serdecznie chciałem podziękować wam za te 8 lat spędzonych w tej szkole, ale również bardzo serdecznie chciałem podziękować rodzicom. Za to, że dzisiaj państwo są i zawsze państwo w tej szkole byli. Przez 3 lata, odkąd ja jestem w tej szkole, nigdy nie spotkałem się z żadną odmową. Zawsze państwo byli na każdą moją prośbę, państwo przyjeżdżali, ta współpraca była wzorcowa” – przemawiał Paweł Milcarek.

W szkołach ponadpodstawowych z całego powiatu koneckiego łącznie rok zakończyło 1925 uczniów. Najwięcej było ich w II Liceum Ogólnokształcącym w Końskich – 404, natomiast najmniej w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Stąporkowie – 180.

Uczniowie stąporkowskiej „Górki” witali wakacje w sali gimnastycznej, gdzie jednocześnie zapraszano po dwie klasy – łącznie około 40 osób. O tym, jak to przebiegało, opowiedziała nam dyrektor Hanna Rzepka.

„Zrobiliśmy to w ten sposób, że spotykamy się w sali gimnastycznej z zachowaniem reżimu sanitarnego po dwie klasy równoległe. Uczniowie mają wyznaczone miejsca, na których siadają, i po krótkich słowach wstępu ode mnie wręczane są na sali nagrody i wyróżnienia, natomiast pozostałe świadectwa – wychowawcy podchodzą do uczniów i im wręczają” – mówiła nam Hanna Rzepka.

Na zakończenie roku szkolnego w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Stąporkowie uczniowie chętnie wrócili do murów szkoły po przerwie epidemicznej, co cieszy i napawa optymizmem dyrektorkę placówki.

„Cieszymy się bardzo, że frekwencja na naszym zakończeniu roku jest bardzo dobra. Świadczy to o tym, że uczniowie po tej długiej przerwie chętnie wracają do szkoły, chcą się spotkać ze swoimi nauczycielami, wychowawcami, kolegami, koleżankami” – informowała nas dyrektor „Górki”.

Uczniom oraz absolwentom placówki, którzy właśnie rozpoczęli wakacje, za naszym pośrednictwem życzenia złożyła dyrektor Hanna Rzepka.

„Na wakacje życzę uczniom przede wszystkim zdrowia, spokoju, odpoczynku od tego trudnego roku i normalności. Żebyśmy wrócili od 1 września normalnie do szkoły, żeby mogły być relacje międzyludzkie między uczniami, spotkania i taka normalna, szkolna atmosfera” – życzyła uczniom Hanna Rzepka.

Powitanie wakacji w szczególny sposób odbyło się w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Baryczy. Rok szkolny zakończyło 110 podopiecznych placówki, jednak frekwencja na zakończeniu wyniosła około 50%. Uczniowie ośrodka w Baryczy zgromadzili się w parku za szkołą. Podczas wydarzenia obecni byli także wicestarosta powiatu koneckiego Wiesław Skowron i naczelnik oświaty Starostwa Powiatowego w Końskich Krzysztof Stachera.

Dyrektor Jan Słuszniak zwrócił uwagę na trudną sytuację, przez którą ośrodek zmuszony był pracować zdalnie, jednak jest pełen nadziei, że we wrześniu wszyscy ponownie spotkają się w murach placówki.

„Od 16 marca nie mogliśmy się spotykać. Czas epidemii, koronawirusa. Pracowaliśmy zdalnie, intensywnie, różne były koleje […] Jest taka nadzieja w głosie każdego ucznia i rodzica, że od września spotkamy się normalnie w szkole i będziemy mogli normalnie uczyć się, będąc obecnym tutaj również fizycznie” – mówił dyrektor SOSW Barycz Jan Słuszniak.

Głos zabrał także wicestarosta Wiesław Skowron, który złożył w imieniu swoim i starosty Grzegorza Pieca życzenia z okazji rozpoczęcia wakacji oraz podziękował uczniom za pracę, a także rodzicom dzieci za wkład w wychowanie pociech.

„Pragnę pogratulować uczniom ukończenia roku. Pogratulować im wytrwałości. Szczególnie chcę podziękować w imieniu pana starosty, swoim własnym, pozostałych członków zarządu rodzicom za ich troskę, opiekę i trud, jaki poświęcają dla swoich pociech […] Życzę wszystkim uczniom przyjemnego, wakacyjnego wypoczynku, nabrania sił, odpoczynku i wypoczynku rodzicom, aby te wakacje były dla nas przyjemne, szczęśliwe i zdrowe. Wszystkiego najlepszego” – przemawiał Wiesław Skowron.

W tym roku niestety w placówkach oświatowych w powiecie koneckim podczas uroczystości zabrakło części artystycznych – dotychczas były one nieodłącznym elementem zakończenia roku szkolnego. Tymczasem wszystkim naszych widzom, którzy dziś rozpoczęli wakacje życzymy udanego i bezpiecznego wypoczynku.

Zdjecia:

(Zakończenie roku szkolnego 2019/2020 w ZPO w Kazanowie):

(Zakończenie roku szkolnego 2019/2020 w ZSP w Stąporkowie):

(Zakończenie roku szkolnego 2019/2020 w SOSW w Baryczy):

(Zakończenie roku szkolnego 2019/2020 w SP nr 2 w Końskich):

REKLAMA

One thought on “Uczniowie rozpoczęli wakacje! Zobaczcie zakończenia roku w czasie epidemii [wideo, zdjęcia]

  1. uczennica która nie życzy sobie pojawiać się na tej żałosnej stronie 26 czerwca 2020 at 20:28 - Reply

    byłoby miło gdyby pan fotograf się pytał czy ktoś chce być na zdjęciach bo nie każdy życzy sobie pojawiać się na tej żałosnej stronie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *