REKLAMA

VIII Forum Trzeźwościowe w Stąporkowie [wideo, zdjęcia]

W ubiegłą sobotę w Miejsko Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Stąporkowie odbyło się VIII Forum Trzeźwościowe. W tym roku hasłem przewodnim spotkania było: „Razem można cieszyć się z trzeźwego życia”. Zbiegło się ono w czasie z obchodami 14-lecia powstania Stowarzyszenia – Klubu Krzewienia Abstynencji i Trzeźwości NOWE ŻYCIE.

REKLAMA

Przybyłych na uroczystość przywitali: prezes Stowarzyszenia Krzysztof Bakalarczyk i jego zastępca Tomasz Kujawski. W pierwszej części spotkania nastąpiła krótka prelekcja o ruchu trzeźwościowym w całym regionie, a także o działaniach podejmowanych przez niego. Przedstawiła go Teresa Sykuła – skarbnik stowarzyszenia.

Na terenie gminy Stąporków funkcjonują 3 grupy zrzeszające osoby chorujące na alkoholizm i ich bliskich, najstarszą z nich jest AA Nowe Życie powstałe w 2001 roku, Stowarzyszenie-Klub Krzewienia Abstynencji i Trzeźwości NOWE ŻYCIE w 2005 roku i Wspólna Droga w 2015 roku. Od 14 lat klub „Nowe Życie” prowadzi bardzo liczne działania we współpracy z administracją publiczną, mają one na celu przede wszystkim ochronę i promocję zdrowia. Poprzez warsztaty, szkolenia, spotkania integracyjne członkowie ruchu trzeźwościowego realizują zadania zapobiegające wykluczeniu społecznemu i zapewniające ich integrację ze zdrowymi ludźmi. „NOWE ŻYCIE” niedawno stworzyło projekt unijny mający na celu przeciwdziałanie patologiom społecznym – polega on na realizacji różnych działań, których celem jest zapewnienie możliwości spędzania wolnego czasu w inny sposób niż spożywanie alkoholu.

REKLAMA

Na sobotnie spotkanie przybyło wielu gości: burmistrz Stąporkowa Dorota Łukomska, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Końskich Urszula Przygodzka, członkowie Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych: Iga Bielecka, Joanna Domagała, Łucja Młynarczyk, Ewelina Misiowiec-Nowak. W Stąporkowie nie zabrakło też przyjaciół z innych ruchów trzeźwościowych z całego naszego województwa – uczestnikiem forum był prezes Świętokrzyskiego Klubu Abstynentów „Raj”  Krzysztof Kutnowski. W imieniu swoim i członków klubu złożył on serdeczne życzenia z okazji 14 – lecia działalności ruchu trzeźwościowego na terenie gminy. Następnie głos zabrała Burmistrz Stąporkowa kierując na ręce prezesa słowa podziękowania za działalność na terenie gminy a także wręczając drobny upominek – figurkę anioła.

Część prelekcyjną zakończyła również podziękowaniami Urszula Przygodzka wręczając i odczytując fragment  Listu Gratulacyjnego w imieniu PCPR w Końskich z okazji jubileuszu działalności.  Podkreśliła ona ważna rolę klubu w procesie integracji społecznej.

Po części oficjalnej forum odbyła się wspaniała kolacja oraz bal do samego rana przy udziale zespołu muzycznego.

Tekst i zdjęcia: Dorota Ogonowska

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *