REKLAMA

W Bedlnie szkoła jest już także z nazwy [wideo]

Od 1 września w Bedlnie funkcjonuje Szkoła Podstawowa w Kopaninach, która co jeszcze ciekawsze swoją wcześniejszą siedzibę miała w Grabkowie. Od czwartku po decyzji Rady Miasta i Gminy Końskie szkoła znajdująca się w miejscowości Bedlno będzie miała nową nazwę: Szkoła Podstawowa w Bedlnie. 

REKLAMA

Losy nazwy tej szkoły są zawiłe, dla wielu też niezrozumiałe. Etymologię nazwy próbował wytłumaczyć nam burmistrz miasta i gminy Końskie Krzysztof Obratański –„Lokalizacja tej szkoły była w przeszłości elementem bardzo różnicującym społeczność, bardzo emocjonalnie traktowanym. Istniały dwie szkoły: jedna w Bedlnie, druga w Grabkowie, ale ona była pokłosiem likwidacji budynku szkolnego w Sworzycach. Grabków to sołectwo Sworzyce. Miejscowa społeczność była bardzo podzielona miejscem lokalizacji nowej szkoły – każdy chciał ją mieć u siebie. Zmiana nazwy szkoły jako element docelowego programu inwestycyjnego na Szkołę Podstawową w Kopaninach  to coś co było rodzajem kompromisu przyjętego z ulgą przez wszystkich zwaśnionych. I pewnie ta Szkoła w Kopaninach by powstała gdyby nie to, że przez cztery lata w latach 2010-2014 w zasadzie nie było woli politycznej by tę szkołę budować i nie było ani zlecenia wykonania dokumentacji, ani poszukiwania nieruchomości. Kiedy po roku 2014 zdecydowałem się by podnieść tę kwestię z inicjatywy mieszkańców to napotkaliśmy na jedną trudność: w Kopaninach nie było działki, która spełniałaby wymogi inwestycyjne pod budowę szkoły. Te, które mogłyby służyć były przez właścicieli traktowane jako ojcowizna nie do ruszenia. Kilka takich lokalizacji, które spełniałyby oczekiwania spotkały się z odmową właścicieli. W rezultacie znaleźliśmy działkę i dzisiaj Ci, którzy odwiedzają szkołę potwierdzą, że był to wybór trafny. Działka jest duża, rozwojowa, na tyle duża by tam można było tę szkołę rozbudowywać. Ale one geograficznie jest w granicach geodezyjnych Bedlna”  – tłumaczy Krzysztof Obratański, burmistrz Końskich.

Kuratorium Oświaty ponagliło zaś gminę Końskie, by adres jednostki edukacyjnej był zgodny z jej nazwą. Podjęto więc decyzję, by zmienić nazwę placówki z „Szkoła Podstawowa w Kopaninach” na „Szkoła Podstawowa w Bedlnie”.

REKLAMA

Co ważne, najbliższe miesiące dla tego miejsca będą niezwykle bogate w inwestycje –„W tym roku rozpoczniemy tam i zakończymy budowę przedszkola. A zaczniemy i w przyszłym roku skończymy budowę hali gimnastycznej” – dodaje burmistrz Obratański.

Póki co, nie wiadomo czy Szkoła Podstawowa w Bedlnie będzie posiadała swojego patrona, co także wpłynie na jej nazwę. Natomiast najprawdopodobniej niebawem ponownie… zmieni się jej nazwa. Kiedy tylko do szkoły dołączy przedszkole, to miejsce to z automatu stanie się Zespołem Placówek Oświatowych w Bedlnie.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *