REKLAMA

W Cisie wspominano „Tereskę” z oddziału Hubala [zdjęcia]

W miejscowości Cis w gminie Ruda Maleniecka, obok pomnika Marianny Cel, zwanej „Tereską”- jedynej kobiety walczącej w oddziale Hubala, kilka dni temu odbyły się uroczystości pamiątkowe jej poświęcone. Przybyli na nie okoliczni mieszkańcy, przedstawiciele lokalnego samorządu i inni ważnie goście.

REKLAMA

Uroczystości pamiątkowe przy pomniku „Tereski” w Cisie, 2022

Tegoroczna uroczystość rozpoczęła się tradycyjnie odśpiewaniem hymnu państwowego. Następnie w intencji bohaterki mszę świętą poprowadzili proboszcz miejscowej parafii, ksiądz Marek Relidzyński wraz z księdzem Henrykiem Podgórskim. Delegacje reprezentujące samorząd gminny oraz przedstawiciel Związku Legionistów Polskich i Ich Rodzin  w hołdzie dla zasłużonej przy jej pomniku złożyli kwiaty i zapalone znicze.

REKLAMA

Przypomnijmy, że Marianna Cel wstąpiła do Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego majora Hubala jako jedna z pierwszych  ochotników. Służyła jako sanitariuszka i łączniczka. Brała czynny udział w akcjach bojowych oddziału i była jedyną kobietą w swym oddziale. Nieznane są okoliczności jej śmierci, ani miejsce pochówku. Wiadomo jedynie, że z walk uszła z życiem. Po śmierci Hubala i rozwiązaniu jego oddziału słuch o niej zaginął, a pomnik w jej rodzinnej miejscowości jest miejscem gdzie każdego roku w październiku można ją wspominać.

Podczas uroczystości obecni byli: Robert Dzierzgwa – Dyrektor Zespołu Przedszkolno-Szkolnego im. Majora Henryka Dobrzańskiego w Dobromierzu, członkowie organizacji kultywujących tradycje ułańskie o nazwie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych „Jodła”, wójt Leszek Kuca, jego zastępca Piotr Piec, sekretarz Jolanta Orman oraz radni: Piotr Tarasiński i Andrzej Pękala.

Zdjęcia (Gmina Ruda Maleniecka):

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *