REKLAMA

W piątek uroczystość w Bulianowie

W najbliższy piątek w miejscowości Bulianów w gminie Fałków odbędzie się uroczystość upamiętniająca 81. rocznicę zamordowania rodziny Olszewskich i członków rodzin żydowskich przez hitlerowców.

REKLAMA

Uroczystość rozpocznie się o godz. 10.00 przy obelisku upamiętniającym zbrodnię na rodzinie Olszewskich i rodzin pochodzenia żydowskiego w czasie II wojny światowej.

REKLAMA

„W tym miejscu szczególnym dla nas w roku 1943, 16 kwietnia rozegrał się dramat. W tym lasku niedaleko były zabudowania rodziny Olszewskich, naszej polskiej rodziny, która tutaj zamieszkiwała. Tu w tym miejscu ukrywane zostały dwie rodziny żydowskie z rodzin Rosenthalów i Wajntraubów. To było wielkie bohaterstwo. Dzisiaj jest nam łatwo negować, rzucać populistyczne hasła. To przykład wielkiego bohaterstwa, wielkiej odwagi. Chcę powiedzieć, że tylko w Polsce groziła śmierć za ukrywanie Żydów. Ci ludzie zdawali sobie sprawę, że za ewentualne ukrywanie grozi im śmierć, ale podjęli to wyzwanie próbując ratować dwie rodziny żydowskie. To jest godne podziwu, godne podziwu i szacunku”– tak przemawiał podczas jednej z uroczystości Henryk Konieczny, wójt gminy Fałków.

Zamordowani pod Bulianowem: Maria Olszewska z d. Stasiak (42 lata) i jej syn Marian (11 lat), Janina Olszewska z d. Mamrot (30 lat) z dziećmi Krystyną (8 lat), Janem (4 lata), Bogdanem (2 lata) i Zofią (4 miesiące).

Doba Wajntraub, Józef Wajntraub z żoną i dwojgiem dzieci Heleną i Henrykiem, Anna Wajntraub i Henryk Wajntraub, kuzynka z rodziny Rosenthalów z kilkuletnią córką.

Zamordowani w niemieckich obozach: Leon Olszewski (18 lat, 31 grudnia 1943 r. w Auschwitz), Henryk Olszewski (33 lata, prawdopodobnie w Natzweiler w 1944 r.)

W 1996 r. Maria, Henryk, Janina i Leon Olszewscy zostali pośmiertnie uhonorowani tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *