REKLAMA

Wędrowali ‚Partyzanckim Szlakiem’ [zdjęcia]

Po raz pierwszy Stowarzyszenie Libera ResPublica w miniony weekend przy wsparciu Nadleśnictw Przysucha i Stąporków, a także OSP Czarna zorganizowało „Rajd Partyzanckim Szlakiem”. Pomysłodawcą i współorganizatorem wydarzenia był Paweł Zych. Wędrówka wiodła głównie po ścieżkach gminy Stąporków. 

REKLAMA

Celem marszu było upamiętnienie wszystkich poległych żołnierzy Armii Krajowej z Partyzanckich Zgrupowań AK „Ponury” oraz Placówki AK Niekłań „Niemen”.

REKLAMA

Trasa marszu przebiegała przez Uroczysko „Cecylia” gdzie podczas wojny znajdowało się obozowisko oraz cmentarz polowy żołnierzy AK poległych w akcjach w 1943r. pod Wólką Plebańską, Smarkowem oraz podczas obławy niemieckiej na dowódcę 2 Zgrupowania Mariusza Szwieca „Robota” pod Wielką Wsią. Po wojnie żołnierzy ekshumowano na cmentarz w Końskich.
Po rajdzie uczestnicy udali  się na mszę świętą odprawianą w intencji wspomnianych bohaterów oraz pomordowanych mieszkańców okolicznych wsi. Po niej zostały wręczone medale uczestnikom rajdu oraz przygotowany został poczęstunek przy ognisku.

Rajd swoim patronatem objęła burmistrz Stąporkowa Dorota Łukomska. Na jego finale pojawił się także poseł na Sejm RP Mariusz Gosek.

Zdjęcia (Libera ResPublica):

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *