REKLAMA

WIDEO: Powiatowe Święto Niepodległości 2019

Starostwo Powiatowe w Końskich pierwszy raz zorganizowało obchody Święta Niepodległości. Odbyły się one w poniedziałek w formie pikniku, a na licznie przybyłych zgromadzonych czekał poczęstunek oraz koncerty – Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Końskich oraz znanego rapera Tadeusza „Tadka” Polkowskiego.

REKLAMA

Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 12:00 mszą świętą w intencji ojczyzny w kolegiacie św. Mikołaja, następnie miał miejsce przemarsz pocztów sztandarowych z władzami na czele ulicami: Piłsudskiego, Warszawską, Stanisława Staszica. Podczas przemarszu zatrzymano się również przed tablicą pamięci żołnierzy Polskiej Organizacji Wojskowej znajdującej się przy Domu Pomocy Społecznej w Końskich, gdzie oficjele złożyli wieńce.

Kulminacyjnym momentem wydarzenia był piknik zorganizowany pod Starostwem Powiatowym w Końskich. Odbyło się tam uroczyste wywieszenie flagi i odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego, a następnie głos zabrał starosta powiatu koneckiego Grzegorz Piec –„Pragniemy aktywnie i uroczyście w sercu naszej małej ojczyzny obchodzić to najważniejsze narodowe święto. Stąd też zrodziła się inicjatywa powiatowego Dnia Niepodległości. Liczymy, że na trwałe wpisze się w kalendarz uroczystości i przejdzie do tradycji patriotycznych naszej lokalnej społeczności. Niech nam będzie wiadomym, iż rzeczą, która służy tworzeniu fundamentów szeroko rozumianej wolności jest pamięć. To dzięki niej jesteśmy bogatsi duchem. To dzięki niej możemy tworzyć własną i zbiorową tożsamość. To dzięki niej wzmacniamy ducha. To dzięki niej budujemy więzy wspólnoty. To wreszcie dzięki niej możemy podtrzymać kiedy trzeba tarczę naszego oporu wobec kłamstwa i niewiedzy” – przemawiał do zgromadzonych Grzegorz Piec.

REKLAMA

Na przybyłych czekało mnóstwo atrakcji – tradycyjny poczęstunek, wystrzały z armaty przez grupę rekonstrukcyjną z Zabytkowego Zakładu Hutniczego w Maleńcu, gabloty z bronią palną, hełmami wojskowymi, a także koncert Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Końskich, występ młodzieży z II Liceum Ogólnokształcącego w Końskich oraz koncert rapera Tadeusza „Tadka” Polkowskiego, którego utwory cechują się patriotyczną oraz historyczną treścią.

Starosta Grzegorz Piec opowiedział nam również o dotychczasowym przebiegu wydarzenia, nawiązał również do porannych obchodów organizowanych przez gminę Końskie –„Cieszę się, że idea chwyciła. Widać po mieszkańcach, że jest bardzo duże zainteresowanie, bardzo fajna i ciekawa część artystyczna prezentowana przez miasto i zrobiliśmy wszystko, żeby się „wkleić” i nie odstawać” – mówił Grzegorz Piec.

W uroczystości poza starostą wzięli udział: szef Wydziału Mobilizacji i Uzupełnień Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego ppłk Mirosław Wolski, komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień w Kielcach ppłk Mirosław Smerdzyński, wicestarosta konecki Wiesław Skowron, członkowie Zarządu Powiatu Jarosław Staciwa i Dariusz Banasik, burmistrz miasta i gminy Końskie Krzysztof Obratański, wiceburmistrz Marcin Zieliński, Przewodniczący Rady Powiatu Zbigniew Kowalczyk, radni powiatowi i radni gminni oraz komendant Powiatowej Policji w Końskich insp. Waldemar Cisowski.

Władze powiatu zapowiadają, że podobne uroczystości będą organizowane również w przyszłości.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *