REKLAMA

Wielka rewitalizacja Sielpi powoli dobiega końca [wideo]

Sielpia już od kilku lat przechodzi gruntowne zmiany. Rewitalizacja zbiornika wodnego to projekt wieloletni, pierwsze umowy o dofinansowanie podpisano bowiem w 2017 roku. Podjęte kroki zakładały szereg zmian i ulepszeń mających na celu poprawę jakości wypoczynku odwiedzających to miejsce turystów i mieszkańców. Prace budowlane mają zakończyć się jeszcze przed tegorocznym sezonem letnim. Ta długoletnia inwestycja to koszt około 15 milionów złotych.

REKLAMA

Umowę o rozpoczęcie działań podpisano w 2017, a na przełomie 2018 i 2019 roku rozpoczęto prace nad rewitalizacją zbiornika. Za ich wykonanie odpowiedzialna jest firma CELIS z Niekłania Wielkiego w gminie Stąporków. Projekt podzielony został na dwa etapy. Kluczowym elementem pierwszej części było odmulenie dna zbiornika i odtworzenie jego czaszy, a także montaż oświetlenia, ławek, kładki i mostka w stronę Czarnej Koneckiej oraz budowa nowych ścieżek, natomiast część druga, rozpoczęta w 2021 roku, zakłada powstanie dodatkowych wysepek, molo na drewnianych palach, połączenia ciągu pieszo-rowerowego przy pomocy pomostów, oraz wybudowanie wieży widokowej.

REKLAMA

„Przed sezonem czekają nas tak naprawdę najpoważniejsze i najbardziej widoczne zmiany w obrębie samego zalewu i zwłaszcza koryta rzecznego, więc budowa tak zwanego łapacza rumoszu na wejściu rzeki do zalewu oraz przebudowa grobli, która zostanie przekształcona w rodzaj molo, przynajmniej w środkowej części, z jednoczesnym uzupełnieniem warstwy gruntowej na końcu grobli tak, aby tam można było usytuować miejsca pod lokalizacje klimatycznych kawiarenek, czy jako ciąg spacerowy” – opowiada Krzysztof Obratański, burmistrz miasta i gminy Końskie.

Zdjęcie poglądowe.

Jednym z ważniejszych przedsięwzięć jest budowa ścieżki, która ma połączyć północny i południowy brzeg zalewu – „Będzie przebiegała nad końcową częścią zalewu od strony wschodniej i będzie częścią ciągu spacerowego już dzisiaj istniejącego, czyli tego, który jest po części północnej na takiej kładce drewnianej, natomiast po stronie południowej to jest na nasypie utwardzonym coś, co myślę, że spacerowiczom, korzystającym nie tylko z kąpieli słonecznych, nie tylko z kąpieli wodnych spodoba i przyda” – mówi burmistrz.

Zaplanowano również budowę drewnianej wieży widokowej, której zadaniem będzie umilenie czasu turystom – „Ostatnim elementem, który jest już poza zalewem, w związku z tym może powstawać autonomicznie jest budowa wieży widokowej, również na wschodniej części zalewu, czyli bliżej ujścia rzeki do zalewu. Tam powstanie wielokondygnacyjna drewniana wieża widokowa, która pozwoli na to, żeby z wysokości kilkudziesięciu metrów obejrzeć panoramę Sielpi i najbliższych okolic” – dodaje Krzysztof Obratański.

Przykładowa wieża widokowa. Wykonawca: Firma Tatry

Całość zamierzeń związanych z rewitalizacją Sielpi to koszt około 15 milionów złotych. Większość prac ma być wykonana przed sezonem letnim tak by na wakacje do zbiornika mogła powrócić woda. W trakcie trwania sezonu i po nim przewidziano ewentualne poprawki i prace porządkowe. Natomiast przedstawiciele gminy Końskie zapewniają, że funkcjonowanie naszego kurortu ze zbiornikiem wodnym na najbliższe wakacje nie jest w żaden sposób zagrożone.

Zadanie otrzymało ogromne wsparcie finansowe z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.

REKLAMA

4 thoughts on “Wielka rewitalizacja Sielpi powoli dobiega końca [wideo]

    • Czekamy na emigrację niezadowolonych. Może Sycylia? Choć dla ścisłości to nie byłaby emigacja, raczej powrót do źródeł. Czemu nie rozwiniesz skrótu, którym się podpisujesz? Sugestia jest jednoznaczna w kontekście twoich wypowiedzi.

  1. Pewnie TAK, niestety ilość turystów w ostatnich latach w weekendy trochę przytłacza. Szkoda, że pobliskie lokalizacje, takie jak np. Zalew Sulejowski, mający większy potencjał „nie przeżywają takiego bumu”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *