REKLAMA

Wielki projekt rewitalizacji wsi koneckiej. Sołectwa otrzymały promesy! [wideo, zdjęcia]

W środowe popołudnie w Miejsko-Gminnym Domu Kultury w Końskich miało miejsce spotkanie władz samorządowych z przedstawicielami dziewięciu sołectw. Miało to związek z wielkim projektem rewitalizacji wsi koneckiej, czyli realizacją zadań finansowanych z Funduszu Inwestycji Strategicznych.

REKLAMA

Burmistrz Krzysztof Obratański w trakcie spotkania przekazywał na ręce sołtysów symboliczne czeki na remonty lub budowę nowych świetlic wiejskich w sołectwach na terenie gminy. Wyróżniono takie jednostki terytorialne jak: sołectwo Wąsosz, Proćwin, Jeżów, Piła, Sworzyce, Brody, Gatniki, Sierosławice oraz Wincentów.

REKLAMA

– „Dofinansowanie, które uzyskaliśmy dla projektu jest znaczące, to jest 90% kosztów budowy, które oszacowaliśmy na 10 milionów złotych. A więc dofinansowanie w kwocie 9 milionów złotych stanowi zasadniczą część, zasadniczą kwotę niezbędną do sfinansowania projektu. Z tego względu jestem optymistą, ponieważ tak jak powiedziałem wcześniej, mówiąc o świetlicach, które mamy do dokończenia, różne są szacunki, ale wydaje mi się, że w takich pieniądzach jesteśmy w stanie znaleźć wykonawcę dla tych inwestycji” – przemawiał Krzysztof Obratański.

Burmistrz apelował do przedstawicieli sołectw o pomoc w znalezieniu odpowiedniego wykonawcy, co może usprawnić wykonanie inwestycji oraz zapewnić, że będzie ona zrealizowana jakościowo na wysokim poziomie.

– „Jest to prośba o włączenie się do poszukiwań wykonawcy. Możliwe, że nie znajdzie się taki jeden, albo niebezpieczny byłby jeden wykonawca, który podejmie się takiej inwestycji, bo widać, co się dzieje na rynku. Jeżeli jeden wykonawca wpadnie w kłopoty, jeżeli nas zawiedzie to cały projekt może być zagrożony” – mówił Obratański.

Włodarz zakłada, że najlepiej by było, gdyby każdą świetlicę, wobec której będą podejmowane działania w ramach projektu, remontowała bądź budowała inna firma, najlepiej miejscowa.

Pierwszy przetarg planowany jest na przełom lipca i sierpnia, natomiast jego rozstrzygnięcie na koniec sierpnia. Gmina chce, aby rozpoczęcie prac ziemnych miało miejsce wczesną jesienią. Wszelkie roboty miałyby być zakończone w przyszłym roku.

Przypomnijmy, że gmina Końskie otrzymała środki na realizację dwóch projektów: budowę i przebudowę świetlic wiejskich (9 mln zł) oraz przebudowę budynków walcowni i pudlingarni Muzeum Zagłębia Staropolskiego w Sielpi (4,5 mln zł).

O ogłoszeniu przetargu i wszelkich postępach będziemy Państwa informować na bieżąco.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *