REKLAMA

Wilczkowice: Nadali imię szkole na jej setne urodziny! [wideo, zdjęcia]

To było ogromne święto całej lokalnej społeczności, nie tylko tej uczniowskiej. W Wilczkowicach we wtorek odbyły się obchody setnej rocznicy powstania szkoły. Z tej okazji placówce nadano imię Jana Pawła II. 

REKLAMA

Wydarzenie rozpoczęło się od uroczystej mszy świętej, a wziął w niej udział między innymi biskup radomski Henryk Tomasik. Oprócz niego także wielu innych duchownych, w tym także absolwenci szkoły z Wilczkowic. Na jubileusz przybyli przedstawiciele władzy: burmistrz Michał Pękala, Sławomir Krzysztofik – wizytator z Kuratorium Oświaty w Kielcach, Jarosław Staciwa reprezentujący wojewodę świętokrzyskiego Agatę Wojtyszek, Monika Muzoł reprezentująca marszałka województwa Adama Jarubasa, przewodniczący Rady Miasta i Gminy Marian Jankowski.

W święcie szkoły uczestniczyło także wielu jej emerytowanych nauczycieli, czy pracowników. Po mszy spotkanie w szkole rozpoczął dyrektor placówki – dr Zbigniew Kowalczyk. Mówił on o wielkiej dumie, która przepełnia uczniów i nauczycieli w związku z tym, że to właśnie Jan Paweł II od tego dnia będzie patronem szkoły.  Szkoła Podstawowa w Wilczkowicach została utworzona w październiku 1918 roku. Pierwszym nauczycielem w tej szkole był Jan Bidas, który rozpoczął rok szkolny z grupą 120 uczniów w wieku 8 – 13 lat nieumiejących czytać, ani pisać. O historii szkoły można poczytać na jej oficjalnej stronie internetowej: www.szkolawilczkowice.pl.

REKLAMA

Całą imprezę związaną ze stuleciem jednostki oraz nadaniem jej imienia poprowadzili uczniowie – Ania oraz Dawid. W kolejnej części przewodniczący Marian Jankowski odczytał i wręczył dyrektorowi uchwałę Rady Miejskiej w mocy której szkole nadano imię świętego.

Po oficjalnym nadaniu imienia pokazano także sztandar, który szkoła otrzymała od sponsorów, a Ci złożyli  podpisy pod aktem jego nadania. Natomiast uczniowie złożyli uroczyste ślubowanie na otrzymany sztandar. Chwilę później zaprezentowano także logo szkoły oraz hymn autorstwa nauczycielki Krystyny Kowalczyk do muzyki ulubionej pieśni Jana Pawła II „Barka”.

Wszyscy uczestnicy wydarzenia dowiedzieli się, że od tego czasu co roku 16 października szkoła obchodzić będzie swój Dzień Patrona. W obiekcie powstało również miejsce pamięci poświęcone Papieżowi Polakowi. Uczniowie i nauczyciele zamieścili tam, portret św. Jana Pawła II, tablicę pamiątkową oraz słowa  patrona: „Proszę Was, abyście całe to duchowe dziedzictwo, któremu na imię Polska – przyjęli z wiarą, nadzieją i miłością”, które inspirują i motywują społeczność nauczycielsko-uczniowską do wytężonej, sumiennej pracy dla naszej Ojczyzny Rzeczypospolitej Polskiej. We wtorek tablicę pamiątkową odsłonięto, a biskup Tomasik poświęcił miejsce pamięci. 

Po oficjalnych obchodach goście obejrzeli część artystyczną przygotowaną przez uczniów, a następnie udali się do remizy znajdującej się w sąsiedztwie placówki na poczęstunek.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *