REKLAMA

Wspaniały jubileusz Nadleśnictwa Barycz. Jednostka ma już 60 lat! [wideo, zdjęcia]

Nadleśnictwo Barycz ma już 60 lat! W czwartek zorganizowano oficjalne, jubileuszowe obchody. To było piękne święto leśników z naszego regionu. 

REKLAMA

Święto osób związanych z lasem rozpoczęło się od uroczystej mszy świętej celebrowanej przez księdza biskupa Henryka Tomasika w Kolegiacie pw. św. Mikołaja w Końskich. W nabożeństwie udział wzięli nie tylko leśnicy, ale także wielu mieszkańców miasta i gminy Końskie. Msza miała charakter bardzo uroczysty – przed ołtarzem ustawiły się poczty sztandarowe z RDLP w Radomiu, Nadleśnictwa Barycz oraz Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, obecni byli też przedstawiciele jednostki strzeleckiej. Na zakończenie ewangelii przedstawiciele Nadleśnictwa Barycz wręczyli prezent dla Biskupa – szaty liturgiczne, które zarządca diecezji ma przekazać do kapłanów służących na misjach. Warto dodać, że całą liturgię uświetnił Zespół Sygnalistów Myśliwskich działający przy RDLP w Radomiu.

Następnie wszyscy przemieścili się do sali bankietowej Astoria, gdzie miała miejsce część oficjalna. Tam również usłyszeć można było dźwięki wydawane przez wspomnianych sygnalistów. Udział w części oficjalnej oprócz władz duchowych wzięły także świeckie: Senator RP Jacek Włosowicz, marszałek województwa Andrzej Bętkowski, starosta konecki Grzegorz Piec, burmistrz Końskich Krzysztof Obratański, wójt Gowarczowa Stanisław Pacocha, członkowie zarządu powiatu Dariusz Banasik i Jarosław Staciwa, czy radny powiatowy Robert Plech.

REKLAMA

Obecni byli także zarządzający lasami. O tym, że Nadleśnictwo Barycz jest jednym z najmłodszych należących do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu mówił nam jej dyrektor Andrzej Matysiak –„Jest to jedno z młodszych nadleśnictw i to z tego powodu, że całe Nadleśnictwo Barycz utworzone było po II Wojnie Światowej na lasach, które przed wojną stanowiły własność prywatną. Dla nas to ważne, że zajęliśmy się gospodarką leśną jako Lasy Państwowe, jako Nadleśnictwo Barycz tutaj w koneckim i do tej pory gospodarujemy” – mówi dyrektor Matysiak.

Szef lasów w całym okręgu radomskim składał też życzenia dla swoich podwładnych –„Jeśli chodzi o kolegów z Nadleśnictw to życzę im by dalej dobrze pracowali, nie tylko jeśli chodzi o lasy, ale również dla lokalnej społeczności, bo to też jest ważne. Lasy Państwowe są związane z samorządem, z lokalną władzą, społecznością lokalną. Służba lasom, społeczności to dalej wyzwanie dla Nadleśnictwa Barycz” – tłumaczy Andrzej Matysiak.

Więcej o historii jednostki mówił nam Nadleśniczy z Baryczy Wojciech Bomba -„Obchodzimy teraz 60 lecie, a sama dyrekcja ma już 140 lat. My jesteśmy jedną z młodszych jednostek utworzoną w 1959 roku na bazie poligonu wojskowego. To był tzw. poligon Barycz. Dzisiaj świętujemy. Jest nam bardzo miło. Te 60 lat to były lata ciężkiej pracy o to by zachować drzewostany i odtworzyć nowe na gruntach poronnych po to by przyszłe pokolenia mogły z tego korzystać”  – opowiada nadleśniczy Bomba.

Nadleśnictwo Barycz mieści się na terenie trzech gmin: Końskie i Gowarczów w powiecie koneckim oraz gminy Przysucha w powiecie przysuskim. Powierzchnia terytorialnego zasięgu działania Nadleśnictwa wynosi ponad 13 500 hektarów.

Podczas czwartkowego święta nie zabrakło nagród – tak zwanych Kordelasów. To wysokie wyróżnienie przyznawane zasłużonym pracownikom Lasów Państwowych. Otrzymali je: Andrzej Łętek, Zbigniew Ziętek i Sławomir Bartodziej. Związani od wielu lat z Nadleśnictwem Barycz.

Z kolei dla władz Nadleśnictwa prezenty i upominki mieli przedstawiciele władz i jednostek – marszałek Andrzej Bętkowski przekazał zestaw upominków, Zarząd Powiatu przekazał na ręce nadleśniczego Wojciecha Bomby piękny obraz przedstawiający konia, burmistrz Końskich Krzysztof Obratański podarował okolicznościowy grawerton. Również grawerton nadleśnictwu przekazał wójt Gowarczowa Stanisław Pacocha. Dyrektor SOSW w Baryczy Jan Słuszniak przekazał na ręce nadleśniczego wspaniałe, wyrzeźbione w drewnie godło Polski.

Po serii okolicznościowych przemówień miały miejsce jeszcze występy artystyczne. Na scenie zaprezentowały się wokalistki Weronika Kaniowska i Alicja Burbeluk oraz Zespół Ludowy „Korniczanka”. Tym akcentem zakończyła się część oficjalna jubileuszu 60-lecia Nadleśnictwa Barycz.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *