REKLAMA

Zamiast Mostowej będzie ulica Mikołaja Szlifierza [wideo, zdjęcia]

Ulica Mostowa w Końskich w odcinku od nowo oddanego ronda im. Sylwierusza Jaworskiego aż do miejscowości Rogów zmienia swoją nazwę na ulicę Mikołaja Szlifierza. To artysta rzeźbiarz pochodzący spod koneckiej miejscowości. 

REKLAMA

Na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Końskich została jednogłośnie przyjęta uchwała o zmianie nazwy odcinka ul. Mostowej w Końskich na ulicę im. Mikołaja Szlifierza. Stanowi ona drogę od ronda im. Sylweriusza Jaworskiego do Rogowa.

REKLAMA

Mikołaj Szlifierz urodził się w Rogowie w 1873 r. Był absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jego rzeźby znajdują się w Końskich, Skarżysku Kam, Krakowie, Warszawie oraz Radomiu. Jest on również współtwórcą Drogi Krzyżowej na Wałach Jasnogórskich w Częstochowie.  Zmarł w 1946 roku w Skarżysku Kamiennej. Do dziś w Rogowie, Końskich i Skarżysku mieszka rodzina Mikołaja Szlifierza. Wkrótce nakładem wydawnictwa Arslibris Biblioteki Publicznej w Końskich ukaże się biografia tego artysty opracowana przez Krzysztofa Woźniaka.

Przypomnijmy, że w ostatnich miesiącach ulica Mostowa na odcinku od Zielonej w Końskich do Odludnej w Rogowie przeszła przebudowę. Wartość prac wyniosła tam przeszło 3,5 mln złotych, a aż 2 miliony i 100 tysięcy złotych to dofinansowanie z funduszy unijnych.

 

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *