REKLAMA

Zobaczcie jak wygląda DPS ‚Cichy Zakątek’ po remoncie! [wideo, zdjęcia]

W 2017 roku podjęto pierwsze działania mające na celu termomodernizację Domu Pomocy Społecznej „Cichy Zakątek” w Końskich. Po niemal 2,5 roku od uzyskania dofinansowania nareszcie ukończono gruntowny remont, a efekt prac możecie zobaczyć w naszym materiale wideo.

REKLAMA

W ramach tego zadania wymienione zostały okna oraz drzwi, zainstalowano centralne ogrzewanie, a także całą armaturę łazienkową, która zyskała dynamiczne ograniczniki wypływu. Zainstalowane zostały też ogniwa fotowoltaiczne wraz z bateriami akumulatorów. Zupełnie nowe są również systemy wentylacyjne z odzyskiem ciepła, , a także wdrożono nowoczesny system zarządzania energią. Wymieniono również oświetlenie na energooszczędne. Zainstalowano też pompy ciepła typu „powietrze-powietrze”. Część budynków została także ocieplona od zewnątrz. Warto dodać, że ekologiczne i energooszczędne aspekty termomodernizacji są tutaj bardzo znaczące – koszt utrzymania placówki ma zmaleć nawet o ponad połowę.

REKLAMA

Dom Pomocy Społecznej „Cichy Zakątek” jest bardzo ważnym miejscem dla powiatu koneckiego –„Zapotrzebowanie dla pensjonariuszy w domach pomocy społecznej jest tak duże, że nie możemy pomieścić wszystkich chętnych. Przypomnę, że w tym domu mamy 150 osób, a w Rudzie Pilczyckiej mamy 120 osób i wciąż jest za mało miejsc – opowiadał nam członek Zarządu Powiatu Jarosław Staciwa.

Remont trwał 8 miesięcy. Nie były to proste prace –„Na żywym organizmie przeprowadzaliśmy te remonty, bo przecież DPS funkcjonuje 24 godziny na dobę i w czasie tego okresu też tak było” – dodaje Jarosław Staciwa.

Dyrektor „Cichego Zakątka” Barbara Krawczyk docenia polepszenie jakości życia podopiecznych placówki, jednak nadal istnieją tam pilne potrzeby –„Na dzień dzisiejszy trudno ocenić wymierne efekty, ponieważ niespełna miesiąc minął od zakończenia prac przy budynku […] Bardzo pilną potrzebą jest wymiana pozostałej części dachu na budynku zespołu 2 – mówiła nam Barbara Krawczyk.

Całkowity koszt inwestycji to 6,5 miliona złotych, z czego 3,2 miliona to dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego.

Przypominamy, że pierwsze działania związane z termomodernizacją Domu Pomocy Społecznej w Końskich zostały podjęte podczas poprzedniej kadencji Zarządu Powiatu, na którego czele stali Bogdan Soboń i Andrzej Lenart. To jednak obecny Zarząd Powiatu doprowadził inwestycję do szczęśliwego końca.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *