REKLAMA

Życie ponad stan. Konsekwencje i symptomy. Zmień złe nawyki

Każdego zachęcamy do realizowania swoich pasji i tworzenia warunków sprzyjających poprawie swojej jakości życia. Jednocześnie jednak zwracamy uwagę, by dążenia te opierać na racjonalnych przesłankach, a nie impulsach i braku refleksji. W przeciwnym wypadku możemy zacząć żyć ponad stan, co w konsekwencji może doprowadzić do utraty płynności finansowej.

REKLAMA

Co to jest życie ponad stan?
Życie ponad stan oznacza życie oparte na zdecydowanie wyższych wydatkach niż dochodach
, bez uzasadnienia tego stanu rzeczy realnymi potrzebami. Przejawem takiego zjawiska jest też uszczuplanie swoich oszczędności poprzez niekontrolowane wydatki, co z czasem może doprowadzić do zapaści finansowej i nieodwracalnej utraty środków.
Duża rozbieżność pomiędzy wydatkami i dochodami naturalnie prowadzi do konieczności uzupełnienia funduszy, najczęściej przy pomocy kredytów lub pożyczek. Niestety jednak jest to jedynie czasowe rozwiązanie problemu, które szybko może doprowadzić do wytworzenia się spirali zadłużenia.

REKLAMA

Symptomy życia ponad stan

Osoby żyjące ponad stan przejawiają cały szereg zachowań i tendencji, które z czasem doprowadzają do utraty kontroli nad swoimi własnymi finansami. Są to np. takie zjawiska, jak:

  • Większe wydatki niż dochody – oczywiście nie zawsze zwiększenie wydatków wiąże się z nieodpowiedzialnością, ale jeżeli taki stan rzeczy utrzymuje się przynajmniej od kilku miesięcy, należy potraktować to jako przejaw negatywnej tendencji w gospodarowaniu swoimi środkami finansowymi.
  • Zbyt częste zaciąganie kredytów – kredyty lub pożyczki są niejednokrotnie jedyną drogą do zakupu wymarzonego domu, samochodu, czy też do rozkręcenia własnego biznesu. Jeśli jednak zaciągane są zbyt często i w zbyt dużej ilości, możliwość utraty płynności finansowej staje się bardzo realna.
  • Brak oszczędności – sam brak większych oszczędności nie oznacza jeszcze, że żyjemy ponad stan. Niemniej jeśli od dłuższego czasu jesteśmy „na minusie”, oznacza to sytuację niekorzystną i – w perspektywie czasu – niebezpieczną.
  • Nadmierna konsumpcja – oznaką życia ponad stan jest też tendencja do kupowania rzeczy zbyt drogich jak na swoje możliwości, ale też do nabywania zbyt dużej ilości dóbr zbędnych. Może to w krótkim czasie doprowadzić do trwałej zapaści finansowej.
  • Brak świadomości swoich wydatków – symptomem życia ponad stan jest też brak wiedzy na temat stanu swoich finansów, w tym nieświadomością przewyższania swoich wydatków względem dochodów.

Konsekwencje życia ponad stan

Długotrwałe funkcjonowanie w oparciu o kredyty i pożyczki może nieść bardzo negatywne skutki. Przede wszystkim banki ostatecznie upomną się o spłatę swoich zobowiązań, a w przypadku braku możliwości ich uregulowania – zaistnieje ryzyko utraty nawet całego majątku dłużnika.
Długi negatywnie odbijają się także na stanie psychofizycznym, z niespłaconymi zobowiązaniami wiąże się bowiem bezustanne poczucie stresu. Sytuacja ta jest niebezpieczna dla zdrowia osoby zadłużonej i może doprowadzić do jego trwałej utraty.

Jak przywrócić finansową równowagę? Zmienić złe nawyki

Jedynym sposobem na odwrócenie ciężkiej, finansowej sytuacji, jest zmiana swoich nawyków i zachowań. My polecamy kilka sprawdzonych sposobów na szukanie oszczędności i regulowanie wydatków, takich jak:

  • Lista miesięcznych wydatków – przede wszystkim zachęcamy do sporządzania szczegółowej listy swoich wydatków, segregując je na kategorie (artykuły spożywcze, rachunki, paliwo, rozrywki, itp.). Precyzyjna lista pozwala na dokładnie zapoznanie się z miesięcznymi wydatkami i ograniczenie niepotrzebnych kosztów.
  • Gromadzenie oszczędności – po ograniczeniu wydatków, ważnym krokiem będzie dążenie do zbierania oszczędności, za które powinny być nabywane wszelkie dodatkowe dobra i usługi. Oszczędności powinny być też zgromadzone na wypadek przejściowych kłopotów i chwilowej utraty dochodów.
  • Skonsolidowanie kredytów – może okazać się, że łatwiej będzie nam spłacać jeden kredyt konsolidacyjny, niż kilka różnych zobowiązań. Warto rozważyć taką opcję, bowiem daje ona dużą szansę na ograniczenie wzrostu zadłużenia.

Jeśli kredyt, to tylko korzystny

Problemy finansowe mają swoje źródło także z wyboru nieodpowiedniego, drogiego kredytu, bądź pożyczki. Zachęcamy, by w razie konieczności zaciągnięcia zobowiązania finansowego wybrać kredyt, bądź pożyczkę na raty, która będzie odpowiednio dostosowana do potrzeb.

Życie ponad stan – droga do utraty płynności finansowej

Generowanie zbyt dużych wydatków w stosunku do dochodów może doprowadzić do bardzo trudnej, niekorzystnej sytuacji finansowej. Zachęcamy, by nie żyć ponad stan i zwracać uwagę na swoje codzienne wydatki, by ostatecznie nie popaść w spiralę długów. Dzięki Lendo Polska możliwe będzie dobranie takiego kredytu, który okaże się łatwy w spłacie i nie doprowadzi do trudności finansowych.

artykuł sponsorowany

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *