REKLAMA

Gimnazjaliści rywalizowali w Powiatowym Konkursie Informatycznym [zdjęcia]

We wtorek w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Końskich odbyła się XI edycja Powiatowego Konkursu Informatycznego dla gimnazjalistów powiatu koneckiego.

REKLAMA

Na zaproszenie organizatorów odpowiedzieli nauczyciele i uczniowie ze szkół w Radoszycach, Fałkowie, Stadnickiej Woli oraz Gimnazjum nr 1 z Końskich. O godzinie 9.00 w budynku szkoły zjawiło się 12 najlepszych młodych informatyków wraz ze swoimi opiekunami.
Przybyłych powitała dyrektor Beata Fidor. W krótkim przemówieniu otwierającym konkurs podkreśliła rangę i znaczenie wykształcenia informatycznego we współczesnym świecie oraz życzyła uczestnikom powodzenia we współzawodnictwie.
Po miłym wstępie gimnazjaliści przystąpili do zmagań z zadaniami przygotowanymi przez organizatorów konkursu. Autorami informatycznych łamigłówek byli nauczyciele ZSP nr 3 – Grażyna Zbroja, Jarosław Ciszek, Krzysztof Orliński i Karol Piwowarczyk. W sprawnym przebiegu konkursu asystowali im uczniowie klasy II Technikum Informatycznego: Kacper Barucha, Hubert Charaziński i Daniel Szczepanik.

REKLAMA

Podobnie jak w roku ubiegłym, zadania konkursowe sprawdzały głównie umiejętności praktyczne młodych adeptów wiedzy komputerowej. Nowością była natomiast rywalizacja zespołowa – o laury ubiegało się sześć dwuosobowych drużyn. Taka formuła konkursu to odpowiedź na panujące obecnie trendy w szeroko pojętej informatyce, gdzie podstawą jest praca w grupie.
„Pierwszy etap rywalizacji był związany z wizytą Smerfa Ważniaka w muzeum komputerów. Ponieważ spodobały mu się stare maszyny, postanowił sam zbudować swój komputer. Przywiózł do Wioski Smerfów obudowy, dyski, napędy optyczne, taśmy połączeniowe i wiele innych części komputerowych. Jednak, jak to z Ważniakiem bywa, ambicja przerosła umiejętności i należało poprosić uczestników konkursu o pomoc w złożeniu działającego sprzętu. Ci zaś wspólnymi siłami zespołu dobrze poradzili sobie z zadaniem”– tłumaczy Karol Piwowarczyk, nauczyciel ZSP nr 3 i autor konkursowych łamigłówek.

Po komputerowych „pracach ręcznych” nastąpiła przerwa na poczęstunek przygotowany przez uczniów Technikum Gastronomicznego pod kierunkiem Aleksandry Elster i Ewy Spychał.
Druga część konkursu rozpoczęła się od indywidualnego testu z ogólnej wiedzy informatycznej, a zdobyte przez zawodników punkty wliczano do wyniku zespołu. Do testowania wykorzystano aplikację działającą w lokalnej sieci szkolnej.

„Po zakończeniu testu gimnazjaliści znowu zebrali się w zespołach, które miały za zadanie naprawić skutki działań Ważniaka. Tym razem Papa Smerf nieopatrznie powierzył mu konfigurację systemu operacyjnego komputera. Ponieważ do pomocy zaangażował się również Smerf Zgrywus, efekt mógł być tylko jeden – całkowita katastrofa! Papa Smerf oddał więc komputer w ręce uczestników konkursu, którzy mieli go skonfigurować według podanych wymagań. Zespoły dość dobre wywiązały się z zadania, a gimnazjaliści ze śmiechem stwierdzili, że im także zdarza się „pomieszać” w systemie nie gorzej od Ważniaka” – opowiada Piwowarczyk.

Organizatorzy przystąpili do sprawdzania prac, a opiekunowie zawodników do dyskusji na temat zadań. „Zadania przygotowane przez organizatorów były bardzo interesujące i wymagały dużej wiedzy informatycznej oraz dokładności w pracy. Opis zadań jako perypetii Smerfów z komputerami jeszcze bardziej uatrakcyjnił zmagania konkursowe.” – zgodnie stwierdzili nauczyciele.
Na uroczystość zakończenia konkursu przybyła Dorota Duda, członek Zarządu Powiatu. Gość wraz z dyrektor Beatą Fidor pogratulowali wyników wszystkim uczestnikom oraz podziękowali ich opiekunom i organizatorom. Następnie zwycięzcy konkursu odebrali cenne nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Końskich oraz dyplomy za zajęcie trzech pierwszych miejsc.

Laureatami XI Powiatowego Konkursu Informatycznego zostali:
I miejsce: Daniel Błoński i Antoni Skiba z Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Fałkowie – opiekun Piotr Gonerka.
II miejsce: Adrian Kucharski i Michał Ślifierski z Gimnazjum w Stadnickiej Woli, opiekun Marzena Piwowarczyk.
III miejsce: Filip Cieślik i Przemysław Łuszczyński z Gimnazjum nr 1 w Końskich – opiekun Krzysztof Kosidło.

Zdjęcia (foto. Archiwum ZSP nr 3 Końskie):

REKLAMA
REKLAMA