REKLAMA

99 wolontariuszy WOŚP z Końskich. Nad ich bezpieczeństwem czuwać będą policjanci [zdjęcia]

Sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy działający przy Miejsko-Gminnym Domu Kultury w Końskich jest największym w powiecie koneckim i skupia aż 99 wolontariuszy. W czwartek przeszli oni szkolenie z zasad bezpieczeństwa podczas prowadzenia zbiórki. Przypomnijmy, ze wolontariusze będą zbierać przez całą niedzielę, a konecki finał trwać będzie w godzinach 16-20. 

REKLAMA

W Miejsko – Gminnym Domu Kultury w czwartkowe popołudnie odbyła się odprawa wolontariuszy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Przypomnijmy, że w Końskich działa jeden sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – w Miejsko – Gminnym Domu Kultury. Skupia 99 wolontariuszy oraz wielu orkiestrowych przyjaciół, a kieruje nim, podobnie jak w minionych latach, Krzysztof Kowalski. Sztabowcy zaprosili wolontariuszy na ostatnią przed niedzielą odprawę, którą poprowadziły: Dominika Stefańczyk – członek sztabu, dowódca Jednostki Strzeleckiej 2026 Końskie, oraz przedstawicielki Komendy Powiatowej Policji w Końskich: podkomisarz Sylwia Sobczyńska i sierżant Marta Przygodzka.

REKLAMA

Prelegentki, do których dołączyła także wieloletnia członkini sztabu Krystyna Okoń mówiły przede wszystkim o zasadach bezpieczeństwa, uczciwości, uśmiechu, nienatarczywości. Wspominały, że w sztabie w domu kultury będzie się przez cały dzień można ogrzać, zjeść słodycze, owoce czy gorący posiłek. Przypominały o obowiązku obecności osób dorosłych w młodzieżowych grupach wolontariuszy.

Policja z okazji 28 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy desygnuje do działania dodatkowe siły i środki. Nad zapewnieniem bezpieczeństwa podczas WOŚP w całym kraju czuwać  będzie kilka tysięcy policjantów. Funkcjonariusze zwrócą szczególną uwagę na to, czy zbiórki są prowadzone przez osoby do tego uprawnione, zadbają o bezpieczeństwo wolontariuszy, kwestujących dzieci a także będą prowadzić działania informacyjno-edukacyjne dla osób starszych. Policja przekazuje też informacje dla kwestujących oraz wszystkich, którzy wspierają orkiestrę:

Porady dla darczyńców Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Każdy z wolontariuszy jest wyposażony w identyfikator ze zdjęciem, numerem ankiety, adresem wolontariusza. Identyfikator musi być wypisany czytelnie. Zdjęcie musi być wyraźne, a wizerunek osoby na zdjęciu powinien odpowiadać wyglądowi wolontariusza;
Dodatkowo identyfikator musi mieć „serduszkowe” logo Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy;
Każdy wolontariusz musi nosić swój identyfikator na widocznym miejscu;
Skarbonka wolontariusza musi być oklejona banderolami Fundacji WOŚP. Na górze przy otworze do wrzucania pieniędzy powinien znajdować się wyraźnie napisany ten sam numer kwestującego, który widnieje na identyfikatorze.
Nieodzownym atrybutem wolontariuszy są wszystkim doskonale znane „serduszkowe” naklejki. Jeśli będą mieli Państwo podejrzenie, że ktoś podszywa się pod wolontariusza WOŚP i posługuje się podrobionym identyfikatorem lub podejrzanie wyglądającą puszką, prosimy mieszkańców o kontakt z Policją lub strażą miejską/gminną.

Prosimy również o wszelkie informacje dotyczące podejrzanych zachowań napotkanych osób, które zagrażają bezpieczeństwu wolontariuszy i osób uczestniczących w imprezach organizowanych w tym dniu.

Porady dla wolontariuszy

Prowadźcie zbiórkę pieniędzy w bezpiecznych miejscach:

centrach handlowych, w których zatrudnieni są pracownicy ochrony;
głównych ciągach komunikacyjnych;
miejscach dobrze oświetlonych;
miejscach, w których występuje duże natężenie ruchu pieszych;
miejscach objętych monitoringiem kamer, itp.
Nie prowadźcie zbiórek w miejscach mało uczęszczanych, na źle oświetlonych ulicach, miejscach, które na Waszym osiedlu uznawane są za niebezpieczne.

Unikajcie prowadzenia zbiórek pieniędzy samodzielnie. W grupie jest zawsze bezpieczniej!!! Starajcie się zapewnić sobie towarzystwo innych wolontariuszy, a jeżeli to możliwe opiekę osób dorosłych.

Szczególnie ważne jest, abyście wracając do Waszego sztabu, po zakończeniu zbiórki pieniędzy, poruszali się w grupie, korzystajcie z pomocy Waszych znajomych, bliskich.

Jeżeli będziecie tego potrzebowali zwracajcie się o pomoc do Policji lub straży miejskich/gminnych. Możecie im bezpośrednio zgłaszać swoje uwagi na temat Waszego bezpieczeństwa podczas prowadzenia zbiórki pieniędzy. Czasami możecie zostać zapytani przez policjantów o to, jak przebiega Wasza kwesta. Nie obawiajcie się, to z troski o Wasze bezpieczeństwo.

Wszystkim wolontariuszom życzymy pełnych puszek, życzliwości przechodniów i bezpiecznego powrotu do swoich sztabów WOŚP!

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *