REKLAMA

Biblioteka Publiczna w Końskich przenosi się do nowej siedziby [wideo, zdjęcia]

W skutek remontu zachodniego skrzydła Pałacu Tarnowskich znajdującego się w Parku Miejskim w Końskich Biblioteka Publiczna im. Cezarego Chlebowskiego musi się tymczasowo przenieść. Nową siedzibą placówki przez około rok czasu będzie Szkoła Podstawowa nr 1 w Końskich, a wejście do niej znajdować się będzie od strony boiska, za Pływalnią Miejską. Przeprowadzka trwa i zmierza ku końcowi, jednak nie jest to łatwym zadaniem.

REKLAMA

Wyprowadzamy bibliotekę z około 600 metrów kwadratowych na około 200 metrów kwadratowych. Widać od razu, że część mebli musimy zgromadzić na naszych filiach wiejskich, a więc robimy magazyny w Sokołowie, Pomykowie, Dziebałtowie, Nieświniu, natomiast część, która jest potrzebna do pracy bieżącej pojedzie do SP nr 1 […] Jest to bardzo trudne logistyczne zadanie. Można powiedzieć, że musimy wywieźć stąd około 20 tirów sprzętu w różnych kierunkach. Mamy to zagospodarować, nie uszkodzić, urządzić się w nowej siedzibie. Najwygodniej jest to robić z bibliotekarzami – firmy przeprowadzkowe chciałyby dostać od razu cały ładunek i przewieźć, a my robimy to etapami” – opowiadał nam Dariusz Kowalczyk.

Dyrektor biblioteki jest zadowolony z postępu prac przy przeprowadzce. Przeniesienie placówki zmierza bowiem ku końcowi –„Jesteśmy zadowoleni. Coraz bardziej zmęczeni, ale coraz bardziej szczęśliwi, że mamy już ponad tydzień ciężkiej pracy za sobą. Myślę, że w 80% biblioteka jest wyprowadzona z parku – dodaje Dariusz Kowalczyk.

REKLAMA

Z powodu znacznie mniejszej powierzchni, na jakiej działać będzie Biblioteka Publiczna nie będzie kawiarenki internetowej, a czytelnia będzie wypożyczała książki do domu na krótki termin. Wypożyczalnia i filia dla dzieci natomiast będą funkcjonować tak jak dotąd. Fizycznie nie wszystkie pozycje trafią do Szkoły Podstawowej nr 1, jednak gdy pojawi się zainteresowanie konkretnym tytułem, który jest w posiadaniu biblioteki, zostanie on sprowadzony z wiejskich filii. Ze względu na sytuację epidemiczną korzystanie z placówki będzie wymagało przestrzegania rygoru sanitarnego.

Mieszkańcy będą mogli znowu korzystać z biblioteki już od początku lipca. Dyrektor Dariusz Kowalczyk jako prawdopodobny, realny termin jej otwarcia wskazał 4 lub 5 lipiec. 

Przeprowadzka jest konieczna, ponieważ zachodnie skrzydło Pałacu Tarnowskich, w którym mieściła się dotychczas Biblioteka Publiczna przejdzie kompletny remont. Wszystkie prace w tym miejscu mają się zakończyć w sierpniu 2021 roku, wtedy też biblioteka będzie mogła ponownie powrócić do koneckiego parku. Więcej informacji o remoncie Pałacu Tarnowskich znajdziecie TUTAJ.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *