Członkowie byłego Zarządu Powiatu Koneckiego nie ustają w szukaniu sprawiedliwości. Po tym jak Wojewódzki Sąd Administracyjny umorzył postępowanie w sprawie rozwiązania Rady Powiatu Koneckiego teraz złożyli oni zażalenie do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Co ciekawe jednocześnie dwóch z byłych członków zarządu startuje… w ponownych wyborach do Rady Powiatu Koneckiego.
REKLAMAPrzypomnijmy, że 11 z 21 byłych członków Rady Powiatu Koneckiego tuż przed rozwiązaniem rady z mocy prawa oddało pełnomocnictwo medialnemu profesorowi Markowi Chmajowi do reprezentowania ich przed wszystkimi organami. Chmaj skargi na obwieszczenie wojewody dotyczące rozwiązania rady zaskarżył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, pisma z prośbą o ustosunkowanie się do sprawy rozesłał także do bardzo wielu różnych jednostek. Dodajmy, że tylko za opinię prawną oraz działania dotyczące pierwszych odwołań honorarium profesora Chmaja miało wynosić ponad 25 tysięcy złotych (takie informacje Starostwo Powiatowe przekazało nam w kwietniu).
REKLAMAPowołany przez premiera pełniący funkcje organów powiatu koneckiego Grzegorz Piec wypowiedział pełnomocnictwo udzielone prof. Chmajowi oraz jednocześnie odmówił zapłaty należności. W tym wątku warto dodać, że były starosta Andrzej Lenart deklarował, że w przypadku negatywnego dla radnych rozstrzygnięcia za usługi Chmaja grupa 'odwołujących się’ zapłaci z prywatnych środków – „[…] jeżeli Sąd WSA czy ktokolwiek udowodni, że działaliśmy niezgodnie z prawem to zapłacimy sami” – mówił Lenart na specjalnie zwołanej konferencji prasowej.
Czy ktoś uregulował honorarium cenionego prawnika – tego póki co nie wiemy.
17 maja Wojewódzki Sąd Administracyjny umorzył postępowanie w sprawie skargi wniesionej przez profesora Chmaja na obwieszczenie Wojewody Świętokrzyskiego – podając jako argument głównie to, że pełniący funkcję starosty wycofał pełnomocnictwo dla znanego prawnika – więcej o tym TUTAJ. Teraz byli członkowie Zarządu postanowili złożyć zażalenie na to umorzenie do Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Do naszej redakcji w tej sprawie byli członkowie Zarządu przesłali pismo. Poniżej jego fragment:
Czujemy się w obowiązku poinformowania opinii publicznej, że w przywołanej sprawie o sygn. akt: II SA / Ke 282 / 19 orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego nie jest prawomocne, albowiem w ustawowym terminie 7 dni liczonym od daty doręczenia postanowienia pełnomocnikowi radcy prawnemu prof. dr hab. Markowi Chmajowi złożony został w dniu 24 maja 2019 roku do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie za pośrednictwem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach środek zaskarżenia w postaci zażalenia.
Zażalenie wnoszone jest za pośrednictwem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, a to oznacza, że to najpierw regionalny sąd będzie musiał sporządzić dokumentację dotyczącą sprawy. Dopiero po wskazanym ustawowo na to czasie tematem zajmie się NSA.
Całość pisma przekazanego nam przez były członków Zarządu Powiatu Koneckiego znajdziecie TUTAJ.
Co wydarzy się jeżeli NSA przychyli się do zażalenia? Prawdopodobnie czeka nas prawne i polityczne zamieszanie jakiego w Polsce jeszcze nie było. Po takim wyroku prawdopodobnie funkcjonowałyby dwie Rady Powiatu, prawdopodobnie dwa różne Zarządy Powiatu. Nie wiadomo też czy podejmowane od czasu rozwiązania poprzedniej rady wszelkie decyzje administracyjne byłyby ważne. Według prawników znających tryb postępowania Naczelnego Sądu Administracyjnego jakiejkolwiek informacji o sprawie powinniśmy się spodziewać najwcześniej w ostatnich dniach czerwcach / na początku lipca.
Pan redaktor jak mantre powtarza ile chmaj otrzymal wynagrodzenia.to profesor a nie byle prawniczyna z modliszewic.mieszkancy czekaja caly czas na informacje od pana jakie wynagrodzenie pobiera pan Piec i jego prawnik.przy okazji ile beda kosztowaly tegoroczne kuznice.bo pana pełniącego obowiazki nik nie kontroluje.nawet media.troche przyzwoitosci o odrobine rzetelnosci