REKLAMA

Dwunastu młodych radnych chce zmieniać gminę Końskie! [wideo, zdjęcia]

Dwunastu młodych radnych rozpoczęło właśnie II Kadencję Młodzieżowej Rady Miasta i Gminy Końskie. Na przewodniczącą zgromadzenia wybrano Natalię Szczepanik z II Liceum Ogólnokształcącego w Końskich. 

REKLAMA

W sesji inaugurującej działalność nowej młodzieżowej rady udział wzięli po dwaj radni wytypowani wcześniej w każdej ze szkół ponadpodstawowych z terenu miasta i gminy Końskie. Obrady rozpoczął i poprowadził burmistrz Końskich Krzysztof Obratański, a towarzyszył mu przewodniczący dorosłej Rady  Miasta i Gminy w Końskich Piotr Słoka. Honorowymi gośćmi posiedzenia byli też dyrektorowie szkół ponadpodstawowych.

Pierwszym zadaniem młodej rady był wybór zarządu, ale za nim to nastąpiło burmistrz Obratański krótko podsumował poprzednią kadencję z młodzieżowymi radnymi –„To był początek, rodzaj eksperymentu, bo w Końskich wcześniej nie istniała Rada Miejska. Fakt, że ona zaistniała zaowocował tym, że uznaliśmy że nie może funkcjonować samorząd jako rzeczywisty reprezentant ogółu społeczeństwa bez takiego wsparcia w reprezentacji młodego pokolenia […] Tamta rada startowała w bardzo trudnym okresie, bo tuż po ukonstytuowaniu nadeszła era realizacji reformy edukacyjnej, która zlikwidowała gimnazja, które poprzednio były rezerwuarem reprezentantów, bo oparliśmy statut Młodzieżowej Rady Miasta na zasadzie, że wyłania się reprezentację z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych […] Podziwiam tych młodych ludzi, którzy zdecydowali się na pracę w Młodzieżowej Radzie Miejskiej poprzedniej kadencji – ona za sobą miała kilka bardzo ciekawych pomysłów i działań. Między innymi konsultacje w szkołach w sprawach związanych z kulturą popularną, działaniami biblioteki i domu kultury” – opowiadał o poprzedniej kadencji rady burmistrz Krzysztof Obratański.

REKLAMA

W I sesji udział wzięli także dyrektorzy jednostek gminnych. Dariusz Kowalczyk z Biblioteki Publicznej zapraszał młodych rajców do angażowania się w czytelnicze inicjatywy. Otwartość Zarządu Obiektami Sportowymi i Rekreacyjnymi deklarował dyrektor Zbigniew Stańczyk. Kulminacyjnym punktem sesji było wyłonienie zarządu Młodzieżowej Rady Miejskiej. Stanowiskiem Sekretarza podzielą się: Wiktoria Czyżewska z I LO i Aleksandra Dzwonek z ZDZ; wiceprzewodniczącymi zostali Kinga Tarasińska z II LO  i Oskar Smołuch z ZSP nr 3, a na przewodniczącą wybrano Natalię Szczepanik z II LO.

Nowa przewodnicząca chce działać aktywnie i już teraz mocno akcentuje swoje zdanie choćby w temacie ekologii. Od razu nie spodobały jej się plastikowe kubki, z których radni piją podczas sesji w Urzędzie Gminy –„Razem z moją koleżanką z II LO chcemy się skupić na ochronie środowiska. Już nas troszeczkę zirytowały te plastykowe kubki, z których musimy pić wodę i planujemy coś z tym zrobić. Ważne jest ułatwienie życia młodzieży w naszym mieście, załatwienie im rozrywki by mieli co robić, a nie tylko siedzieli w domu, by aktywności były przeróżne […] Prawda jest taka, że my jako młodzież nie mamy za bardzo co robić w tym mieście. Na moim przykładzie i znajomych to jedyne co możemy robić to pójść zjeść coś dobrego, na pizzę, czy burgera i nic więcej […] Kino to dobry pomysł, ale nie wiem u nas się uda coś takiego zrobić. Mam nadzieję. Spróbujemy coś przepchnąć dla młodzieży… jako, że jesteśmy radą młodzieżową” – mówiła nam Natalia Szczepanik, nowa przewodnicząca Młodzieżowej Rady Miasta i Gminy Końskie.

A listę wszystkich radnych II Kadencji Młodzieżowej Rady Miasta i Gminy Końskie znajdziecie poniżej:

Wiktoria Czyżewska, Paweł Dróżdż (I Liceum Ogólnokształcące im. KEN w Końskich)
Natalia Szczepanik, Kinga Tarasińska (II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Końskich)
Kacper Dąbrowski, Bartosz Staromłyński (Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Końskich)
Dominik Kania, Łukasz Jałowiecki (Zespół Ponadpodstawowych nr 2 w Końskich)
Natalia Dziubińska, Oskar Smołuch (Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 3 w Końskich)
Aleksandra Dzwonek, Julia Chmielewska (Centrum Kształcenia Zawodowego w Końskich ZDZ w Kielcach)

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *