REKLAMA

Klasy mundurowe ZDZ w Końskich uczyły się survivalu [wideo, zdjęcia]

W poniedziałek oraz wtorek ZDZ w Końskich zorganizował dla uczniów klas mundurowych rajd pieszy z elementami survivalu. Przy współpracy z instruktorem z firmy Partyzanci Lubelszczyzny młodzież nabyła wiedzę i umiejętności, które są niezbędne do przetrwania w lesie.

REKLAMA

„Szkoły ZDZ w Końskich – technikum i szkoła branżowa posiadają w swojej ofercie klasy mundurowe. W ramach kształcenia w tych klasach młodzież poznaje różne techniki związane z militariami, obronnością, bezpieczeństwem państwa. W ramach szkolenia w tym roku zorganizowaliśmy dla młodzieży rajd pieszy połączony z elementami nauki sztuki przetrwania, czyli survivalu” – opowiada nam Dominika Stefańczyk, nauczyciel ZDZ w Końskich.

W poniedziałkowym i wtorkowym rajdzie brali udział uczniowie klas mundurowych 1-3. Każdego dnia było to około dwudziestu uczestników. Wyjście rozpoczęto od omówienia różnych rodzajów survivalu, a także omówiono różnice, które występują pomiędzy survivalem cywilnym i militarnym. Uczniowie mogli podczas leśnego rajdu zapoznać się z różnymi  ciekawostkami i wskazówkami, które mogą ułatwić nie tylko przetrwanie w trudnej sytuacji, ale także pomóc podczas zwyczajnych wycieczek i wędrówek.

REKLAMA

Podczas wyjścia młodzież uczyła się wielu praktycznych i użytecznych w trudnych warunkach umiejętności.

„Młodzież dzisiaj miała okazję zapoznać się z topografią, działaniem kompasu, busoli. Ponadto pokazywałem im naturalne możliwości wyznaczania kierunków. Ćwiczyli też ognisko ziemne, jakie wykorzystuje się w wojsku. Mają jeszcze tematykę wody, węzłów i różne ciekawostki. Widzę potencjał w tych młodych ludziach, jest kilku takich, co się nadaje. Reszta tak się przygląda, ale widzę, że młodzieży się podoba” – mówi nam Paweł Szlędak, instruktor survivalu z organizacji Partyzanci Lubelszczyzny.

Uczniowie zostali także zapoznani z metodami i technikami wykonywania różnych sygnałów alarmowych. Omówiono zasady pozostawiania znaków alarmowych na ziemi i znaki dla służb ratowniczych. Ponadto młodzież mogła także zapoznać się z zasadą działania i użyciem heliografu, czyli urządzenia, które służy do dawania znaków alarmowych za pomocą odbitego światła.

Zapytaliśmy także uczniów jak im się podobają takie rajdy i jakie umiejętności, których się nauczyli przydadzą im się najbardziej.

„Uczyliśmy się rozpalania ognisk typu Dakota, obsługi busoli i jak załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne w lesie” – opowiada nam Sebastian.
„Uczyliśmy się sztuk przetrwania, jak pozyskiwać wodę, ogólnie takich rzeczy związanych z survivalem” – dodaje Mikołaj.
„Bardzo mi się tu podoba, chętnie powtórzyłbym taki wypad jeszcze raz” – mówi nam Sebastian.

Między zajęciami uczniowie klas mundurowych mieli również czas na odpoczynek, podczas którego mogli w warunkach polowych przygotować kawę lub upiec kiełbaskę w ognisku. Specjałem survivalisty Pawła Szlędaka, po który młodzież chętnie sięgała był napar z sosny.

Od nowego roku szkolnego ZDZ w Końskich jest jedyną szkołą w powiecie i jedną z trzech w województwie, która otrzymała pozwolenie Ministerstwa Obrony Narodowej na prowadzenie Oddziału Przygotowania Wojskowego. Zapewnia on uczniom klas wojskowych dostęp do instruktorów z Sił Zbrojnych RP, ujednolicony program szkolenia nadzorowany przez MON, ale także certyfikaty i uprawnienia przydatne w postępowaniach rekrutacyjnych na uczelnie wojskowe. Ponadto absolwenci Oddziałów Przygotowania Wojskowego mają możliwość odbycia skróconej służby przygotowawczej oraz pierwszeństwo w naborze do Wojsk Obrony Terytorialnej. Należy jednak odróżnić Oddziały Przygotowania Wojskowego od klas mundurowych, które w powiecie koneckim znajdują się w ofercie wielu placówek.

Zdjęcia (ZDZ w Końskich):

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *