REKLAMA

Końskie: 300 tysięcy złotych na Budżet Obywatelski 2022 [wideo]

Wkrótce ruszy Budżet Obywatelski 2022 – inicjatywa mająca na celu wyłonić trzy inwestycje, które w przyszłym roku zrealizuje gmina Końskie. Szacuje się, że w sierpniu mieszkańcy będą już mogli zgłaszać swoje projekty.

REKLAMA

„Podobnie jak w zeszłym roku Rada Miejska podjęła uchwałę o organizacji Budżetu Obywatelskiego, a więc o sposobie konsultacji społecznej, która doprowadzi do wyłonienia takich inwestycji, które zyskają największą aprobatę mieszkańców. Podobnie jak w zeszłym roku mamy ograniczoną ilość tych inwestycji przy utrzymanej zasadzie, że będzie przypadać około stu tysięcy na jeden wniosek, więc mamy trzy inwestycje do wyboru” – opowiada nam burmistrz miasta i gminy Końskie Krzysztof Obratański.

Przypominamy, że inicjatywa koneckiego samorządu angażująca mieszkańców w życie lokalnych społeczności wcześniej zakładała realizację pięciu projektów, każdy o wartości około 100 tysięcy złotych. Na propozycje zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego oddawano po kilka tysięcy głosów. W sumie w każdej edycji głosowania udział brało po kilkanaście tysięcy konecczan.

REKLAMA

W poprzednim roku  okrojono program do sfinansowania trzech najchętniej wybieranych projektów ze względu na sytuację epidemiczną, która powodowała niepewną sytuację budżetową. W 2022 roku także zostaną zrealizowane trzy projekty. Odsłona Budżetu Obywatelskiego na 2022 rok spotkała się jednak z problemami. W tym roku weryfikacja głosów będzie wyglądać inaczej, niż poprzez numer PESEL, jak w latach poprzednich.

„Mamy pewien problem techniczny, ponieważ do tej pory weryfikacja głosów oddanych na poszczególne inwestycje opierała się na identyfikacji PESEL-u. W głosowaniu zarówno papierowym, jak i tym internetowym. Ta część naszej uchwały została zakwestionowana przez Urząd Wojewódzki, ponieważ PESEL należy do zestawu danych wrażliwych. Szukamy teraz innego sposobu identyfikacji głosów, bo bez takiego sposobu powiązania oddanego głosu z rzeczywistym obywatelem miasta i gminy Końskie od 16 roku życia, to głosowanie może być istotnie wypaczone” – przyznaje burmistrz Obratański.

Ze względu na wymienione utrudnienie harmonogram Budżetu Obywatelskiego 2022 nie został jeszcze ustalony, ale na pewno procedura będzie taka sama jak w poprzednich latach. Najpierw w sierpniu mieszkańcy będą zgłaszać zadania z listami poparcia. Następnie na przełomie września i października odbędzie się głosowanie. Zwycięskie projekty będą realizowane w 2022 roku.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *