REKLAMA

Odwołane wydarzenia w powiecie. Efekt koronawirusa [wideo]

Koronawirus rozprzestrzenia się na całym świecie. W Polsce dziś potwierdzono już 21. przypadek zarażenia wirusem. W naszym regionie na wtorek 10 marca nie stwierdzono żadnego przypadku choroby, nie ma też mieszkańców, u których podejrzewano by obecność wirusa. Jednak w związku z krajowymi doniesieniami organizatorzy wydarzeń, także w naszym powiecie odwołują swoje imprezy. Uniwersytet Trzeciego Wieku w Końskich przekłada koncert charytatywny dla Sebastiana Makowskiego, którego był współorganizatorem. Z kolei gmina Końskie w związku z wytycznymi z Kuratorium Oświaty na późniejszy termin przeniesie gminny etap I Świętokrzyskiej Olimpiady Przedszkolaka. Trwają także rozmowy na temat uczęszczania kibiców na mecze piłki ręcznej klubu KSSPR Końskie. Również władze państwowe podejmują kolejne działania zapobiegawcze – dziś Kancelaria Premiera poinformowała o odwołaniu wszelkich imprez masowych w Polsce.

REKLAMA

Przypomnijmy, że koncert na rzecz Sebastiana Makowskiego miał odbyć się w niedzielę 15 marca –„W związku z zaistniałą sytuacją na świecie i w Polsce z rozprzestrzeniającym się koronawirusem grupa inicjatywna, która podjęła działania w kwestii organizacji tego koncertu, który miał się odbyć 15 marca, podjęła decyzję, że jednak koncert zostanie nie odwołany, tylko przeniesiony na inny termin – tłumaczył nam dyrektor MGDK Końskie Piotr Salata.

Organizatorzy planują zorganizować koncert po świętach wielkanocnych, o ile zagrożenie rozprzestrzenienia wirusa nie będzie tak duże jak obecnie, a sytuacja się ustabilizuje.

REKLAMA

„My jako Dom Kultury żadnych zajęć nie odwołujemy, prowadzimy wszystkie zajęcia normalnie. Imprezy kameralne, które odbywają się u nas będą nadal się normalnie odbywać. Najbliższą z nich mamy w czwartek. Jest to wystawa ceramiki uczestników zajęć ceramicznej. Na razie pracujemy normalnie, a co będzie dalej – zobaczymy” – mówił nam Piotr Salata.

Jednymi z większych imprez sportowych w powiecie są także mecze KSSPR Końskie. Podczas tych wydarzeń trybuny potrafi zapełnić prawie 500 kibiców. A już w najbliższą sobotę o 18:00 KSSPR ma podjemować w Końskich AZS AWF Biała Podlaska. Jednak czy spotkania będą odbywać się przy pustych trybunach?  Na ten moment klub nie widzi takiej konieczności. Jak informuje nas prezes KSSPR Andrzej Kos – klub będzie dostosowywał się do wszelkich wytycznych od władz państwowych oraz samorządowych. Na tę chwilę nie ma decyzji, ale jego zdaniem możliwe są trzy scenariusze – granie meczów przy pełnych trybunach, rozgrywanie spotkań z udziałem 500 lub 300 pierwszych kibiców którzy zakupią bilet oraz granie przy pustych trybunach. Klub swoje decyzje uzależnia od informacji przekazywanych przez władze oraz przez Związek Piłki Ręcznej w Polsce. 

Informacja z Kancelarii Premiera na temat odwołania imprez masowych

Warto dodać, że dziś na spotkaniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego podjęto decyzje o odwołaniu wszelkich imprez masowych organizowanych na terenie naszego kraju. Kancelaria Premiera poinformowała o tym za pośrednictwem wszelkich środków masowego przekazu. Definicję imprez masowych wszelkiego rodzaju ściśle określa art. 3 ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych z dnia 20 marca 2009 roku, którą znajdziecie TUTAJ.

Ustawa jednoznacznie definiuje także jakie wydarzenie sportowe należy uznać za imprezę masową  (mówi o tym art. 3, pkt. 3), ust. a):

Art. 3. Ilekroć w ustawie jest mowa o:

3) masowej imprezie sportowej – należy przez to rozumieć imprezę masową mającą na celu współzawodnictwo sportowe lub popularyzowanie kultury fizycznej, organizowaną na:

a) stadionie lub w innym obiekcie niebędącym budynkiem, na którym liczba udostępnionych przez organizatora miejsc dla osób, ustalona zgodnie z przepisami prawa budowlanego oraz przepisami dotyczącymi ochrony przeciwpożarowej, wynosi nie mniej niż 1000, a w przypadku hali sportowej lub innego budynku umożliwiającego przeprowadzenie imprezy masowej – nie mniej niż 300,

Póki co jednak mecz KSSPR ma odbyć się z udziałem publiczności. W przypadku innej decyzji z pewnością Państwa o tym poinformujemy.

Szkoły w powiecie koneckim mają funkcjonować normalnie

We wtorek pojawiła się informacja, że został także odwołany gminny etap I Świętokrzyskiej Olimpiady Przedszkolaka, która miała mieć miejsce w najbliższy czwartek. Gmina Końskie otrzymała informację od Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty, który rekomenduje odwołanie wszelkich wydarzeń z udziałem dzieci. Gmina przedstawiła więc swoje oficjalne stanowisko w mailu do mediów:

Mając na uwadze duże ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa (SARAS-Cov-2), w związku z aktualnymi zaleceniami Państwowej Inspekcji Sanitarnej podjęliśmy decyzję o odwołaniu „I Świętokrzyskiej Olimpiady Przedszkolaka” – etap gminny.  O zmianie terminu poinformujemy niezwłocznie, z uwzględnieniem sytuacji epidemiologicznej.

Jednocześnie burmistrz Końskich Krzysztof Obratański poinformował nas, że dyrektorzy gminnych placówek edukacyjnych mają zwracać szczególną uwagę na profilaktykę. Wszystkie szkoły i przedszkola zostały doposażone w płyny do dezynfekcji. Nauczyciele mają zwracać szczególną uwagę na przestrzeganie zasad higieny. Na ten moment jednak gmina nie decyduje się na odwoływanie zajęć szkolnych.

Wraz z pojawianiem się nowych informacji na temat wszystkiego co związane z koronawirusem w naszym regionie będziemy Państwa informować na bieżąco.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *