REKLAMA

Strażacy interweniowali do pierwszych podpaleń traw w sezonie

Od początku roku dochodzi do incydentów wypalania traw. Do tej pory dotknęło to już cztery gminy z powiatu koneckiego – Gowarczów, Fałków, Słupia Konecka oraz Stąporków. Od stycznia do siedmiu pożarów traw interweniowało łącznie 16 zastępów straży pożarnej.

REKLAMA

Pożar traw w Zaostrowie, gmina Słupia Konecka. Fot. Archiwum

Już w styczniu tego roku miały miejsce dwa pożary traw – w Koziej Woli (gmina Stąporków) oraz w Olszamowicach (gmina Fałków). Największy dotychczas przypadek wypalania trawy w tym roku miał miejsce w Zaostrowie w lutym, do którego zadysponowano aż 7 zastępów straży pożarnej. Szczegóły odnośnie tego zdarzenia znajdziecie TUTAJ. Oprócz tego w lutym strażacy interweniowali w miejscowości Luta w gminie Stąporków oraz po raz kolejny w Zaostrowie. Najświeższe podpalenia traw miały miejsce w tym miesiącu w Rudzie Białaczowskiej (gmina Gowarczów) oraz Koziej Woli (gmina Stąporków).

REKLAMA

Koneccy strażacy udostępnili również statystykę mówiącą o ilości pożarów traw w poprzednich latach. Widzimy na niej, że od 2016 roku wypala się coraz więcej traw na nieużytkowanych powierzchniach rolniczych.

Strażacy nie tylko z powiatu, ale i z całej Polski apelują o zaprzestanie wypalania traw na nieużytkach, ponieważ służby straży pożarnej mogą być w tym czasie potrzebne gdzie indziej, gdzie od ich szybkiego działania naprawdę zależy ludzkie życie. W ramach akcji Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji pod nazwą #StopPozaromTraw niedługo rusza także strona internetowa mająca na celu informowanie o zagrożeniach, jakie niesie za sobą wypalanie traw oraz profilaktykę wśród Polaków.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *