REKLAMA

Ku czci Małachowskiego. Powiatowe obchody majowego święta [wideo, zdjęcia]

Władze powiatu koneckiego uczciły w piątek zbliżającą się 230. rocznicę Uchwalenia Konstytucji 3 Maja oddając wielki honor twórcy tego dokumentu, który był silnie związany z Końskimi – Marszałkowi Stanisławowi Małachowskiemu. Przypomnijmy, że Małachowscy byli właścicielami wielu dóbr na terenie Konecczyzny. 

REKLAMA

Uroczystości w epidemicznym, skromniejszym niż zwykle wydaniu zaplanowano w I Liceum Ogólnokształcącym im. Komisji Edukacji Narodowej w Końskich. Tam przybyłych powitał dyrektor placówki Wojciech Jasnos. Wydarzenie poprowadził naczelnik Wydziału Oświaty, Zdrowia i Polityki Społecznej Krzysztof Stachera. Gośćmi specjalnymi placówki byli: pełnomocnik rządu Bartłomiej Orzeł, starosta opoczyński Marcin Baranowski oraz starosta włoszczowski Dariusz Czechowski. W wydarzeniu udział wzięli także między innymi: starosta konecki Grzegorz Piec, członek zarządu powiatu Jarosław Staciwa, wiceburmistrz Końskich Marcin Zieliński, czy wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Jolanta Pacocha. Część oficjalna obchodów rozpoczęła się od wprowadzenia szkolnego pocztu sztandarowego oraz złożenia kwiatów pod tablicą pamięci poświęconą bohaterom tej ponad stuletniej placówki.

REKLAMA

We wstępie krótkie przemówienia wygłosili starosta Grzegorz Piec i pełnomocnik rządu Bartłomiej Orzeł:

„Szanowni Państwo! Czterej synowie Kanclerza Jana Małachowskiego fundatora miasta Końskie tutaj się urodzili, tutaj się kształcili i wchodzili w dorosłe życie. Niechaj te napisy na marmurze 'Miłość Ojczyzny naszym nakazem’ na trwałe i głośno zabrzmią i staną się przesłaniem dla nas wszystkich” – przemawiał starosta Piec.

-„Sobie i Państwu w kolejnych latach życzę by ta duma, którą ja pamiętam i kojarzę z postacią Stanisława Małachowskiego, by ta odwaga, bo on głosił poglądy rewolucyjne i słuszne, domagał się praw dla mieszczan i chłopów. Cechował się też ogromną odwagę, bo domagał się tego by Król nie wiązał się z targowicą. Wreszcie współtworzył ten rewolucyjny, pierwszy w Europie dokument – Konstytucję 3 Maja. Życzę by te wszystkie cechy: odwaga, rozwaga, patriotyzm i duma z osobistego powiązania z postacią Stanisława Małachowskiego by to Państwu towarzyszyło na co dzień i byśmy tę lekcję, te cele które nam pozostawił Wielki Ojciec Konstytucji wspólnie realizowali” – przemawiał Bartłomiej Orzeł, pełnomocnik rządu.

Następnie obaj panowie w asyście dyrektora szkoły Wojciecha Jasnosa dokonali odsłonięcia pamiątkowej tablicy poświęconej Marszałkowi Stanisławowi Małachowskiemu. Obiekt poświęcił ksiądz dziekan Andrzej Zapart, proboszcz parafii św. Mikołaja w Końskich.

W drugiej części wydarzenia wręczono nagrody za udział w internetowym konkursie pn. „Konecki Ojciec Majowej Konstytucji – Marszałek Stanisław Małachowski”. I tak: trzecie miejsce zajęła Joanna Partyka z Morzywołu, drugie miejsce Julia Wilk z Końskich, a zwyciężyła Natalia Boruń ze Stąporkowa.

„Oczywiście, że to zwycięstwo mnie cieszy. Wzięłam udział by upamiętnić to święto. W szkole mówili nam, że fajnie by było jakby była jakaś reprezentacja, więc stwierdziłam – czemu nie? Mogą spróbować. […] Szczerze mówiąc nie do końca wcześniej orientowałam się w temacie. Dzięki konkursowi sporo nauczyłam się o konstytucji i tym święcie 3 Maja” – mówi nam Natalia Boruń, laureatka konkursu.

Pełną listę nagrodzonych znajdziecie w naszym artykule TUTAJ.

Na koniec uroczystości młodzież z I LO zaprezentowała krótki program artystyczny przygotowany przez nauczycielkę Joannę Stołowską.

Zdjęcia:

 

REKLAMA

4 thoughts on “Ku czci Małachowskiego. Powiatowe obchody majowego święta [wideo, zdjęcia]

 1. Barbara Stangierska-Stołowska pisze:

  Szanowny Panie redaktorze relacją z wydarzenia piękna ale końcowy komentarz zawiera pomyłkę. Część artystyczną przygotowała JOANNA STOŁOWSKA. Nie stolarska!!!. Z poważaniem Barbara Stangierska -Stołowska

  • Arek Góral pisze:

   Szanowna Pani,

   Błąd w tekście artykułu został poprawiony jeszcze przed publikacją. Niestety technicznie nie mogliśmy poprawić błędu lektora już po montażu materiału. Błąd nie jest pomyłką wynikającą z braku wiedzy, a z nadmiernego pośpiechu. Dziękujemy za zwrócenie uwagi.

 2. jarek pisze:

  a 13 baniek poszło się rypać za sprawa małachowskich

 3. Benitodevito pisze:

  Dlaczego organizatorzy konkursu mimo licznych próśb nie podali prawidłowych odpowiedzi na konkursowe pytania. Podając laureatów należałoby podać także prawidłowe odpowiedzi na pytania konkursowe tak by inni uczestnicy konkursu mogli dowiedzieć się na które pytania udzielili błędnych odpowiedzi . Wygląda na to że konkurs był tajemnica organizatora. Może za pośrednictwem redakcji dowiemy się jakie były prawidłowe odpowiedzi na pytania konkursowe..

Dodaj komentarz