REKLAMA

Nowe atuty koneckiej policji! [zdjęcia]

Nowe samochody, a także specjalistyczne mierniki prędkości będą od teraz służyć naszym policjantom w walce z piratami drogowymi. 

REKLAMA

Od kilku dniu policjanci z Wydziałów i Zespołów Ruchu Drogowego garnizonu świętokrzyskiego w codziennej służbie wykorzystują nowoczesne, laserowe mierniki prędkości. Są to urządzenia wyposażone w kamerę, która rejestruje obraz podczas wykonywania pomiaru prędkości. Laserowy miernik prędkości działa na zasadzie wysyłanych impulsów, jest w stanie działać na odległość ponad 1 kilometra i wskazać poruszający się pojazd z prędkości przeszło 300 km/h.

REKLAMA

Gdy funkcjonariusz wykonuje pomiar prędkości zostaje wykonane zdjęcie z zarejestrowaną prędkością oraz odległością i godziną zaistniałego zdarzenia. Następnie podczas ciągłego trzymania spustu urządzenia jest nagrywany film w wysokiej rozdzielczości, który może być później odtworzony. Dzięki temu w poszczególnych przypadkach może zostać zarejestrowanych więcej niż jedno wykroczenie np. przekroczenie prędkości oraz korzystanie z telefonu komorowego podczas jazdy czy brak zapiętych pasów bezpieczeństwa.

Nagrywanie z dużej odległości pozwala również na wyegzekwowanie konsekwencji wobec kierujących, którzy przypuszczając, że nie są obserwowani przez policjantów popełniają inne przewinienia wobec przepisów Prawa o ruchu drogowym, takie jak np. przejazd przez skrzyżowanie na czerwonym świetle czy zawrócenie na strzałce kierunkowej w lewo. Nawet gdy ten kierujący po chwili zauważy funkcjonariuszy i nagle zmieni kierunek jazdy, co uniemożliwi mundurowym podjęcie wobec niego natychmiastowej interwencji, to nagrania wówczas trafi do policjantów z zespołów do spraw wykroczeń, a w konsekwencji zostanie on ukarany mandatem karnym bądź sprawa trafi do sądu.

Póki co urządzenia testują policjanci z Kielc, ale wkrótce mają one trafić także do poszczególnych powiatów naszego województwa.

Natomiast już teraz na koneckich drogach można spotkać nowe auta. To nieoznakowane BMW, które zostało zakupione za rządowe środki oraz oznakowany Opel, do którego dołożyła się gmina Końskie. W sumie na świętokrzyskie drogi w najbliższym czasie wyjedzie 35 nowych, oznakowanych i nieoznakowanych radiowozów.

Zobaczcie na zdjęciach część z tej floty policyjnych aut:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *