REKLAMA

Rozpoczęto montaż instalacji OZE w gminie Końskie [zdjęcia]

Ruszyły prace na dostawę i montaż instalacji Odnawialnych Źródeł Energii na terenie Gminy Końskie. Do połowy marca na terenie gminy ma powstać ponad 30 instalacji w ramach projektu „OZE dla mieszkańców gmin SZGiM” realizowanego przez Staropolski Związek Gmin i Miast, a następnie realizacja projektu przeniesie się na pozostałe gminy zrzeszone w ramach tej organizacji. 

REKLAMA

Przypominamy, że instalacje solarne oraz fotowoltaiczne powstaną w gminach Końskie, Radoszyce, Fałków, Ruda Maleniecka, Smyków oraz Słupia Konecka, a umowy z ich wykonawcami zostały podpisane w styczniu. Materiał wideo oraz szczegółowe informacje z tego wydarzenia znajdziecie TUTAJ. Łącznie na terenie gmin zrzeszonych w Staropolskim Związku Gmin i Miast powstanie 389 instalacji fotowoltaicznych oraz 38 instalacji solarnych. Firmą odpowiedzialną na dostawę i montaż instalacji fotowoltaicznych jest Ekoenergia Sp z o. z Kielc, natomiast za instalacje solarne odpowiada firma FlexiPower Group z Kudrowic.

REKLAMA

Warto dodać, że właścicielem instalacji przez pierwsze 5 lat od ich założenia jest SZGiM, jednak korzyści płynące z energooszczędnych rozwiązań służą mieszkańcom od chwili ich zamontowania. Po pięciu latach od założenia instalacji odpowiedzialność przechodzi na mieszkańców, którzy stają się ich właścicielami.

Całość inwestycji to kwota powyżej 5,5 mln złotych, z czego 60% to dofinansowanie ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020. Realizacja projektu jest odpowiedzią na zidentyfikowane problemy gmin i przysłuży się do: poprawy jakości powietrza atmosferycznego dzięki redukcji zanieczyszczeń, podniesie jakość i poziom życia lokalnej społeczności –„Mamy wzrost cen energii. Myślę, że to bardzo korzystnie wpłynie przede wszystkim na budżet domowy. Głównym czynnikiem jest to, że będzie to czysta energia. Będzie służyć to na pewno wszystkim mieszkańcom, nie tylko tym, którzy będą czerpać bezpośrednie korzyści z tych paneli” – o korzyściach płynących z projektu opowiadał nam podczas podpisywania umowy Leszek Kuca, wójt gminy Ruda Maleniecka.

Termin realizacji projektu przewidziany jest na lipiec. Przypomnijmy, że biorą w nim udział gminy: Końskie, Radoszyce, Ruda Maleniecka, Fałków, Smyków, Słupia Konecka.

Zdjęcia (UMiG Końkie):

REKLAMA

One thought on “Rozpoczęto montaż instalacji OZE w gminie Końskie [zdjęcia]

  1. Leeee pisze:

    Warunkiem było posiadanie instalacji odgromowej. Gdzie na tych domach są instalacje?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *