REKLAMA

Końskie: Spór o dworzec i przedszkola na sesji Rady Miejskiej [wideo, zdjęcia]

W piątek miała miejsce XV już sesja kadencji 2018-2023 Rady Miejskiej w Końskich. Ponownie była to bardzo długa i dosyć burzliwa sesja. Tym razem jednak nie brakowało wielu merytorycznych zapytań i ciekawych dyskusji. Wydaje się, że najważniejszym sporem tym razem był temat budynku dworca, który ma/powinien/miałby się pojawić przy Centrum Przesiadkowym przy ulicy Wojska Polskiego. Poniżej możecie Państwo obejrzeć wideo prezentujące całość obrad. Tylko w ten sposób można obiektywnie przyjrzeć się przebiegowi sesji. 

REKLAMA

Nim sesja tak naprawdę się rozpoczęła radni oglądali nowy wóz, który również za gminne środki zakupiono dla OSP Modliszewice – więcej o tym pojeździe TUTAJ.

Na wstępie burmistrz Krzysztof Obratański długo mówił o tym co działo się pomiędzy sesjami oraz o czynionych przez gminę inwestycjach. Było więc między innymi o wielkim remoncie Wiejskiego Domu Kultury w Kornicy, budowach dróg w ramach Funduszu Dróg Samorządowych, przebudowie Szkoły w Kazanowie, Otwartych Strefach Aktywności (to swoiste siłownie pod chmurką) stworzonych przy dofinansowaniu z rządu w miejscowościach Gracuch, Rogów oraz przy ulicy Browarnej w Końskich oraz wielu innych. Burmistrz Obratański mówił  także na jakim etapie jest projekt objęcia całej gminy Końskie internetem światłowodowym. 

REKLAMA

Po informacji między sesjami radni zadawali pytania, a tutaj brylował lider Prawa i Sprawiedliwości Wiesław Malicki – pytał głównie o inwestycje w Kazanowie – nadbudowę szkoły oraz budowę bieżni. Upominał się również o zalew w Sielpi, którego czasza jego zdaniem wygląda tak samo jak przed rozpoczęciem prac. Trzeba przyznać, że tym razem radny Malicki bardzo skrupulatnie przygotował pytania.

Radny Wiesław Malicki

Do tego stopnia, że burmistrz Obratański nie był w stanie odpowiedzieć na nie od razu i poprosił o możliwość złożenia wyjaśnień w tzw. „sprawach różnych”. Pod koniec sesji faktycznie odpowiedział on bardzo szczegółowo na każde z zadanych pytań.

Wiele przygotowanych pytań zadawały także radne Helena Rozmus oraz Barbara Galant i radny Ernest Kruk. Trzeba podkreślić, że tym razem pytania najczęściej były rzeczowe i merytoryczne. Podobnie jak odpowiedzi ze strony włodarzy. Sesja miała nieco bardziej dynamiczny przebieg – również z uwagi na dosyć twarde prowadzenie obrad przez Przewodniczącego Piotra Słokę. Warto obejrzeć zapis całej sesji, do którego odnośnik znajdziecie TUTAJ.

Zaskakującym był wątek dotyczący niepublicznych przedszkoli. Marta Dworak i Beata Nowak, szefowe Przedszkola Czarodziejski Młynek – przybyły na sesje by zaprotestować przeciw ich zdaniem nieprawdziwym informacjom, które o niepublicznych przedszkolach były przedstawiane na poprzedniej sesji. Do tego tematu radni i władze mają wrócić na specjalnej komisji, w której udział wezmą też przedstawiciele wszystkich niepublicznych przedszkoli.

Wiele działo się też w segmencie sesji zwanym „informacje, wolne wnioski, oświadczenia”: tutaj radna Helena Rozmus odczytała cytat z wywiadu dla jednej z redakcji, w którym burmistrz Obratański miał zapewniać o budowie dworca przesiadkowego w Końskich jako budynku o lekkiej konstrukcji. Następnie zadeklarowała, że na każdej sesji będzie włodarzowi to przypominać, bo Końskie są jedynym miastem powiatowym nie posiadającym dworca – mówiąc to wręczyła zaś burmistrzowi zdjęcie dworca w Sandomierzu.

Burmistrz Obratański odpowiedział radnej zapewniając, że budynek w Centrum Przesiadkowym prędzej czy później powstanie, a jego kształt i wielkość jest uzależniona od zainteresowania mieszkańców i firm transportowych tym miejscem.

Radna Rozmus nie przestawała w drążeniu tematu budowy dworca.

Radną Rozmus poparła radna Lidia Wiśniewska, która Centrum Przesiadkowe nazwała nawet „Parkingiem Miejskim”. Powiedziała też, że wstydzi się, że miasto nie ma w takim miejscu budynku, w którym mieszkańcy mogliby się schronić. W odpowiedzi przewodniczący Słoka oraz burmistrz Obratański uspokajali, że kadencja trwa do 2023 roku i do tego czasu włodarze postarają się by budynek w jakiejś formie powstał, a to w jakiej zależy już od zainteresowania tym miejscem wśród przewoźników oraz samych pasażerów. Wszystkie szczegóły znajdziecie w powyższym wideo.

Zdjęcia:

REKLAMA

2 thoughts on “Końskie: Spór o dworzec i przedszkola na sesji Rady Miejskiej [wideo, zdjęcia]

  1. PKP w Końskich zasługuje na „terminal” przesiadkowy; jako wstęp do dalszego rozwoju. Niepokoi mnie „właścicielstwo” gruntów i obiektów wokół dworca. Tak, czy inaczej, trzeba zrobić wszystko, by uaktywnić dworzec PKP i jego otoczenie.

  2. Polecam przewodniczącemu sesji obejrzeć sąsiadów i pomyśleć. Z ciekawości kliknęłam Skarżysko, a tam bez złośliwych komentarzy, poważnie prowadzona sesja. Przecież to ludzie oglądają.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *