REKLAMA

Tadeusz Grajpel o codzienności i rozrywkach. Czy kiedyś istniały street foody? [wideo]

Miejsko-Gminny Dom Kultury w Końskich opublikował kolejny wykład historyka Tadeusza Grajpla. Tym razem opowiada on o drzeworytach przedstawiających trudy życia codziennego i rozrywki naszych przodków.

REKLAMA

Tadeusz Grajpel w kolejnym wykładzie skupił się na codziennych obowiązkach oraz rozrywkach ludzi z okresu średniowiecza i renesansu. Na podstawie drzeworytu przedstawił trudy i zwyczaje ówczesnych pisarzy, drukarzy czy piekarzy. Pokazał też ilustrację ukazującą proces sądowy św. Jadwigi i na tej podstawie opowiedział widzom jak wyglądało sądownictwo w tamtych czasach. Z wykładu historyka dowiemy się także o prekursorach obecnych street foodów.

Ludzie z tamtych czasów oddawali się też wielu rozrywkom. Grali między innymi w karty, które odbijali im drzeworytnicy wykonujący święte obrazki, co było wśród niektórych uznawane za upadek moralności. Do uciech należały też rycerskie walki na kopie, podczas których nikomu nie stawała się krzywda, czy też plebejski ich odpowiednik – pojedynek na kopie na łódkach.

REKLAMA

Zapraszamy do obejrzenia wykładu w całości powyżej.

Tadeusz Grajpel – konecczanin, od 30 lat zajmuje się w swej Pracowni Badań i Edukacji Historycznej odtwarzaniem dawnych technologii i rzemiosł związanych z dziejami książki, dokumentu i drzeworytu. Współpracuje z najbardziej prestiżowymi muzeami, uczelniami, instytutami badawczymi. Prowadzi wykłady, warsztaty, podczas których z niezwykłą pasją dzieli się ze słuchaczami swą wiedzą.

REKLAMA

Dodaj komentarz