REKLAMA

Relacja wideo: Orszak Trzech Króli 2018 w Końskich [wideo, zdjęcia]

Z trzech stron świata Trzej Królowie ponownie dotarli pod Kolegiatę Świętego Mikołaja w Końskich. Orszak Trzech Króli już po raz trzeci przeszedł przez nasze miasto. 

REKLAMA

Orszak Trzech Króli w Końskich po raz pierwszy pojawił się w 2016 roku za sprawą Izy i Andrzeja Kosów, którzy nawiązali kontakt z ogólnopolską fundacją zajmującą się organizacją orszaków. Wtedy to z parafii św. Anny, Chrystusa Odkupiciela oraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy wyszły pochody prowadzone przez Trzech Królów, a ich celem była Kolegiata Świętego Mikołaja. Rok temu wszyscy na wspólnych jasełkach spotkali się nie pod centralnym kościołem, a w Parku Miejskim. Tym razem powrócono do organizacji finału w okolicach Kolegiaty.

 

REKLAMA

Orszak Afrykański z parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy prowadził Król Baltazar, czyli Piotr Polak, Orszak Europejski z parafii Świętego Mikołaja prowadził Król Kacper, w którego wcielił się Marian Jedynak, a Orszak Azjatycki Król Melchior, czyli Damian Szustak. W tym roku to właśnie orszaki z Europy oraz Azji były największe.

Kiedy już barwne korowody prowadzone między innymi przez bryczkę z końmi i armię karateków dotarły pod Kolegiatę rozpoczęła się krótka część artystyczna. Poprowadził ją Krzysztof Kowalski z koneckiego Domu Kultury, lektorem został dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Kazanowie Paweł Milcarek, a pierwsze słowa do zgromadzonych skierowali: Krzysztof Obratański – burmistrz Końskich oraz ksiądz dziekan Andrzej Zapart – proboszcz parafii Świętego Mikołaja.

„Z tą chwilą władzę w mieście przejmują trzej monarchowie. Jest to jedna z najbardziej demokratycznych monarchii, bo dziś wszyscy jesteśmy królami. Pomijając wymiar teologiczny tego święta to jest taki czas kiedy możemy być razem, przypomnieć sobie co znaczy wędrówka, ale jednego, drugiego i trzeciego, którzy się wzajemnie wspierają. Muszę powiedzieć, że miałem też ogromną satysfakcję słysząc, że na czele Afryki stoi Polak.” – mówił do przybył Krzysztof Obratański.

„Moi kochani ja jestem pod wrażeniem, że z roku na rok coraz piękniej to wygląda. Wszystkich serdecznie witam i pozdrawiam. Stanowimy wspólnotę i potrafimy w niej cieszyć się i radować. Cóż więcej oczekiwać! Bóg jest z nami. Cieszymy się i radujemy. Dobro, które przyniósł przychodząc na świat niech zawsze będzie w naszych sercach. Tym dobrem umiejmy się dzielić w każdej chwili naszego życia.” – przemawiał ksiądz dziekan Andrzej Zapart.

Następnie wszystkie orszaki połączyły się w jeden wielki pochód, a dołączyli do nich także licznie przybyli na uroczystość mieszkańcy Końskich. Jeszcze raz wszyscy przeszli dookoła placu kolegiaty by dotrzeć pod ołtarz polowy. Tam odbyły się barwne jasełka, a w nich oglądaliśmy między innymi: radosne tańce różnych grup, przedstawienie przygotowane przez pracowników koneckiego Domu Kultury, scenkę odegraną przez słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Na zakończenie tradycyjnie Trzej Królowie: Kacper, Melchior i Baltazar oddali dary i złożyli pokłon przed największym królem tego świata – Dzieciątkiem Jezus.

Zobaczcie zdjęcia z koneckich obchodów Święta Trzech Króli (foto. P. Adamczyk):

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *