REKLAMA

Zarząd Powiatu Koneckiego otrzymał wotum zaufania. Niejednogłośnie [wideo]

We wtorek odbyła się XV Sesja Rady Powiatu Koneckiego, podczas której podjęto wiele ważnych dla funkcjonowania samorządu decyzji. Zarząd otrzymał od radnych wotum zaufania oraz absolutorium. Uchwalono plan robót drogowo-mostowych na 2020 rok, przyjęto także sprawozdanie budżetowe za 2019 rok, podczas którego powrócono do sprawy wynagrodzenia dla prawnika prof. Marka Chmaja, którego były Zarząd Powiatu Koneckiego nie uiścił w terminie, a postępowanie sądowe w tej kwestii dalej trwa. 

REKLAMA

Jedną z najważniejszych decyzji podjętych podczas wtorkowej Sesji Rady Powiatu Koneckiego było udzielenie Zarządowi Powiatu Koneckiego wotum zaufania. Radni niejednogłośnie zagłosowali za ustanowieniem uchwały stosunkiem głosów 16 za przy 5 wstrzymujących się. Za otrzymane zaufanie radnym podziękował starosta konecki Grzegorz Piec.

„Z tego miejsca chcę bardzo podziękować przede wszystkim członkom zarządu, którzy ten trud udźwignęli. Panu wicestaroście, radnym koalicyjnym, tym radnym, którzy nas wspierają i głosują. Wszyscy chcemy dobrze, oczywiście każdy postrzega to inaczej, ale kierunek powinien być jeden – dobro powiatu i dobro mieszkańców – przemawiał Grzegorz Piec.

REKLAMA

Jak przyznaje starosta konecki, poprzedni rok nie należał do łatwych. Doszło wtedy do wielkich zmian w Zarządzie Powiatu Koneckiego, który przez pewien czas składał się z jednej osoby, wówczas pełniącego obowiązki starosty Grzegorza Pieca.

„2019 rok był trudny dla nas wszystkich – dla opozycji i koalicji, która kiedyś była opozycją. Cieszę się, że idziemy w dobrym kierunku, że przybywa nam radnych. Jak zaczynaliśmy koalicję było nas 12, potem dołączyła dwójka, teraz już głosuje 16. Spróbuję przekonać tę piątkę do siebie, ale myślę, że już nie dam rady. Ale idziemy w dobrym kierunku, podnosimy się z trudnego okresu” – opowiadał nam Grzegorz Piec.

Szacowanym budżetem powiatu koneckiego na 2019 rok były wydatki na poziomie około 99 milionów 690 tysięcy złotych oraz dochody wynoszące ponad 94 miliony 400 tysięcy. Efektem tego miał być deficyt w wysokości około 5 milionów 275 tysięcy złotych. Z raportu przedstawionego podczas Sesji Rady Powiatu Koneckiego dochód został zrealizowany w 101,69%, co daje około 96 milionów złotych, a wydatki w 94,45%, czyli ponad 94 miliony 150 tysięcy. Finalnie budżet powiatu na 2019 rok zakończył się nadwyżką wynoszącą około miliona 850 tysięcy złotych.

Podczas omawiania sprawozdania finansowego powiatu koneckiego za rok 2019 powrócono do głośnej sprawy związanej z rozwiązaniem poprzedniej Rady Powiatu Koneckiego. Radny Bogdan Soboń spierał się z wicestarostą Wiesławem Skowronem o wynagrodzenie dla prof. Marka Chmaja, który jest obrońcą radnych poprzedniej kadencji.

-„Pół roku temu profesor Chmaj pozwał do Sądu Rejonowego w Warszawie powiat konecki o niezapłacenie w terminie należności za wykonanie opinii prawnych i reprezentowania powiatu koneckiego. Stąd moje pytania – jaki jest finał tej sprawy? Czy powiat konecki regulował jakiekolwiek należności i w jakiej ewentualnie wysokości? Czy powstały z tego tytułu odsetki i kto je zapłacił? – mówił Bogdan Soboń.

„Sprawa toczy się w sądzie. Po pierwszej sprawie z całą pewnością została zasądzona nam zapłata za dwie faktury, które zostały wystawione przez pana Chmaja. Zgodnie z dyspozycją mecenasa Grudzieckiego obsługującego starostwo powiatowe część środków pozostała zapłacona, a część niezapłacona w związku z tym, że toczy się postępowanie w sprawie. W związku z tym została w budżecie utworzona rezerwa na tego typu wydatki” – dodaje skarbnik powiatu Edyta Drążkiewicz.

„Na jednej z sesji w imieniu byłego zarządu pan wicestarosta Lenart oświadczył, że w przypadku niekorzystnego rozwiązania problemu, którym było właśnie rozwiązanie rady powiatu, były zarząd poniesie wszystkie koszty, ureguluje też koszty związane z pełnomocnictwem dla pana prawnika Chmaja. Dlaczego więc dziś pan tak swobodnie, lekko stawia pytania do zarządu, a nie zbierzecie się jako były zarząd? Honorowo powinniście podejść do tego, do czego złożyliście deklarację publiczną, która jest oparta na prawie […] Solidarnie odpowiadacie za obietnicę pana Lenarta, a dziś domagacie się takich informacji – mówił Wiesław Skowron.

Nie będę dłużnikiem pana Lenarta za jego deklaracje medialne. Natomiast dopytuję się, jak sprawa została załatwiona, bo poprzedni zarząd podjął pewne zobowiązania, w związku z tym właśnie pan Skowron przestrzegał panią skarbnik, by nie płacić ani złotówki. Ja z panem Lenartem żadnych uzgodnień w tej sprawie nie podejmowałem […]” – tłumaczył Bogdan Soboń.

„W moim mniemaniu odsetek nie można regulować, skoro postępowanie sądowe jest niezakończone. Gdy będzie zakończone, wszystkie terminy będą przestrzegane i regulowane będą zobowiązania wobec pana Chmaja. Tak, przestrzegałem panią skarbnik przed dokonywaniem regulacji z tego powodu, ponieważ uznawałem takie wydatki za bezzasadne […]” – Wiesław Skowron.

„Wyrokiem sądu zostały naliczone odsetki i koszty postępowania, część z tych środków została zapłacona” – zakończyła dyskusję Edyta Drążkiewicz.

Ostatecznie sprawozdanie finansowe za 2019 rok zostało przyjęte niejednogłośnie 16 głosami za przy 5 wstrzymujących się.

Identycznym stosunkiem głosów jak przy udzieleniu wotum zaufania – 16 za przy 5 wstrzymujących się – udzielono absolutorium Zarządowi Powiatu Koneckiego. Podczas sesji przyjęto także plan robót drogowo-mostowych na 2020 rok. Przedstawimy go Państwu w osobnym artykule.

Uchwalone zostało również utworzenie szkoły branżowej II stopnia działającej przy Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 2 w Końskich.

Podczas sesji odbyła się debata nad „Raportem o stanie powiatu koneckiego za 2019 rok”. Jej całość możecie prześledzić w relacji na żywo – TUTAJ.

Pełny porządek obrad znajdziecie TUTAJ.

REKLAMA

One thought on “Zarząd Powiatu Koneckiego otrzymał wotum zaufania. Niejednogłośnie [wideo]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *