REKLAMA

Relacja wideo: Radoszyczanie Dzieciom 2019

Po raz osiemnasty Radoszyce świętowały, a jednocześnie pomagały. W niedzielę na Stadionie Miejskim przy ulicy Krakowskiej odbyła się kolejna edycja festynu „Radoszyczanie Dzieciom”. Nie zabrakło występów gwiazd – tym razem mieszkańców i ich gości zabawiali D-Bomb oraz Wanda & Banda. 

REKLAMA

Festyn „Radoszyczanie Dzieciom” przez wiele lat był skromniejszym wydarzeniem. Imprezę organizowano na placu targowym, ale jedno tak wtedy jak i dziś jest niezmienne – gorące serca mieszkańców Radoszyc, którzy tego dnia zbierają fundusze, z których później przez cały rok organizowana jest pomoc dla potrzebujących osób z gminy. Impreza z roku na rok rosła, a w 2016 roku ówczesny wójt, a obecnie burmistrz gminy Michał Pękala podjął decyzję o przeniesieniu jej na stadion miejski. Dziś tej decyzji nie żałuje, chociaż według niego za sukcesem imprezy stoi nie lokalizacja, a drużyna osób, która festyn przygotowuje –„Jesteśmy już pełnoletni. Chylę czoła przed założycielami festynu. My to kultywujemy, przenieśliśmy się na stadion i jak widać jest przepięknie. Recepta jest jedna: to praca zespołowa, jak tak pracujemy to musi być pięknie. Zespołem są pracownicy Urzędu Gminy, jednostki straży pożarnej – Radoszyce, Węgrzyn, Jakimowice i w końcu sołectwa, piękne sołectwa – Mościska Duże, Kapałów, Radoska i Jakimowice. One wystawiają przepyszne potrawy, pomaga też Stowarzyszenie Radosze. Praca zespołowa czyni cuda i dlatego mamy tak wspaniały festyn” – opowiada nam burmistrz Michał Pękala.

Chociaż festyn na stadionie przyjął się znakomicie to już dziś burmistrz Pękala zapowiada zmianę lokalizacji –„Zaskoczę tu Państwa. Za dwa lata przenosimy festyn w inne miejsce. Będzie to duża niespodzianka i mogę tylko powiedzieć, że będzie to lepsze miejsce niż tutaj” – mówi włodarz.

REKLAMA

W niedzielę ponownie na festyn przybyło mnóstwo osób. Większość z nich także z myślą o wsparciu potrzebujących osób –„Ten festyn jest wydarzeniem charytatywnym. My pomagamy najbardziej potrzebującym mieszkańcom gminy Radoszyce. Co do kwoty to myślę, że poznamy ją za kilkanaście godzin. Być może rano, może w godzinach popołudniowych” – opowiada Pękala.

O wynikach finansowych festynu poinformujemy Państwa już wkrótce. W niedzielę w pierwszym bloku wydarzenia prezentowali się lokalni twórcy: na scenie młodzież ze szkół, a obok niej między innymi drużyna młodzieżowa OSP Radoszyce. Oficjalnie zaprezentowano także sołeckie stoiska, na których dominowały lokalne przysmaki. Można było je zakupić, a środki wpłyną oczywiście na charytatywny cel. Zorganizowano też konkurs na najlepszy lokalną potrawę – specjalnie jury wszystkim stoiskom przyznało równorzędne wyróżnienia. Przyznano także nagrody związane z organizowanym dzień wcześniej rajdem „Radoszycka Szprycha” (relacja TUTAJ) – wyróżnienia otrzymali najmłodszy uczestnik, najstarszy, najliczniejsza rodzina oraz najliczniejsza grupa.

W kolejnym bloku zaprezentowali się podopieczni Krystyny Lewandowskiej, czyli członkowie Koła Artystycznego „Pod 10-tką”, pokaz dali tancerze Klaudia i Michał Gałek, którzy szkolili się między innymi pod okiem słynnego Piotra Galińskiego. Zaśpiewała też młoda, ale już utytułowana wokalistka pochodząca z gminy Radoszyce – Wiktoria Mazur. O 18:30 koncert rozpoczęła legenda muzyki klubowej, czyli D-BOMB, a usłyszeliśmy między innymi hit „O Ela, Ela”.

 

Potem festynowe emocje już tylko rosły. Przyszedł czas na wręczenie nagród – najpierw wyróżniono zaangażowane sołectwa, potem przyznano grawertony „Lider Promowania Gminy Radoszyce”. W tym roku otrzymały je trzy bardzo ważne dla lokalnej społeczności stowarzyszenia: Koło Emerytów i Rencistów z Radoszyc; Koło Gospodyń Wiejskich znad Plebanki oraz Koło Gospodyń Wiejskich Kapałów – Radoska „My funkcjonujemy krótko, bo zaczęłyśmy swoją działalność w zeszłym roku. Działamy jednak bardzo intensywnie. Są wśród nas bardzo aktywne osoby. Praca społeczna sprawia nam wiele przyjemności, chociaż robimy to za darmo, społecznie. Jednak jest to bardzo przyjemne. Dzisiaj wielka radość z powodu tej nagrody i ona zobowiązuje nas do dalszego działania” – mówiły nam Urszula Relidzyńska, Marzena Mariańczyk-Skrobisz oraz Monika Adamiec z Koła Gospodyń Wiejskich znad Plebanki.

Grawertony wręczali: burmistrz Michał Pękala, aktualny członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Mariusz Gosek oraz była członek zarządu Agata Binkowska

„Serdecznie gratuluję tych inicjatyw lokalnych, które tak wspaniale prowadzi burmistrz Michał Pękala. To dowód na to, że jak się czegoś chce to można to osiągnąć. To co mówił kolega Michał – można łączyć przyjemne z pożytecznym. A słuchając historii o Państwa kołach byłem pełen podziwu co do tego jak dużo realizujecie inicjatyw. Raz jeszcze szczerze gratuluje i wszystkiego dobrego” – przemawiał Mariusz Gosek, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego.

„Wszystkim tym, którzy byli inspiracją do tego by takie formacje, stowarzyszenia powstały serdecznie dziękuję i gratuluję. Gratuluję również paniom, które zaangażowały się bardzo mocno by tworzyć taką swoistą podwalinę do wielkiej ekonomii społecznej. To bardzo ważne. Praca socjalna, dla ludzi, praca ekonomiczna zawsze daje efekty. Raz jeszcze serdecznie Wam gratuluje” – mówiła do zgromadzonych Agata Binkowska.

Część dotyczącą nagród swoimi występami uświetniła znana i lubiana już nie tylko w Radoszycach wokalistka Bożena Zielińska.

Kulminacyjnym momentem była godzina 21:00. Wtedy to na scenę na stadionie wkroczyła gwiazda święta Radoszyc, czyli stworzony w latach 80-tych band Wanda & Banda. Publiczność podczas koncertu bawiła się doskonale w rytm takich mocnych rockowych przebojów jak: „Siedem życzeń”, „Nie będę Julią”, czy „Hi Fi”.

Po koncercie miało jeszcze miejsce rozwiązanie loterii fantowej – przez cały dzień na placu festynowym można było zakupić losy cegiełki, a nagrody przekazane przez sponsorów były niezwykle atrakcyjne: to między innymi sprzęt sportowy, czy gospodarstwa domowego. Później do późnych godzin trwała jeszcze biesiada pod chmurami.

Zdjęcia (Piotr Malinowski):

Zdjęcia (Paulina Adamczyk):

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *