REKLAMA

Dagmara Michalska zbiera nakrętki na wymarzony wózek elektryczny [wideo, zdjęcia]

Dagmara Michalska to mieszkanka miejscowości Jacentów w gminie Radoszyce i podopieczna Warsztatu Terapii Zajęciowej w Końskich. Młoda kobieta porusza się na wózku, cierpi na czterokończynowe dziecięce porażenie mózgowe. Zorganizowała więc zbiórkę nakrętek i własnymi siłami próbuje uzbierać pieniądze na sprzęt, który ułatwi jej życie.

REKLAMA

Dagmara urodziła się przedwcześnie, ma też siostrę bliźniaczkę. Obie siostry są sparaliżowane i poruszają się na wózku, jednak u podopiecznej Warsztatu Terapii Zajęciowej dochodzi do tego także niepełnosprawność intelektualna –Dagmara urodziła się przedwcześnie, w siódmym miesiącu ciąży bliźniaczej. Urodziła się z niską wagą urodzeniową, co spowodowało niedotlenienie i porażenie czterokończynowe. Porusza się na wózku, wymaga stałej rehabilitacji, pomocy innych osób, zaopatrzenia w sprzęt” – mówiła nam matka niepełnosprawnej, Dorota Michalska.

Matka samotnie zajmuje się Dagmarą, ojciec nie żyje, a siostra chorej – Patrycja – mieszka i studiuje w Warszawie –„Nie jest to łatwe, ale radzimy sobie dobrze” – dodaje matka Dagmary.

REKLAMA

Dagmara w miarę własnych możliwości pragnie uzbierać na wózek elektryczny i rehabilitację na lokomacie – urządzeniu do reedukacji chodu –„Zbieram na wózek i na lokomat. Pomoże mi to w chodzeniu samodzielnym” – opowiada nam Dagmara Michalska.

Koszt wózka to około 15 tysięcy złotych, a godzina terapii na lokomacie kosztuje 150 złotych. Chora sama zorganizowała więc zbiórkę plastikowych nakrętek, które można przynosić do Warsztatu Terapii Zajęciowej mieszczącego się  przy ul. Gimnazjalnej 41 B lub do siedziby Towarzystwa Wspierania Rozwoju Powiatu „Wszechnica Konecka” znajdującego się w budynku Starostwa Powiatowego w Końskich przy ul. Staszica 2, pokój 307.  Matka niepełnosprawnej mówi nam, że sama nawet nie wiedziała, iż Dagmara rozpoczęła zbiórkę.

Młoda kobieta jest podopieczną WTZ od niecałego roku. Jak informuje nas dyrektor warsztatu Barbara Zbylut, przydzielona jest do pracowni artystycznej, gdzie poddana jest indywidualnemu programowi rehabilitacji, który obejmuje rehabilitację społeczną, ruchową, terapię zajęciową i pomoc psychologiczną. Dagmara opowiedziała nam co robi na zajęciach.

„Układam puzzle, maluję, najczęściej pastetalmi. Lubię przychodzić na te warsztaty i spotykać się z całą grupą, ale teraz jest epidemia. Warsztaty mi pomagają” – mówiła nam Dagmara.

Warsztat zapewnia niepełnosprawnej dojazd na zajęcia, a jak informuje nas Barbara Zbylut, efekty działań placówki są widoczne i napawają terapeutów pracujących z Dagmarą optymizmem.

Obie sparaliżowane siostry mają także założone konto w Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą” – jeśli ktoś chce pomóc, może wpłacić dowolny datek na konto fundacji: Alior Bank SA, oddział w Warszawie. Numer konta : 42 2490 0005 0000 4600 7549 3994 z dopiskiem: pomoc na rzecz 1088 Michalska Patrycja i Dagmara.

Zdjęcia:

REKLAMA


5 thoughts on “Dagmara Michalska zbiera nakrętki na wymarzony wózek elektryczny [wideo, zdjęcia]

  1. […] Zarząd Powiatu Koneckiego postanowił, że Starostwo Powiatowe dołączy do grona instytucji wspierających Dagmarę Michalską z Jacentowa. Dziewczyna zbiera plastikowe nakrętki by zakupić dla siebie wózek elektryczny oraz zgromadzić środki na rehabilitację na lokomacie. W środę tuż obok starostwa stanęło wielkie, czerwone serce, do którego wszyscy mogą wrzucać nakrętki dla Dagmary. Więcej o samej chorej znajdziecie TUTAJ.  […]

  2. […] wymyśliła i zapoczątkowała zbiórkę nakrętek. Więcej o Dagmarze i o zbiórce znajdziecie TUTAJ oraz […]

  3. […] Dagmara Michalska urodziła się przedwcześnie, ma też siostrę bliźniaczkę. Obie siostry są sparaliżowane i poruszają się na wózku, jednak u podopiecznej Warsztatu Terapii Zajęciowej dochodzi do tego także niepełnosprawność intelektualna. Mimo tych wszystkich przeciwności młoda kobieta chce walczyć o swoje zdrowia. To ona sama wymyśliła i zapoczątkowała zbiórkę nakrętek. Więcej o Dagmarze i o zbiórce znajdziecie TUTAJ oraz TUTAJ. […]

  4. […] ze swoimi niepełnosprawnościami muszą korzystać z wózków inwalidzkich szeroko informowaliśmy TUTAJ. W niedzielę członkowie kilku Kół Gospodyń Wiejskich z myślą o turystach wypoczywających […]

  5. […] Za organizację zbiórki w I LO w Końskich odpowiedzialne były Marzena Domagała, opiekun Szkolnego Koła Wolontariatu i Julita Dzwonek, pedagog szkolny. Zebrane nakrętki zostały przekazane dnia 23 marca na rzecz Dagmary Michalskiej z Jacentowa, której problem szeroko omawialiśmy TUTAJ. […]

Dodaj komentarz